Alien Swarm – spolu proti vetřelcům

aktualizováno 
Další skoro komerční zářez? Ano! Perfektní trojrozměrná arkáda vás hratelností vrátí do dob Alien Breedu, ale vizuálem zůstane ve 21. století.
90

Alien Swarm

Platforma: Freeware
Výrobce: Valve

  • Source engine
  • Kooperativní hraní
  • Slabý singplayer
  • Slabý singleplayer

nutno nainstalovat Steam

Stáhnout

Technik se žene kupředu tmavým industriálním komplexem a zastavuje se u vyvýšené plošinky, snažíc se v chladu noci vydolovat z počítače cenný soupis vybavení. Hlavně pohyb! Nemáme na to celej den!" okřikne ho zezadu zbraňová specialistka, třímajíc rotační kulomet. Zdárně ji sekunduje medička, právě přebíjející útočnou pušku. Nábojů je nedostatek, sebou do pekla si je vzal seržant, když ho na cáry rozsápali emzáci. Komplex se jimi přímo hemží. Jakmile technik aktivuje počítače, začnou útočit ze všech stran. Čtyřnozí, slizcí a nabroušení brouci padají jeden po druhém díky hustým dávkám olova. Když je po všem, zbraňová specialistka i medička se udýchaně vydávají kupředu. Technik, který měl vchod dále otevřit, je ale v nedohlednu. Vybaven plamenometem se vydal zpět instalací sbírat zkušáky...

alien_01 alien_02

Tak vypadá pouze jedna z mnoha příhod, které na hráče čekají ve shora viděné trojrozměrné arkádě Alien Swarm, která se v mnohém blíží třeba střílečce Left 4 Dead s insektocidními mimozemšťany namísto zombies. Profesionální provedení se snoubí s amatérským nadšením vývojářů, kteří de facto zremakovali svou vlastní hru z roku 2004 – nyní ale pod záštitou studia Valve a v Source enginu. Přesto stále zadarmo!

Stará verze Alien Swarm
alien_old

alien_03Podobně jako ve zmíněném L4D kooperativně ve 4 lidech postupujete určitou mapou ke svému cíli. Na rozdíl od něj se na vojáky díváte shora a také si můžete (musíte) zvolit specializace vojáků. Seržant tak může házet náboje či lékárničky, technik je potřeba k hackování dveří, zbraňový specialista má největší výběr kulometů a medik zase vytváří léčící zařízení. Svoje postavy si můžete s postupujícími zkušenostmi upravovat jak chcete, a také získáváte silnější zbraně. Kromě jedné cvičné mapy pro hru jednoho hráče Alien Swarm obsahuje celou plejádu map pro více hráčů.

Kooperativní akce v Source enginu a zadarmo? To zní jako kandidát na absolutní hodnocení. Teoreticky.

alien_04V praxi se ale dostavuje hned několik problémů, díky kterým ultimátní počet procent zůstane zandaný v kapse. V prvé řadě je to otravná nutnost vlastnit Source Engine Steam. V druhé hardwarové nároky, které jsou navzdory pohledu shora mnohem vyšší, než třeba u Half-Life 2. A v neposlední řadě jde také o velmi omezenou hru jednoho hráče – leckdy bych preferoval raději hraní o samotě, protože živí hráči mají tendence úmyslně vyvádět iritující skopičiny i bez předpony sko.

I tak samozřejmě platí, že devítkové hodnocení indikuje must-have zážitek a máte-li vhodné železo i virus jménem Steam, byla by chyba Alien Swarm neokusit.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 151 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz