Astro Rally - proleťte se vesmírem

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:39
Freewarových závodních her je dnes na trhu spousta, ale setkali jste se už někdy se simulací vesmírného rally? V Astro Rally si mimo vesmírných výletů užijete široké škály nabízených lodí a tratí a asi nejvíce také propracovaného editoru.
50

Astro Rally

Platforma: Freeware
Výrobce: AGD

Stáhnout

Astro Rally

Každý bez výjimky už bezesporu někdy vyzkoušel nějakou tu závodní hru - ať už motorkářskou, automobilovou, snowboarďáckou či jakoukoliv jinou; málokdo si ale na vlastní kůži (nebo spíš na vlastní prsty na klávesnici) někdy zahrál pořádné rally ve vesmíru. Dnes se ale sny, zvláště na internetu, mění v realitu neuvěřitelně rychle, takže proč to nenandat několika potrhlým marťanům v závodech vesmírných lodí?

Předem je třeba říct, že tvůrci hru Astro Rally mírně překombinovali na úkor výsledné kvality zpracování a s tím související hratelnosti, takže se hodí spíše pro nenapravitelné hračičky než občasné hráče. Oproti ostatním hrám podobného typu nabízí jednak velký výběr vehiklů, ve kterých se budete po trati pohybovat, jakýchsi vesmírných vznášedel, jednak tratí, což je kus vesmíru ohraničený bílou lajnou, a jednak naprosto neuvěřitelně promakaný editor, jehož popis by jistě vydal na další plnohodnotný článek.

Vezměme to tedy pěkně popořádku. Na začátku hry vám nezbyde nic jiného než osedlat některou ze základních ošuntělých rozpadajících se vesmírných herek a začít závodit s mnohem vyspělejšími (hlavně tedy po stránce kvality vozidla :-) oponenty. Autoři naštěstí nejsou nemilosrdní roboti, a tak nám hru mírně zjednodušili snadnou úvodní sadou závodních drah, nicméně i tak vás počítačoví oponenti dost potrápí. Vůbec nejhorší jsou totiž neustálé Astro Rallykolize jednotlivých poletujících vznášedel, na které ve velké míře doplatíte umístěním v závodě právě vy. Oponentí mašiny, mrchy nevypočitatelné, se neustále a nesystematicky pohybují po celé šířce koridoru pro závod vymezeného, čímž vám jednak úspěšně brání v předjetí a jednak způsobují ony zmíněné četné kolize. Řešení je samozřejmě nasnadě - ujet oponentům a v pohodičce si užívat volné trati, nicméně to, co se tak snadno teoreticky vyslovuje, je tu takřka nemožné proměnit v realitu.

Stejně jako tomu bylo u vehiklů, i na tratích autoři rozhodně ispirací nešetřili a přípravili nám jich opravdu požehnaně. Na začátku máte sice přístupné jen ty nejsnazší, jakmile se ale váš koráb začne vyvíjet z počáteční fáze neohrabanosti, budete si moci zajet i na těch nejzáludnějších okruzích. Ovšem vzhledem k tomu, že pozadí jednotlivých levelů je identické, není prakticky o co stát.

O mnoho zábavnější je pak zabrowzdat v menu do herního editoru, který... tram ta da dá... umožňuje komfortní (neplést s user-friendly) tvorbu vlastních okruhů, tratí, úrovní, levelů či jak jinak chcete. Ačkoliv jsem už viděl i slušnější kousky, které zvládl ovládat i absolutní počítačový antitalent, nemůžu jinak než tvůrce pochválit za odvedenou práci. Rozhodně je vidět, že narozdíl od mnoha jiných freewarových firmiček a týmů myslí alespoň trochu i na ty, kteří jejich produkt budou hrát (tj. na nás, pro ty méně chápavé :-).

Co se týče grafického zpracování, mohli si autoři dát trochu víc záležet na zpracování Astr Rallytratí a zejména jejich pozadí, které je až tragicky strohé. Vehikly jsou vyvedené relativně slušně a zvuky linoucí se z hracích skříněk (reprobedny) také málokoho urazí. Fyzikální model vesmírných Ferrari je také relativně dobrý, aspoň mně tedy chování mého vozítka nepřišlo nijak nepřirozené - dosud jsem ale neměl příležitost se v podobném vehiklu proletět, takže vám to nemůžu na sto procent odpřísáhnout.

Blížíme se k závěru, tudíž by bylo dobré vše shrnout do jedné, převelice inteligentní myšlenky. Objektivně řečeno je Astro Rally zajímavou simulací vesmírné rally s pokulhávající grafikou, výborným fyzikálním modelem létajících vozítek a skvělým editorem vlastních okruhů, hráčsky řečeno jde o relativně hratelnou závodní hru, které vám rozhodně nejaký ten čas vydrží - už jen kvůli velké kupě později přístupných vesmírných lodí a levelů.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

51 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 21 čtenářů

Témata: Robot

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz