Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Beautiful Escape: Dungeoneer – láska mezi kapkami krve

  0:25
Simulátor vraždícího psychopata ještě nikdy nebyl tak niterně intimní. Jinými slovy, dnešní titul se může hrdě řadit mezi nejlepší freeware tituly celé dekády.
91

Beautiful Escape: Dungeoneer

Platforma: Freeware
Výrobce: calunio

  • Simulátor masového vraha
  • Originální hratelnost
  • Mrazivě dospělé a alegorické téma
  • Dokonalá a totálně ne-RPG Maker stylizace
  • Relativně krátké, relativně repetetivní

Stáhnout

Beautiful Escape: Dungeoneer

S některými soudy nemá cenu otálet. Tak tedy - Beautiful Escape: Dungeoneer je nejlepší příběhově orientovaná nezávislá hra za posledních 18 měsíců, tedy od nedoceněného experimentu Spectre, jenž vyprávělo prostinký leč komplexní „příběh obyčejného člověka“. Promiň, Octotaťko. Je mi líto, Darkfate. Nedá se nic dělat, Lost In The Nightmare. Proti zhusta netradičnímu a emocemi narvanému Beautiful Escape nemáte šanci. Avšak nejenom o story je hráč živ. O to více překvapí, že Beautiful Escape oplývá zhusta originální hratelností a překvapivě také nabušenou audiovizuální stránkou. Tak tedy, je libo okusit simulátor masového vraha?

Beautiful Escape: Dungeoneer

Beautiful Escape: Dungeoneer

Bolest je vykoupení. Bolest je slast. Alespoň dle protagonistů Beautiful Escape. Ústřední dvojice Daily a Verge zabíjejí lidi pro svou vlastní obskurní radost. Jsou narušení a vědí to o sobě. Přesto si nemohou pomoct. Svou hobby dovedli k dokonalosti. Oba jsou ostatně členy organizace Dungeonners, která likviduje lidi už pěkných pár let a jejíž členové si videa z „akcí“ zvráceně hodnotí na internetu. Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Zatímco Daily je bezcitná leč líbezná mrcha, Verge je depresemi zmáhaný ubožák. Loser, bezhlavě zamilovaný do Verge, deklamující svou lásku prakticky při každém potkání.

Právě jeho budete jako hráč ovládat. Hratelnost Beautiful Escape je postavená na hledání a vybírání budoucích obětí, jejich nevinném přemlouvání a hledání slabých míst. A až je ve Vergově roli budete mít pevně přikované ve sklepě, hra se přesouvá do netradiční roviny plánování jejich co nebrutálnější smrti. Dungeoneers totiž nezabíjejí lidi jen tak z rychlíku. Utrpení je to, co se počítá. Žádné mučení na lehátku. Své oběti vypustíte do vámi připraveného sklepení plného rafinovaných pastí. Čím déle oddálíte jejich exitus, čím více u něho budou trpět, čím častěji dojdou falešné naději, tím spokojenější potom bude publikum dalších Dungeoneerů na internetu. Sledovanost funguje vždycky stejně, jenom holt ne každému se líbí videa spících koťátek.

Beautiful Escape: Dungeoneer

Aby hra dosáhla své morální pointy, musela umět správně prezentovat nejenom nesnadný anti-vztah ústředních anti-hrdinů, ale také se věnovat osobnosti obětí. Je jich pouze několik, ale abyste je v dialogu přesvědčili o Vergově spořádanosti, je třeba si nastudovat fakta o jejich životě. Jak už to chodí, nikdo z nich to nemá snadné. Ani sexy začínající herečka, rozhodně ne duševně opuštěná manželka, a překvapivě ani fotbalový vyvrhel. Každý z nich si zaslouží politování - z hráčovy (hrou vedené) ruky se jim ale dostane pouze utrpení. Zvrácená radost ze strachu si zkrátka žádá své oběti.

Emoce jsou to, čím Beautiful Escape vítězí na celé rovině. Je fajn fandit Octodadovi v jeho honbě za rodinným uznáním, ale tahle hra hraje na mnohem serióznější strunu. Je ošklivá, nechutná, zádumčivá. Jejímu hrdinovi přesto budete v honbě za láskou i oběťmi fandit. A na poetickém konci příběhu vašim zádům nezbude, než se kroutit pod návalem mrazení. Jsem si zcela jistý, že příběh Beautiful Escape lze dlouze interpretovat řadou způsobů, od účelově exploatačního vyznění po klasické reflektování bezcitné společnosti. Něco podobného ale není pravidlem na nezávislé, natož komerční videoherní scéně.

A emoce nelze prezentovat bez správné recepce více smysly. Největším překvapením Beautiful Escape proto není ani tak netradiční a přesahový příběh, ale fakt, že je hra realizovaná v proklínaném RPG Makeru 2003. Řada vývojářů v něm stihla vyprodukovat tuny balastu (byť také vysoce originální díla), drtivá většina z předešlých her ale vykračovala v izometrickém pohledu shora. Beautiful Escape tuto tradici znásilňuje stejně, jako to dělá Verge se svými oběťmi. Hra obsahuje pouhou hrstku lokací. Tyto jsou ale vyvedeny se zručností filmových scénografů uměleckých snímků a velmi schopně svou kompozicí maskují původní náturu zastaralého enginu. Dokonce je přítomná i hra světla a stínů. Každá jednotlivá lokace má jedinečnou atmosféru a může jít příkladem i profesionálním titulům.

Beautiful Escape: Dungeoneer

Beautiful Escape: Dungeoneer

Kde je obraz, musí být i zvuk. Fenomenální volbou soundtracku recenzi zakončíme. Melancholické vyznění doprovodu dodává potřebnou šťávu celému dopředu nalinkovanému hernímu postupu a tvoří nezbytnou kulisu marnému Vergeova marnému hledání. Nelze si také nevšimnout nápadné podobnosti mezi ústředním kytarovým motivem hry, jenž hraje po většinu času, a hlavním ozvučením tématicky podobného seriálu Dexter.

Právě jemu je Beautiful Escape  do značné míry podobný. Nikoliv nezbytně příběhem, ten ve své podstatě vykrádá jinou filmově-televizní tvorbu, nýbrž svým celkovým vyzněním. Připomíná také jiný simulátor vrahů, apelativní Super Columbine Massacre RPG!; ten se ale ani zdaleka nebral tak vážně. Narušení masoví vrahové svou podstatou a činy šokují, zároveň ale také lákají. Vypovídají cosi o společnosti, do níž se chtě nechtě musejí zařadit. Beautiful Escape dovoluje prožít emocionální očistec v kůži někoho, kým (snad) nechcete nikdy být. Je to příběh kriminálníka nejhrubšího zrna, ve kterém je přesto všechno ale kousek každého z nás.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

91 %

Hodnocení čtenářů

54 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 126 čtenářů

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...