Doporučujeme

Anakin’s Escape – pryč z boje!

  • 2
Karstens Creation Gameworks je tým vyvíjející jednoduché freewarové arkády z prostředí Hvězdných válek. Všechny běží na stejném herním enginu, všechny mají jednoduchý princip a primitivní náplň. Anakin’s Escape je přesně taková hra. To ovšem neznamená, že by měla zůstat bez povšimnutí.

Anakin's Escape

Platforma: Freeware
Výrobce: Karstens Creations

Stáhnout
Anakin's Escape

Anakin’s Escape je dokonalý příklad hry, která vznikala deset minut, a přitom zaujala a ještě zaujme mnoho lidí. Její autoři, poměrně neznámý tým Karstens Creation Gameworks, se vyvíjením freewarových her zabývají již dlouhou dobu. Před nějakým časem jsem pro Plné hry hledal zajímavou hru ze světa Hvězdných válek, a právě na webu tohoto týmu jsem našel odkazů asi osm. Všechny hry vypadaly stejně a měly stejný princip. Hráč ovládá jednu vesmírnou loď, kolem které prolétávají stovky nepřátelských raketek a vy je pochopitelně musíte všechny sestřelit. Anakin’s Escape je jen další z mnoha počinů vývojářského týmečku, a ačkoliv se nedá srovnávat s vysoce kvalitními freeware hrami jako například Penguin Command nebo s již starším HalfLightem, pořád má v sobě schovanou onu špetku hratelnosti, díky které si určitě vybojuje své místo na mnoha harddiscích.

Anakin's Escape

Principem hry je pomoci malému Skywalkerovi uniknout ze zajetí a prostřílet se přes stovky stíhaček a transportů Obchodní federace až k vytouženému cíli (který autoři pravděpodobně záměrně neurčují). Nikdo se nenamáhal s vysvětlením děje hry, stejně jako se nikdo neobtěžoval si trochu vyhrát s audiovizuální stránkou hry. Tématem menu je plakát Epizody I - z neznámého důvodu převedeného snad do 256 barev a ze stejně neznámých příčin nabarveného do tmavého odstínu. Mnozí hru odstartují jen proto, aby tu nádheru nemuseli pozorovat – a pravděpodobně brzy zhynou, okamžitý start bez jakékoli přípravy anebo shlédnutí instrukcí je sebevražda. Osobně mi trvalo mnoho minut, než jsem se dokázal vcítit v nebývale vysokou citlivost myši a způsob, kterým se Anakin’s Escape hraje; a nepochybuji o tom, že mnozí z vás nad hrou povýšeně pohodí hlavou a odinstalují ji z harddisku. Byla to i moje první reakce, ale naštěstí jsem překousl počáteční odpor ke hře a zažil se do ní. A pokud právě to uděláte i vy, milí čtenáři, určitě nebudete zklamaní.

Anakin's Escape

V necelých tři sta barvách je v malém okně vyobrazena herní plocha, na ní malý 2D modélek vaší lodičky (vzdáleně se podobajícímu své předloze – Naboo Starfighteru, který lze ve své plné kráse poznat jedině ve filmu); ovládáte jej pohyby myši. Musím konstatovat, že naprosto nerealisticky, protože lodička se chová stejně jako kurzor myši; stejně rychle, stejně obratně a bez jakéhokoli dalšího pohybu. Kolem něj se po stisknutí tlačítka pro střelbu začne hemžit spousta protivníků, kteří po vás překvapivě nebudou střílet, ale pokusí se s vámi srazit (čímž vás deaktivují :). Jediná šance jak je zastavit je se jim obratně vyhýbat (většinou si to rozmyslíte tak po pátém pokusu), anebo se pokusit většinu z nich sestřelit pomocí neomezeného množství laserových paprsků. I přes zdánlivě jednoduchý koncept hra nejde dokončit pouhým držením tlačítka pro střelbu. Anakin’s Escape naštěstí obsahuje chytré skripty, jenž občas vyšlou některou z nezničených stíhaček, aby se pokusila víc než jen proletět zprava doleva a která vás budou pronásledovat, dokud je nesestřelíte (bohužel je to otázka několika vteřin). Zkrátka řečeno – kloudného a inteligentního protivníka se tu nedočkáte; síla vašich protivníků v Anakin’s Escape je v počtu. Protože dřív anebo později chybu uděláte..

Poslední popisovatelnou částí hry jsou životy. Na začátku hry máte k dispozici tři (samozřejmě že stále platí jednoduché pravidlo, že jedna smrt znamená ztrátu jednoho života). V pokročilejších fázích pak vesmírem kromě protivníků létají také malá srdíčka, která vám přidají vždy po jednom životě. Pokud s nimi budete dobře hospodařit, skvěle vám vystačí k dosažení třeba šedesáti tisíc bodů v celkovém skóre – v tu chvíli již s překvapením zjistíte, že Anakin’s Escape je sice po všech jednotlivých herních stránkách odfláklou freewarovkou, ale má ďábelskou hratelnost a skvěle dokáže zaplácnout třeba volnou čtvrthodinku.

Nejčtenější