Al Executo - na divokém západě

  12:00aktualizováno  9:28
Moorhuhnisté a všichni, kteří nejraději vidí svět přes kříž optického zaměřovače, zbystřete pozornost! Je tu skvělá hra, v níž se ke slovu opět dostává rychlopalba a heslo: sejmi vše, co vidíš. Vše zasazeno do prostředí Divokého Západu. Oprašte tedy své kolty a račte do Saloonu, padouchové čekají.

Al Executo

Platforma: Freeware
Výrobce: Cocoonmedia

Stáhnout

Al Executo

Výrobci freewarových her se musí smířit s faktem, že na nich ve většině případů nevydělají. Sharewarové hry jsou zase o poznání méně populární, protože nabízí většinou jen několik kol, během kterých si hráč mnoho zábavy neužije. Ale i do tohoto odvětví vtrhla všudypřítomná reklama. Některé hry tak živí reklamní proužky, ale toto řešení také není šťastné a minimálně kazí požitek ze hry (nebo vás nutí se připojit k internetu). Zajímavé řešení však existuje a dobře ho známe i z našich luhů a hájů. Velké firmy si jednoduše vývoj nějaké freewarovky objednají. Ve hře se pak jejich výrobek objeví ve formě skryté reklamy. V našich končinách je to případ Becherovky, jejíž soutěž dala vzniknout řádce her a nejlepší z nich si můžete stáhnout i na našem webu. V případě Al Executa jde o nejmenovaný německý pivovar, s jehož výrobky se ovšem setkáme jen občas, nehledě k faktu, že pivo prostě k Divokému yápadu patří a nám může být úplně jedno, co má láhev na etiketě napsáno.

Nejprve se vám ve hře spustí intro. Je animováno ve Flashi, ale celá hra je napsána v jiném programovacím jazyce a je od intra oddělena, takže se nemusíte bát, že budete stahovat jen obyčejnou flashovou střílečku. U intra se ještě chvilku zastavím, protože je naprosto skvělé a musíte si ho celé vychutnat (je to rozkaz). Jen nedoporučuji při něm cokoliv jíst, aby vám nezaskočilo (mluvím z vlastní zkušenosti). Pokud vás zaujme sup s doutníkem v zobáku a walkmanem na uších, vězte, že jde o D.J. Geiera. Ve hře jej potkáte také, ale většinou ve formě pečeného stehýnka po rychlé a přesné ráně z vašeho revolveru. Sličná indiánka se jmenuje Malý obláček a celé dny tráví posíláním kouřových SMSek. Během hry ji ovšem nepotkáte. Zato narazíte na indiána, který v intru kouří dýmku. Jmenuje se Kamenný Skalp a velmi rychle se pohybuje, takže je těžké jej zasáhnout. Kliknutím na Skip se přeneseme do hry. V menu se vám zobrazuje žebříček s deseti nejlepšími výsledky. Nahoře najdete nenápadný odkaz, pomocí kterého můžete vaše nejvyšší skóre zapsat do žebříčku na domovské stránce hry (samozřejmě potřebujete připojení k internetu). V nabídce Info najdete v němčině popisy všech hrdinů a ovládání, ovšem pokud si pozorně dočtete mou recenzi, všechno se stejně dozvíte. Od samotné akce nás dělí jenom kliknutí na Start, můžeme tedy směle vkročit do Saloonu.

Al Executo

Úkol hry je prostý. Musíte zastřelit co nejvíce padouchů a poté se utkat se šéfem bandy. Za každého soupeře získáváte kladné body. Je zde i několik „civilistů“, do kterých nestřílíte, jinak o body přicházíte. A na které postavy nejčastěji narazíte? Indiána a D.J. supa jsme si již představili. Zatím však neznáte bose Bubna, který jezdí na praseti Petrovi. Nevím, zda je prasečí kovboj (tedy vlastně pigboj) rychlý, prase ovšem rychlé je, takže i on patří k těžším soupeřům. S brokovnicí v ruce se vám postaví Jo Noname. Pohybuje se sice pomalu, ale častokrát jej máte sestřelit ze schodů, takže se hůře zaměřuje. Podivná dáma s rtěnkou je Teodara. Nezvyklé jméno lze ovšem snadno vysvětlit, neboť Teodora se narodila jako Teodor :-). Už jsme vynechali jenom Boba Bombu, který po vás ve vyšších kolech hází dynamit. Soupeře znáte, ale kdo jste vlastně vy? Samozřejmě ten na správné straně: šerif Al Executo. Je sice ušlechtilé se bít za spravedlivost, ovšem většinou bojujete i za srdce dívky, kterou je v naší hře sličná barmanka Kitty. Mimo uvedené padouchy můžete získávat body i za sestřelování pivních láhví. Za ty zelené dostanete body, za sestřelení hnědých se vám však body odečítají. Hodně bodů získáte i za sestřelování pavouků, ale to je záležitost pro skutečné mistry, protože trefit v omezeném čase maličkého pavoučka je docela umění.

Celá hra je rozdělena na tři kola. Na konci každého se potkáte se šéfem bandy. Protože jste na Divokém západě, půjde o stylový střelecký souboj muže proti muži. Při tomto souboji počkáte na okamžik, kdy se soupeř pohne, pak kliknete nejprve na sebe, čímž tasíte kolt, a poté musíte rychle trefit soupeře. Pravidla jsou neúprosná a jeden náboj rozhodne o tom, zda postoupíte do dalšího kola nebo ne. Každé kolo se skládá z hlavního prostranství, na němž vám ubíhá stanovený čas, a když uplyne, dojde na závěrečný střelecký souboj. V určitém okamžiku se rozezní siréna a v určitém místě na ploše se objeví blikající červený nápis ENTER. Když na něj kliknete, dostanete se do prostoru mimo hlavní arénu. Může to být červený pokoj s prostitutkou, pohřební ústav, klub karbaníků či zapadlý důl. Čas vám zde neběží, takže můžete všechny v klidu vystřílet. Pak se vrátíte zpět do hlavní arény a čas vám opět začne ubíhat. Ovládání je jednoduché, střílíte levým tlačítkem myši a zásobník dobíjíte pravým tlačítkem. Stav nábojů se vám zobrazuje na obrazovce.

Al Executo

Po technické stránce nemohu hře nic vytknout. Grafika je perfektní a střelecké prostory jsou vykresleny do nejmenších detailů. Autoři rozhodně měli smysl pro humor (místy dosti černý), takže je pamatováno na každičké volné či nevyužité místečko. Malým příkladem budiž sušící se ponožka v indiánském stanu. O tom, že se nudit nebudete ostatně svědčí už i popis hlavních hrdinů. Také zvuky jsou povedené a i při nabíjení je pamatováno na realistické svištění bubínku vašeho revolveru. Hudba je převzata přímo z filmových kovbojek a skutečně navodí atmosféru prašných silnic, na nichž se odehrávaly střelecké souboje. Celkově mě Al Executo mile překvapil a potěšil Žádná recenze by však neměla obsahovat jen chválu, takže se musím zmínit asi o jediném nedostatku, kterým je velikost. Kdo má pevnou linku, nemusí dál číst, hru si stáhne, zahraje, vrátí se na naše stránky, ohodnotí ji v hlasování 100 %, napíše povzbudivý příspěvek do diskuse a jde zase hrát. Horší to asi budou mít kolegové modemisté, kteří nad stažením budou váhat. Můžu je ale uklidnit, že získají velmi povedenou a zábavnou hru.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Najdete na iDNES.cz