Atomic – velice zábavná chemie

  12:00aktualizováno  20. listopadu 9:13
Ač nepatřím mezi, ostatně dnes již velmi prořídlé, řady fanoušků logických her, tu a tam si nějakou přece jen zahraji. Pravda, není to často, ale je-li to logička dobrá, nevidím důvod dát jí přednost před nějakou stupidní střílečkou. A Atomic je dobrou hrou, sami budete mít příležitost prověřit pravdivost mích slov, a byla by opravdu škoda se o ní nechat ošidit.

Atomic

Platforma: Freeware
Výrobce: Philippe Lesire

Stáhnout

AtomicUrčitě si mnozí z vás všimli, že v poslední době některé žánry počítačových her zanikají a postupně se vytrácejí. Textovky jsou již dokonale pryč a adventury nahrazují propracované duegony. Do herního muzea jistě bude brzy patřit i žánr klasických logických gamesek. Ať se podíváme do komerční i freewarové scény, nějaké kloudné logické hry se hledají přinejmenším s velkou námahou. Pravda, popularitu logických her nedávno velice zvedla hra Alexe Austina Bridge Builder, který si dokázal získat slávu po celém světě a nedávno jste mohli zaregistrovat i jeho novější verzi Pontifex. Tyto hry zvedly nesmírně popularitu tohoto žánru, ale sami o sobě na obnovu stačit nebudou. Proto přicházím na pomoc s nesmírně zábavnou gamesou Atomic od Philippa Lesira a slibují vám, že tato hra vás stoprocentně dostane do varu.

Po spuštění této čtvrtmegabajtové hry si můžeme všimnout, že na logo hry byla použita fotka známého vynálezce Albrechta Einsteina. Osobně si vůbec nevzpomínám, že by vynalezl něco, co by souviselo s chemií, ale to by nám osobně asi nemuselo příliš vadit. Stiskem libovolného tlačítka se totiž dostaneme do hry a budou nás zajímat již trošku důležitější věci.

AtomicTedy poté, co se dostanete do hry se objevíte v malém okně plném různých zdí, které by vám asi připomnělo starého známého Sokobana, ale mýlili byste se. Dnešní hra rozhodně Sokoban není. V této gamesce je vaším úkolem něco úplně jiného. Podle vzoru, který se nachází v levém panelu obrazovky máte tvořit v každém kole nějakou molekulu. Jednou se jedná o molekulu metanu, jindy etanu. Vy jí máte za úkol sestavit z jednotlivých atomů. To ale nebude vůbec jednoduché, jak asi velice brzy poznáte. Atomy jsou totiž rozházeny a zakutáleny ve všech koutech obrazovky a to činí hru mnohem obtížnější. Nejdříve musíte vybrat místo, kde začnete stavět a pomalu umísťovat základní atomy. Jenže manipulace s nimi je dost neobratná. Totiž, pokud jim zadáte směr, rozjedou se jím a nedokáží zastavit, stopne je jedině zeď nebo jiný atom. Takže umísťování atomu na správné místo budou předcházet různé kombinace a dostaví se řada problémů.

V prvním kole máte za úkol sestavit zdánlivě jednoduchou molekulu vody. I mě chvíli trvalo než jsem si zvykla, jak se hra ovládá, ale poté již mi to šlo skoro samo. V dalších kolech se začnete setkávat se stále obtížnějšími molekulami, které mají více atomů a to již zdaleka tak snadné nebude. Čeká vás methan, methanol, ethen a spousta dalších molekul, s dvojnými a trojnými vazbami, zkrátka tato hra vás pěkně potrápí a pořádně pročistí možná i trošku zpuchřelé mozkové závity. A přitom poskytne velice kvalitní zábavu.

AtomicAbych ještě nebyla zkritizována za neúplnost informací, musím vás upozornit, že každý level je limitován určitým časovým limitem. V prvních relativně jednoduchých kolech se jedná většinou o minutu či dvě, v dalších levelech se limit prodlužuje.

Co se týká voleb ve hře, tak nesmím opomenout možnost zvětšit si okno hry a hru celkově až trojnásobně. Jinak si lze také změnit obtížnost, ve které budete gamesu hrát. Můžete zkusit lehký, střední a těžký stupeň obtížnosti. Co se týče grafiky, tak ta se dnes bohužel moc kladně hodnotit nedá, naštěstí nebylo cílem mít hru s nějakou excelující grafikou, ale to, co nám autoři předvedli dnes od nich zrovna moc milé nebylo. Grafika opravdu za moc nestojí a ve hře se nesetkáme s téměř žádnými efekty. Pokud zůstaneme u kritiky, tak bych si ještě ráda stěžovala na fakt, že ve hře úplně chyběla jakákoli hudba a nebyly k dispozici dokonce ani základní zvuky. Naštěstí všechny tyto zápory vyrovnává excelentní hratelnost, kterou Atomic disponuje. Ta je opravdu skvělá a věřte, že díky ní jsem si všech výše zmiňovaných nedostatků skoro ani nevšimla. Atomic vám z celého srdce doporučuji a věřím, že se vám bude líbit stejně tak, jako se líbil mě.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz