Awary - dva v jednom

  12:00aktualizováno  30. března 1:12
Logické hry jsou v poslední době hodně zatlačovány do pozadí. Krvemilovní pařani počtem vítězí, a tak se může stát, že toto herní odvětví zanikne úplně. O to, aby se tak nestalo, se hrdinsky snaží například Awary - hra s kamínky, kalíšky a spoustou dlouhého přemýšlení a dumání.

Awary

Platforma: Freeware
Výrobce: Hippo Games

Stáhnout

Awary

Logické hry jsou v poslední době hodně zatlačovány do pozadí. Pro komerční účely a v prodeji jich nikdy moc nebylo, většinou byly a jsou zadarmo a snad to i tak zůstane, tedy pokud se tento herní žánr neschová společně s mým nejoblíbenějším žánrem adventure do pozadí před dnešními 3D střílečkami a RPG akcemi. Je jasné, že některé logické hry opravdu za moc nestály, ale vždy se našlo kvantum her, které byly naopak velice kvalitní a hratelné. Bohužel krvemilovní pařani počtem vítězí, a tak se může stát, že toto herní odvětví zanikne úplně.

Dost ale povídání o žánru samotném, raději se podíváme rovnou na hru, tedy spíše hry, protože v názvu je sice zapsaná pouze jedna - Awary známá z Quest of Glory III (také se o ní mluví jako o hře Kalaha) a druhá se jmenuje Othello, hra s kamínky též nazývaná jako Reversi. Obě hry jsou v prodeji i jako deskové verze pro dva hráče a mají za sebou dlouhou tradici.

Nejdřív si povíme něco o hře první - Awary. Zde se jedná o šest kalíšků, které mají dva hráči sedící na proti sobě vodorovně postavené a dva podlouhlé a širší sloužící jako truhlice, které jsou vždy postaveny tak, aby ukončovaly řadu kalíšků. Na začátku jsou v každém kalíšku tři kamínky a platí následující pravidlo - co jeden kamínek, to posun o jeden kalich, takže když máte třeba tři kamínky, můžete se posunout o tři kalichy, ale v každém kalichu jeden kamínek necháte. Vaším cílem je dopravit co nejvíce kamínků do truhlice, abyste jich měli více než soupeř. Kdo jich má více, vyhrává. Hra končí ve chvíli, Awarykdy už jsou všechny kamínky v truhlicích nebo když už dojdou některému z hráčů kamínky v kalíšcích. Pohyb kamínků je zásadně doprava. Asi je zbytečné do Vás cpát další rozumy, protože by Vám to stejně asi moc nepomohlo, protože je to takhle na pochopení trošku těžší, radši se podíváme na zoubek druhé hře.

Druha hra Othello se hrála se zabroušenými a obarvenými kamínky na šachovnici v plátně, na kamenech či v pláži již před stovkami let. Asi všichni znáte hru Dáma, kterou jste si oživili především díky Ignitoru. Othello, nebo chcete-li Reversi, má podobný princip, ale přeskočit (tzv. sežrat) můžete mnohem více figurek a to rovně, do strany nebo šikmo, všemi osmi směry. Opět si hru musíte zkusit na vlastní kůži, abyste lépe pochopili její princip, protože ono to zase tak snadné není a žádný návod, nebo vysvětlení těchto her ve stáhnuté verzi není, a to je možná chyba.

Dále si u obou her můžete zvolit obtížnost (1-6), ale říkám vám, že na pětku ani šestku se mi vyhrát nepodařilo. Gameska si také pamatuje, kdy a na jakou obtížnost jste vyhráli a zobrazuje to. Na výběr máte hru proti počítači, anebo můžete hrát s kamarádem, bohužel zde nenajdete internetový multiplayer a přitom bych si logickou hru zahrál proti kamarádům radši než bezhlavou střílečku.

Tak to by byly obě hry, ve stručnosti jsem vám je představil a myslím si, že by rozhodně nebylo na škodu si je zahrát, už jen z úcty k jejich dávnověké slávě. Hippo games, konkrétně AwaryBernard Lidický a Zdeněk Böswart se zhostili tohoto úkolu a povedlo se jim to na pár mušek poměrně skvěle. Graficky je hra velice pěkná - ono taky udělat pro logickou hru, kde je většinou potřeba jen velice málo lokací, špatnou grafiku by byla docela ostuda. Zábavy, nebo chcete-li hratelnosti, si užijete ve hře dost a dost, pokud tedy nejste typ, který si radši pustí Wolfensteina místo toho, aby taky někdy trošku potrápil zavrzané mozkové závity a trošku popřemýšlel (jojo, přesně ten typ jsem - by editor), takže z toho vyplývá, že bavit se u toho budou hlavně lidé, kteří mají rádi vzdělání a nebojí se myslet (ehm… mám si to brát osobně? - by editor :-). Bohužel hry nedoprovází hudba, což je jedna z mála věcí, kterou bych autorům vytknul, protože není nad tichounkou, nevtíravou melodii, nádherně dokreslující atmosféru. Tak a teď je pouze na Vás, zda se chcete vrátit k oblíbené zábavě předků či si radši pustíte nějakou krvavou pařbu (výsledek je předem jasný - by editor :-).

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz