Azteca - dobrodružství v zemi Aztéků

  12:00aktualizováno  12:47
Máte rádi Zumu nebo Luxor? Nemáte peníze na plnou verzi a hraní demoverze pořád dokola vás nebaví? Pak si stáhněte Aztecu, která je nejen stejně chytlavá, ale i skvostně graficky zpracovaná.
80

Azteca

Platforma: Freeware
Výrobce: GameTop

Stáhnout

AztecaAsi tu máme nějaké kuličkové období, ale protože jeho plody jsou nadmíru sladké, tak proč ne? Včera jsme vám nabídli povedený klon Puzzle Bobble s názvem Space Bubbles, dnes tu máme dílko ještě vykutálenější. Azteca je věrnou napodobeninou legendární Zumy nebo Luxoru. Obě hry si během pár let existence rozšířili jako mor ve středověku (a upřímně řečeny právě ony stály za masivním rozšířením online her). Zmiňovanou Zumu najdeme snad na všech platformách od iPhone po Xbox Live. Dnes ale za kuličkovou mánii nezaplatíte ani korunu!


Luxor i Zuma jsou tematicky spojeny s archeologií a starověkými civilizacemi. I zde autoři dobře zvolili, když sáhli po mocné říši Aztéků a jejich symbolice. Hra má blízko právě k uvedenému Puzzle Bobble. Tentokrát však nestřílíte do hroznu kuliček, ale do pohyblivého hada z kuliček. Opět Aztecamusíte vytvořit kombo minimálně tří kuliček stejné barvy, dřív než se had dokoulí do tunelu. Kouzlem hry jsou právě různé zatáčky, jež vám pod některými úhly znemožňují kuličky přesně vystřelit a vy tak musíte buď počkat, nebo si kuličku vyměnit a zkusit to s jinou barvou.


Samozřejmostí je řádka komb a vychytávek. Za ničení řetězců občas vypadne bonus, který musíte nejdříve zachytit. Jde třeba o duhovou kuličku nahrazující jakoukoliv barvu, laserový zaměřovač pro přesnou mušku, zpětný chod hada nebo zastavení času. Za naspořené body si mezi levely můžete zakoupit i mocnější zbraně jako bomby, přídavné životy atd.Hra má skvělou dynamiku, ve vyšších levelech musíte najednouničit třeba dva hady, kteří se pěkně svižně pohybují a nutí Aztecak riskování.


Azteca má profesionální grafiku, která se může směle poměřovat se svými známějšími příbuznými. Pozadí je poněkud rozmazané, ale detailně prokreslené a působí dojmem ledabylosti. Díky tomu ale dobře rozlišujete samotné aktivní předměty v hrací vrstvě. Pochvalu si zaslouží především animace, ať už jde o samotný pohyb kuliček nebo doprovodné efekty při ničení. Azteca je typickým zabijákem času, který vás pohltí a nepustí. I přes zjevnou podobnost se levely od sebe odlišují uspořádáním cesty, kterou had putuje, a nutí vás hrát dál a dál. Právě kvůli tomu si hry á la Zuma získaly tolik fanoušků. To samé vám však nabídne i Azteca, což je skvělé.

 

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 60 čtenářů

Témata: Xbox

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz