Ata: Extracts from the American Civil War

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 1:28
Nejslavnější občanská válka v historii lidstva se již stala námětem mnoha počítačových tvůrců. Žádná z her inspirovaných válkou severu proti jihu se však nemohla pyšnit takovou mírou hratelnosti jako právě Ata: Extracts from the American Civil War.
70

Ata: Extracts from the American Civil War

Platforma: Freeware
Výrobce: Badgers

Stáhnout

Ata: Extracts from the American Civil War

Americká občanská válka se do historie nesmazatelně zapsala jako jedna z nejvýznamnějších událostí devatenáctého století. Ne snad proto, že by v ní bojovaly statisíce mužů na obou stranách nebo že navždy poznamenala chod dějin spojených států, ale hlavně proto, že jádrem pudla nebyly trapné náboženské spory, jak tomu je obvykle v "moderních" občanských válkách, ale doslova a do písmene svoboda. Asi by mi teď kdekdo mohl oponovat, nicméně v mnoha ohledech byla ona "válka severu proti jihu" nejvýznamnějším bojem za svobodu v historii lidstva (přičemž také samozřejmě nesmíme zapomenout na genocidy páchané na židech za vlády Hitlera, na níž doplatily svým životem miliony lidí). Na jihu USA se v té době rozkládaly rozsáhlé plantáže nejrůznějších plodin a pro jejich majitele znamenaly v podstatě jedinou pracovní sílu otroci černé pleti dovezení z Afriky. Naopak na severu byla sdružena skupina (nutno říci, že početná) lidí, kteří budovali americkou demokracii a slovo svoboda jim narozdíl od "plantážníků" nebylo cizí.

A tak se jednoho dne přidala většina amerických států buďto na stranu demokratického severu nebo na stranu otrokářského jihu. Líté boje trvaly asi 4 roky a v jejichž průběhu se štěstěna střídavě přidávala na jednu či na druhou stranu, až se v roce 1865 stalo to, co všem "otrokářům" zmrazilo úsměv na tváři - válka byla rozhodnuta. Ata: Extracts from the American Civil WarV USA bylo posléze otrokářství postaveno mimo zákon a přistěhovalým Afričanům umožněno začlenění do společnosti.

Přestože se teď píše rok 2001 a občanské války už jsou téměř minulostí, můžete se spolu se hrou Ata (zváštní název, viďte?) alespoň virtuálně vrátit o mnoho desítek let zpět v čase a využitím svých strategických schopností zvrátit vítězství ve válce na svou stranu. Ačkoli by zřejmě kdekdo z vás soudil, že Ata: Extracts from the American Civil War je čistě strategickou turn-based hrou, není tomu tak. Po startu nové kampaně či po zvolení některého předvoleného historického scénáře se vám na monitoru objeví mapa Spojených států se třemi "panáky" (symbolizujícími armády) na každé straně a odkazy k přepínání "funkčních" obrazovek.

Hra probíhá na kola, přičemž se hráči ovládající armády severu a jihu střídají a veškeré přesuny armád se provádějí až v době, kdy se oba hráči vystřídají. Bohužel není možné Ata: EFACW hrát proti počítačovému protivníkovi a musíte tak k hraní přemluvit ještě někoho dalšího. Je sice teoreticky i prakticky možné při hře na tahy ovládat obě armády, jenže problém nastává jakmile dojde k boji.

Ata: Extracts from the American Civil War

Samotné vojenské konflikty ovládáte v reálném čase a to pomocí několika málo kláves, takže si na něj velice rychle zvyknete (i v případě, že jste hráč číslo dvě a jste odkázáni na levou, neohrabanou část klávesnice). Jak už jste tedy zřejmě sami správně pochopili, hrát za obě strany v realtimu není žádná legrace a většinou vyhraje ta strana, které se víc věnujete :-).

V "bojovém módu" jsem narazil na nejvýznamnější a dost možná i jedinou vadu celé hry. V boji totiž dostanete do vínku jen tři druhy jednotek - pěchotu s puškama, jízdu a děla. Jakmile pěchotě dojdou náboje a jízda se vyvraždí navzájem, jedinými reálně použitelnými jednotkami zůstanou děla, která však není možné přesunovat bojištěm směrem k nepříteli. Pakliže se tedy jízdě nepodaří setnout hlavy i obsluze děl a vyhladit tak celou nepřátelskou armádu, nemá boj východisko a je nutné ho ukončit stisknutím klávesy Backspace.

Po grafické stránce je hra více než vydařená. Přestože ji tvůrci naprogramovali pro operační systém DOS, připomíná pěkně nakreslená, řekl bych až komiksová grafika ty nejlepší freewarové Windowsácké hry. Je tedy ideálním rozptýlením pro všechny hráče, kteří doma nemají počítačovou síť a přesto si chtějí s kamarádem, sourozencem či rodičem :-) zahrát zajímavou a zábavnou multiplayerovou hru.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 129 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz