Balls - v roli balónku

  12:00aktualizováno  30. března 1:24
Představte si, že jste se ocitli v roli malého balónku, který se ovšem snaží nějak prorazit - jeho chvíle začíná a Vy mu máte pomoci k bohatství - musíte získat co nejvíce majetku. A není to nic lehkého, to mi věřte, protože sesbírat všechny ty malinkaté krystalky dá pěknou fušku...

Balls

Platforma: Freeware
Výrobce: Shatterstorm

Stáhnout

Balls

Představte si, že jste se ocitli v roli malého bezvýznamného balónku, který se ovšem snaží nějak prorazit a vyznamenat se - jeho chvíle začíná a Vy mu máte pomoci k bohatství - neboli musíte získat co nejvíce majetku. A není to nic lehkého, to mi věřte, protože sesbírat všechny ty malinkaté krystalky dá pěknou fušku...

Když jsem si tuhle hru stahoval z jednoho německého serveru, nějak se mi nechtělo překládat popis, vsadil jsem pouze na luštění ze screenshotů a myslel jsem, že mělo jít o nějakou závodní hru. Jak za chvíli zjistíte, šlápl jsem trochu vedle, nicméně mě tento titul stejně dost zaujal, a tak jsem se rozhodl, že nebude na škodu zkusit ho zrecenzovat.

Po projití skrze poměrně pěkně zpracované menu se dostáváte do hry. V podstatě se jedná o převtělení se do balónku (mně to spíše přišlo jako knoflík, ale když autoři tvrdí, že je to balónek…) a vysbírání všech krystalů, které najdete - po sebrání posledního se dostáváte do dalšího kola. Cesty k nim jsou ale velice obtížné a složité, dostáváte se k nim přes různé římsy, schůdky, nájezdy a při chybném krůčku se nenávratně zřítíte dolů a celé kolo pak musíte znovu opakovat. V některých levelech musíte přeskakovat zdi nebo lítat vzduchem a při tom sbírat krystalky a to jsou věci, které za normálních okolností dělat nemůžete, ale po průchodu jakousi tajemnou branou je vám to umožněno.

Balls

Levely jsou graficky poměrně pěkně zpracované, ale časté cukání, otáčení pohledu a napráskání mnoha barev vám může způsobit bolest hlavy a ztracení (v lepším případě) jednoho dne pařanského, což se mi jeví jako dosti nevýhodný obchod, možná to je tím, že herní prostředí bylo děláno pomocí DirectX. Každý level se honosí vždy krapet pozměněnou grafikou a zpracováním, takže neustálé opakování stejných úrovní zde opravdu nehrozí. Váš balónek patří (ač byste to do něj na první pohled neřekli) mezi nejrychlejší tělesa na zemi a dosahuje rychlosti až několika stovek kilometrů za hodinu a čím dřív se dostanete do cíle, tím více budete mít bodů v High score.

Doufám, že princip hry jste již pochopili - sesbírat všechny krystalky, co najdete, a nespadnout přitom z různých konstrukcí, což pokaždé znamená konec. I přes všechny kladné stránky se Balls nevyhnuly chybám a že by jich bylo málo, to se říci nedá. Za všechny bych uvedl to, co mě naštvalo nejvíc, a to jsou nepříjemné ostré pohyby s pohledem, které vyvolávají bolest v mozkové části a slabším povahám mohou způsobit výdej dnešní stravy do záchodové mísy.

Ovládání patří k těm snadno zvladatelným - pohyb balónku budete řídit šipkami, pro potvrzování ostatních kravinek je tu mezerník, jinak balónek vůbec nechce zůstat na jednom místě a stále se někam (i když ho šipkami nepobízíte) posouvá. Jeho rychlost je sice velice vysoká, ale při 150 km/h už nepočítejte s tím, že byste nadcházející zatáčku vytočili bez trampot. Hra obsahuje i maličký setup, který je podle mého názoru stejně na nic, několik drobných parametrů celkový dojem už nezlepší ani nezkazí. Ještě jsem chtěl dodat, že všechny Ballslevely si můžete spustit sami, ani se nemusíte namáhat dostat se tam postupně od prvního kola.

Co se týče pobavení u hry - a na tom závisí tisíckrát víc než na grafice, rozlišení a dalších serepetičkách - ohodnotil bych to někam mezi suprovou zábavou a totálním propadák (což nám mnoho vodítek o kvalitě hry teda neposkytne - by editor :-), protože co se jednomu nelíbí, to druhý miluje.

Nakonec bych se zmínil o instalaci hry, se kterou by žádné problémy být neměly, hra čítá přibližně 2,5 MB a to by snad neměl být v dnešní době problém pro nikoho. Hra se rozchodí ve třech rozlišeních, a abych nezapomněl, musíte mít nainstalovanou dynamickou knihovnu DirectX 6 a vyšší. To, jestli si hru stáhnete, zasednete za monitory a strávíte s ní noc, je už pouze na vás, já jsem se vám jen pokusil přiblížit, co vás čeká, a doufám, že se mi to povedlo.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz