Becher Tycoon - povedená historická strategie

  12:00aktualizováno  4:36
Zajímá vás, jak vzniklo dnešní impérium jménem Becherovka a jak se od roku 1807 prokousávalo do současnosti? Pokud ano, vyzkoušejte si v dnešní tycoonovce roli šéfa Becherovky od úplných základů.
80

Becher Tycoon

Platforma: Freeware
Výrobce: Mirk

Stáhnout

Becher TycoonKdyž se řekne slovo tycoon, co vás napadne? Budovatelská strategie, která má po milionté ve svém názvu podstatné jméno Tycoon? Nebo že jsem ubohý a nudný recenzent, který začíná recenzi tycoonovky těžce opotřebovaným polemizováním o tom, co tyhle hry obnášejí? Byť je pravdou, že Transport Tycoon byla jedna z prvních her, které jsem hrál a vydržel u ní několik tisíc hodin (to také píše každý, ale jakpak by ne), tak se rovnou raději přesuneme ke slovenskému dílu Becher Tycoon, jenž vyhrál v letošním ročníku Becherovky Game sekci XXL.

Jako ve všech tycoonech i tentokrát je smyslem hry vybudování co největšího impéria, které bude pokud možno co nejvíce prosperovat v dnešním světě alkoholu. Začínáte v roce 1807, kdy ještě nebyly žádné kamiony, vlaky ani letadla, ale pouze prudérně pomalí koníčci, kteří vám budou prvních 100 let převážet všechen náklad. Poté přijdou na řadu asfaltové silnice ba dokonce i železnice, bez kterých se správný tycoon neobejde. A neobejde se také bez zastávek a vozoven. Ke každé továrně musíte postavit zastávku a při cestě depo, abyste mohli nakoupit potřebné stroje. Pardon... zvířata.

Becher TycoonPointa hry ale není založena na pouhém převážení Becherovky, ale přímo na jejím vyrábění. Po startu hry se ocitnete na čisté mapě s několika českými městy a mnoha továrnami. K tomu, abyste mohli Becherovku vůbec prodávat a prát se s konkurencí o zákazníky, ji musíte nejprve nějak vyrobit. V onom roce 1807 měla společnost Jan Becher v úmyslu nejprve prodávat bylinné kapky pro posílení zdraví. Později se však tyto kapičky převrhly v monstrum, kterým se začíná zlévat kdekdo. Jak ho ale vyrobit? Budete k tomu potřebovat 6 surovin. Domácí / zahraniční bylinky, vodu, cukr, líh a láhve. Všechny tyto suroviny musíte přivést do palírny, kde se následně vyrobí onen nápoj. Ale když jej máte už dostatek, co s ním? Koně s Becherovkami poté musíte rozvést po městě co nejblíže k hospodám. Pakliže vám tedy na zastávku vedle hospody dorazí první krabice Becherovek přichází na řadu věc další a tou je kontrola kvality a nabízená cena. Kvalita výsledné Becherovky je rovna průměru kvalit všech surovin, které jste nakoupili. Čili záleží také na tom, z čeho nápoj vyrábíte. 

Nejprve se možná budete divit proč se nic neprodává, i když máte zastávku vedle hospody Becherovkami přecpanou. Hra totiž zprvu nabídne odporně nehoráznou cenu (300000 Kč) za jeden náklad, který nikdo logicky nechce koupit. Po zlevnění zhruba na jednu dvacetinu této sumy se váš produkt konečně začne prodávat a patřičně to poznáte na rostoucím stavu vašeho konta. Není však vyhráno. Skoro v každé hospodě spatříte konkurenty - vodku, rum nebo fernet. Při poklepnutí na hospodu také uvidíte na grafickém znázornění, kdo u zákazníků vede. S 58 procentní kvalitou vašeho výrobku se ale smiřte s tím, že pro dobrý prodej budete muset být sakra levní, ale platí zásada: čím lepší cena, tím větší odbyt, takže se ze začátku uživíte i s průměrnou kvalitou.

Becher TycoonCo patří mezi nejlepší aspekty hry je bezesporu grafika. Na ní si dali autoři opravdu velmi záležet a nenarazíte v herním enginu na žádné podstatné ani malé bugy. Krajina vypadá dokonale a celkově se na vše dá hledět s klidným srdcem bez vetší frustrace. Stejně je na tom i hudební doprovod, který ačkoliv je dobrý, absolutně mi nesedí v herním čase. Zní to jako hudba z roku 3000, i když začínáte v roce 1807. Tehdejší obyvatelé by se asi divili co je to za žánr.

Nemalé mezery však utrpěla hratelnost. Návodů je málo a bude vám přes hodinu trvat než se s hrou pořádně sžijete. Recenze vás začátečnických problémů snad ušetří, ale neznalý hráč nemá s větší motivací šanci se první hodinou nudy prokousat. Občas narazíte na některé nelogičnosti a obtížnosti jako třeba v nakupování surovin. Suroviny totiž na zastávku nakupujete dříve než pro ně vůbec někdo přijede. Ve všech tycoonech nejprve práce a po jejím splnění se odečítají náklady od zisku. Zde je to úplně naopak. Pokud se ocitnete v mínusu, tak nic nenakoupíte ať máte zvířat kolik chcete a pokud nemáte v záloze žádné Becher Tycoon Becherovky k prodeji tak je to váš konec. Hra nemá ani žádné menu čili po zhruba 10 začátečnických hrách se špatným výsledkem jste nuceni hru neustále restartovat a bez motivace se budou hrou prokousávat opravdu jen zájemci o historii Becherovky (zase tak moc historie v tom ale stejně není).

Když to shrneme tak hra má určitě co nabídnout, ale záleží na tom, jak moc velký máte zájem se prokousávat začátkem. Stačí totiž jedna menší chyba nebo minuta nepozornosti nad nákupem surovin a všechna vaše práce přijde vniveč. I když Becher Tycoon samozřejmě nějaké ty nedostatky má, nic mi nebrání v tom, abych hře neudělil 8 bodů. Zaplať pánbůh za ono špičkové grafické zpracování a později i rostoucí skvělou zábavu. Vyzkoušejte.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 205 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz