Ancient Rome - ovládněte celou říši

aktualizováno 
Budovatelská strategie, ve které se z římského obchodníka můžete stát vládcem celé říše.
77

Ancient Rome

Platforma: Freeware
Výrobce: GameTop

  • grafika
  • komplexní systém
  • příběh

Stáhnout

Ancient Rome 3

Ancient Rome 1Už první pohled na obrázky z dnešní hry mě docela zarazil, protože strategie rozhodně nejsou doménou továrny na hry Gametop. Ale zrak mě nešálil a Ancient Rome je skutečně plnohodnotnou budovatelskou strategií. Sice si během hry nezaválčíte, ale proti vám bude stát přísná časomíra a ke konci soupeř ještě silnější - vládci Říma. Historická starověká kulisa zde není jenom pomyslnou třešničkou na dortu. Mezi jednotlivými levely je vám vyprávěn příběh a jak roste vliv ve vašich římských provinciích, roste také počet nepřátel v hlavním městě říše. Postavy vstupují přeneseně i do hry a vy si třeba musíte vybírat, se kterými obchodníky budete měnit zboží.

Podstata hry spočívá v tom, že produkujete různé druhy surovin nebo zboží a ty následně měníte ve vašich městech nebo s obchodníky. Ve vyšších levelech se Ancient Rome 2vytváří celé propojené cykly a všechno souvisí se vším. Musíte postavit studnu, vodou z ní zavlažujete pole, z něj sklizené obilí melete v mlýně a v pekárně z něj upečete chleba. Další cyklus vede třeba k produkci masa a zde si v základních surovinách (obilím krmíte dobytek) konkuruje s předchozím. No a do toho všeho vám začnou docházet peníze nebo suroviny na stavbu (ty se kupují nezávisle zvlášť), popřípadě nebudete mít dostatek otroků nebo obchodníků. Zprvu jsem měl obavu, že se po pátém kole budu nudit, ale autoři každý level pečlivě připravili dopředu. začínáte s jinými základními budovami, jiným počtem lidí a hlavně máte odlišné cíle. Někdy se musíte dostat k produkci nejvyspělejších budov, jindy stačí zůstat na nižším levelu a splnit požadavky obchodníků.

Vaše postava představuje nezávislého obchodníka a jako odměnu za vaše úspěchy si můžete stavět svoje sídlo. Časový limit má dvě části. Pokud jste úspěšní a rychlí, získáte dva body pro výstavbu sídla, v jiném případě pouze jeden. Je to zároveň Ancient Rome 3jediná motivace, protože splnit vše v limitu chce již dobré strategické plánování a znalost všech budov a provázaností.
Ancient Rome si po technické stránce zachoval vysokou kvalitu her od Gametopu. Budovy jsou po stránce velmi detailní. Na ploše se pohybují i vtipné pidipostavičky, ale ty ve skutečnosti neovládáte. Velmi přehledně je zpracováno menu, takže se rychle dostanete k požadovaným úkolům na stavbu nebo nakupování a většina podstatných informací je vám neustále na očích. Když se to všechno spojí dohromady, máme tady na freewarové poměry opravdu povedenou budovatelskou strategii, která by neměla uniknout vaší pozornosti, protože v této kategorii moc komplexních her neexistuje.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

77 %

Hodnocení čtenářů

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 166 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz