Astral Arrows - šipky se stěhují

  12:00aktualizováno  31. srpna 2004 2:28
Jen málo logických her poslední doby má ambice stát se rovnocenným partnerem takových legend jako je Tetris - Astral Arrows mezi ně ale rozhodně patří. O co že v ní jde? Stručně řečeno - o kombinování barevných kamenů ověnčených různými šipkami do jednolitých vrstev, které následně rychle mizí.
70

Astral Arrows

Platforma: Freeware
Výrobce: APUS Software

Stáhnout

Astral Arrows

Aby ve vás současná nabídka Plných her nevyvolala pocit, že logické hry v nás vzbuzují přirozený odpor a nezájem, rozhodli jsme se opět ponořit své senzory do hromádky freewarovek náročných především na hráčovo myšlení. Lov skončil poměrně rychle - hříčka Astral Arrows mi totiž padla pod ruku hned jako druhá v pořadí. A po dlouhých chvílích, které jsem jejím hraním strávil, mohu svědomitě prohlásit, že ne náhodou je tato logická hra pokládána za jeden z nejhratelnějších kousků poslední doby.

V principu jde o nápad velmi jednoduchý. Uprostřed obrazovky se rozkládá nerozměrné hrací pole, na němž je umístěna řada barevných kamenů (ve hře jim říkají "cihly", ale já se raději budu držet familiárnějších "kamenů"). Právě k tomuto poli by měla být po startu hry ubírána největší pozornost - protože jen a pouze tam se bude rozhodovat o vašem úspěchu či neúpěchu, popř. další účasti ve hře.

Každý z osmi druhů kamenů je zbarven jinou barvou, každý z nich má na sobě nakreslenou jinou šipku. Všechny šipky (a potažmo i kameny) jedné barvy ovšem míří stejným směrem. Po kliknutí na barevný kámen se šipka přesune do směru vyznačeného na kameni, což hra pokládá za provedení "tahu". Jakmile takový tah skončí, počítač do hry přidá nové kameny (na volné pozice) a vy můžete ve svém tažení pokračovat. Během jednoho tahu ale můžete vždy táhnout pouze jednou.

Zajímavé bezesporu je, že kámen můžete jak posunout na prázdné a dosud nezaplněné místo, tak vysunout ven z obrazovky (čímž jej de facto zlikvidujete) nebo případně přesunout do pozice, která aktuálně není prázdná. V posledním jmenovaném případě dojde vždy k prohození daných kamenů - tj. označený kámen se pohybuje směrem, který má určen na své horní stěně, zatímco u "cílového" kamenu se směr, který uvádí šipka na jeho středu, zanedbává.

Astral Arrows

Astral Arrows jsou doplněny sympatickým grafickým kabátkem a pěknými animačkami, což jistě ocení zejména ti z vás, kteří si potrpí na skutečně kvalitní vizuální zpracování. Lehce možná zamrzí absence skinů umožňujících měnit dle nálady či osobních preferencí aktuální designovou podobou hry. Taková už je ale daň za to, že její zapackovaná verze nezabírá víc než mega byte dat.

Nadprůměrně kvalitně je provedeno také hlavní menu hry a jeho položky a podpoložky. Dokonce i (co se nabídek týče) nepříliš bohatá záložka Options má díky sympatické animaci něco do sebe. Nemluvě o tom, jak efektně to vypadá, když každá z mnoha šipeček válejících se v hram poli, začne po označení myší animovaně světélkovat.

Vraťme se ale k samotnému smyslu hry. Poté, co šipečky proházíte a seřadíte, je nutné začít je systematicky vyvražďovat... tedy pardon, odstraňovat. Učiníte tak stejně snadno, jako když jste je už predtím prohazovali a přesouvali. Pouze s tím rozdílem, že teď už dojde i na tu užitečnější část vašeho těla a to mozek. Ten musí zařídit, aby se kameny jednotlivých barev dostávaly k sobě a ve chvíli přímého dotyku tak promptně mizely. Každý takový pár, trojice, čtveřice či kolika-chcete-ice se vám přičítá k hodnotě "arrows connected" zatímco veškeré skóre se šikovně zaznamenává pod stejnojmennou hodnotou, aby pak mohlo být po skončení hry porovnáno s výsledky ostatních. Vaše snažení mimochodem končí ve chvíli, kdy je hrací pole kompletně zaplněno a již není možné do hry vkládat další kameny.

Zní to trochu zmateně, viďte? Ostatně - jak jinak... logické hry totiž vždy byly, jsou a budou o tom, abyste si vy - hráči - pilovali své zanedbávané mozečky a namáhali odumírající neurony. Takže pokud si chcete svou psychickou kondici nejen každodenně zlepšovat, ale i vypilovávat nejrůznějšími hríčkami, nelze vám Astral Arrows nedoporučit (třeba už jen proto, že pak můžete svému zaměstnavateli/profesorovi tvrdit, že si hraním trénujete své logické myšlení :).

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

68 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 35 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz