Barrel Patrol – odpráskni vetřelce

  12:00aktualizováno  19. listopadu 10:52
Her s doslova praštěným námětem neustále přibývá a objevují se čím dál fantastičtější náměty, alespoň tedy na freewarové scéně. Do takové kategorie spadá i dnešní Barrel Patrol, který se může pyšnit nejenom zajímavým nápadem, ale i originálním zpracováním.

Barrel Patrol

Platforma: Freeware
Výrobce: Fathom entertaiment

Stáhnout

Barrel PatrolJe pravdou, že poslední dobou se na freewarové herní scéně neobjevuje příliš složitých, dlouhých a zvlášť propracovaných her, ale čím dál více se rozmáhají malé gamesky se zajímavým a neotřelým nápadem a co možná nejlepším zpracováním. Jednu takovou hru se mi podařilo sehnat. Barrel Patrol od Fatmos entertaiment je skutečně výjimečnou hrou, kterou by byla zajisté škoda nechat si ujít.

Hra sama o sobě má jenom nepatrnou velikost a ani po rozbalení nezabírá více než pouhé dva megabajty. Barrel Patrol se po spuštění otevře v okně, a pokud si nezvolíte jinak, celá hra v něm poběží. Až hru nastartujete, ocitnete na obrazovce, která složí jako menu – můžete zde shlédnout loga hry i výrobců a přečíst si něco o ovládání, úkolu a bodovém ohodnocení. Neplýtvejte časem, stiskněte mezerník a objevíte se již přímo ve hře.

Ze začátku vám možná princip hry nebude přímo jasný. Nebojte se, nejste jediní, i mě to dělalo zprvu potíže pochopit. Onen úkol, který máte je totiž velice netradiční a dost těžce se chápe. Inu, prostě se vžijete do role hlídače barelů. Nevím, čím jsou ty sudy naplněny, ale pravděpodobně se jedná o nějakou drahocennou tekutinu, protože budete muset riskovat svůj život a ničit všechny ostatní pro to, aby zůstala tam, kde je.

Barrel PatrolHlídat máte vždy sedmnáct barelů postavených v čtvercovém útvaru. Ten se nachází uprostřed kruhu, což je území, které máte vy na starost. Vše, co je za oním kruhem vás nemusí zajímat, co tam kdo dělá není vaší starostí, vy se v prvé řadě musíte postarat o barely. Totiž, ze všech stran přilétávají vznášedla a snaží se přímou cestou dostat k oněm sudům, jeden si naložit a odjet s ním. Vy ho samozřejmě musíte zničit dříve, než přeletí hranice. Za hranicemi on barel vyloží a ten se transportuje někam do vesmíru. Nepřítel se však zase vrací do té doby, dokud ho nezničíte nebo on neodvozí zbytek barelů. A věřte, že na vás nebude rozhodně sám. Nepřátelská vznášedla se brzy začnou množit jako houby po dešti.

Takže vám nezbude nic jiného, než je začít hromadně likvidovat. Stačí se prostě natočit správným směrem čelem k nepříteli a stisknout mezerník. Pokud někam necouvl a měli jste dobře namířeno, ozve se výbuch a nepřátelské vznášedlo exploduje. A tento postup namiř a pal budete muset praktikovat po celou dobu hry. Ale nemyslete si, že nepřátelé po sobě nechají jen tak střílet. Ani náhodou! Při cestě k barelům do vás našijí jednu nebo dvě rakety, které by vám mohly znatelně ubrat na odolnosti, respektive na životě. Takže nejlepší je bude asi ničit hned, jak se dostanou na vámi ovládané území, tedy dříve než spáchají nějakou neplechu. Pamatujte na to, že vaše vznášedlo zase tak odolné není a stačí několik střel k tomu, aby bylo zničeno. Jen tak pro informaci, životů máte poměrně hodně, něco kolem deseti, ale vězte, že v těžších kolech budou ubývat rychleji, než byste si dokázali představit.

Barrel PatrolLevel skončí v okamžiku, kdy pobijete daný počet protivníků a udržíte se při životě určitou dobu. Poté se vám sečte kolik jste sejmuli nepřátelských vznášedel a kolik vám zůstalo barelů. Musí vám zůstat alespoň jeden, v případě, že jste nedokázali ubránit žádný. okamžitě skončíte. Jinak vás ještě musím upozornit, že v onom kruhu, který spravujete se čas od času objeví nějaké červeně svítící písmenko. Pokud máte chvilku neváhejte a seberte jej, protože pomocí něho získáte třebas větší rychlost, vyšší odolnost či kvalitnější střelivo. To je zvláště důležité. Pokud budete metat tři bomby naráz místo jedné, rozhodně se účinek zněkolikanásobí.

Grafika hry je na první pohled velice dobrá, i když pravda, že jí moc ve hře nenajdeme. Efekty jsou na tom naprosto stejně. Jinak hru si můžete natáčet ze všech stran, případně si přibližovat a oddalovat pohled. Co však považuji za nedostatek je absolutní absence jakékoli hudby. Zvuky sice ve hře jsou, ale zase je jich jen pár. A hratelnost? Inu, o té se nedá mluvit vyloženě špatně. Hra rozhodně zaujme a zabaví, ale na jak dlouho, to asi skutečně záleží jen na vás a vaší herní povaze.

Autor:

Největší herní veletrh E3 probíhá od 11. do 13. června v Los Angeles. Bethesda předvedla novinky Doom: Eternal a Wolfenstein: Youngblood. Microsoft oznámil první informace o nové konzoli Xbox Scarlett a rozšíření Xbox Game Pass na PC.

EA na své vlastní akci ukázalo gameplay ze Star Wars Jedi: Fallen Order.

Témata: Raketa

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz