Arasan Chess - šachuj, šachuj!

  12:00aktualizováno  12:37
I když jsou šachy nejrozšířenější stolní hrou na světě, existuje poměrně málo šachových her určených pro naše počítačové miláčky. A ty, které jsou navíc zadarmo, by se daly spočítat na prstech jedné ruky. No a kdybych měl nakonec vyřadit ty nekvalitní, zbyl by nám tu asi jenom Arasan.

Arasan Chess

Platforma: Freeware
Výrobce: Jon Dart

Stáhnout

Arasan

Když se řekne šachista, představí si většina z nás nějakého šíleného intelektuála, který má v kapse častěji kapesní šachy než kapesník a v hlavě si promýšlí všechny možné i nemožné kombinace na pětatřicet tahů dopředu. Mimo tyto nadšence existuje skupina víkendových šachistů, kteří berou tuto stařičkou a nesmírně populární stolní hru jako občasné zpestření. Já patřím do třetí kategorie šachistů (tzv. občasně praktikujících), takže sice vím, kterou figurkou kam táhnout, ale většinou mě každý lehce "vyklepne". Protože jsem chtěl své dovednosti trochu vypilovat, řekl jsem si, že vyzkouším nějaký ten šachový simulátor. Prohledal jsem internet a docela mě překvapilo, že her se šachovou tématikou (a navíc zdarma) je jako šafránu. Jednou z nich je Arasan. Na úvod bych vám mohl prozradit, co vlastně slovo arasan znamená. Není to nic nemravného, v jednom jihoindickém jazyce znamená král.

Arasan

Hra běží ve windowsovském okně, takže někomu může spíše připomínat jednoduchý grafický editor. Vidíte před sebou standardní šachovnici s figurkami. Je pravda, že figurky mohly být graficky povedenější, což je ovšem jeden z mála nedostatků této hry. Arasan obsahuje spoustu profesionálních funkcí a u některých ani nevím, k čemu slouží. Nabízí také velké množství statistik, které běžný hráč nevyužije, pokud se však šachu více věnujete, určitě je uvítáte. Novou hru spustíte kliknutím na ikonu bílého listu papíru nebo v menu Game. Počítač má na začátku automaticky černé figurky a vy tedy logicky začínáte. Tuto možnost si můžete později samozřejmě změnit, ale o tom až za chvilku. Vpravo vedle šachovnice se vám zobrazuje, která strana je právě na tahu. Po spuštění se vám také hned zapíná časomíra. U hráče, který právě netáhne, je zobrazen celkový čas za všechny předchozí tahy. Posledním údajem v tomto menu jsou souřadnice posledního tahu. Další informace jako nejlepší řádky, skóre atd. se vám průběžně zobrazují ve stavovém řádku. Pojďme se nyní podívat na možnosti nastavení. Těch je opravdu hodně. V menu File můžete ukládat jednotlivé hry nebo jenom pozici na šachovnici. Načíst můžete i jiné partie se všemi zaznamenanými tahy. To je perfektní pro ty, kteří chtějí hru rozpitvat do nejmenších detailů a něco nového se naučit. V nabídce Game se můžete vrátit o libovolný počet tahů vpřed či zpět nebo rovnou na začátek či konec hry (což je sice podvod, ale když se nikdo nedívá… :-) Kliknutím Give Hint si vyžádáte nápovědu, a počítač vám nabídne jeden nebo více tahů, které považuje za nejlepší. Ve stejné nabídce také nastavíte, za jakou stranu hraje počítač. Také si můžete otočit celou šachovnici a podívat se, jak celou situaci vidí soupeř. Nabídka Clock vám umožňuje pozastavit nebo resetovat hodiny. Pravidla zde vysvětlovat nebudu, protože to bych už mohl rovnou napsat nějakou knížku. S jednotlivými figurkami pohybujete způsobem táhni&pusť (Drag&Drop), takže ani zde není výrazná změna oproti klasické hře.

Pomocí nastavení v Options regulujete inteligenci počítače. A věřte mi, že je hraje opravdu profesionálně. Jeho úroveň se odhaduje mezi expertem a mistrem. Abychom ho trochu „přibrzdili“ - a mohli si tak zahrát i my méně šachově zdatní - musíme si pohrát právě s těmito nastaveními. V Options - Search Limits nastavte Fixed Ply na hodnotu 0. Počítač tak bude muset ihned táhnout a nebude moci důkladně prohledávat svou databázi tahů. Pohrajte si i v položce Preferences, kde můžete pro usnadnění vypnout Opening book. Další tipy a triky najdete v nápovědě, která je zde velmi kvalitně zpracována. Mimo tuto standardní hru obsahuje instalace i konzolovou verzi Arasanu, která potřebuje ke svému spuštění grafické šachové rozhraní WinBoard. Potom můžete s Arasanem hrát také proti ostatním šachovým programům či internetovým šachovým serverům. Bližší informace jsou popsány v přiloženém souboru ReadMe.txt.

Arasan

I když jsem žádnou partii bez nápovědy nevyhrál, alespoň jsem si dobře tuto královskou hru zahrál. Není přece důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Všem ostatním můžu Arasan Chess doporučit. Obsahuje spoustu nastavení, která jsou určena profesionálům. K dispozici máte obsáhlé statistiky a prostředky pro analýzu hry, které jsou předurčeny pro učení se nových strategií. A všem občasným hráčům tyto „fidlátka“ určitě nijak při hraní překážet nebudou. Grafická stránka hry by sice mohla být lepší, ale o grafiku v šachách přeci nejde. Hudba zde chybí, ale myslím si, že je to jedině dobře. Komu z vás by se také dobře přemýšlelo nad jednotlivými tahy, když vám do pozadí hraje techno?

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz