Ablaze – podařený návrat Dyna Blastera!

  12:00aktualizováno  24. srpna 8:40
Jistě si pamatujete na starého dobrého Dyna Blastera? Pokud ne, tak si určitě vzpomenete na novějšího Atomic Bombermana. Máte? Dobře, co byste řekli na freeware hru, která je lepší jak komerční Atomic Bomberman ? Líbila by se Vám? Věřím že ano, tak Vám na ní přináším recenzi..

Ablaze

Platforma: Freeware
Výrobce: JTL - Software

Stáhnout

AblazeJistě si pamatujete na starého dobrého Dyna Blastera? Pokud ne, tak si určitě vzpomenete na novějšího Atomic Bombermana. Máte? Dobře, co byste řekli na freeware hru, která je lepší jak komerční Atomic Bomberman? Líbila by se Vám? Věřím že ano, tak Vám na ní přináším recenzi...

Ano, opravdu je to tak, existuje hra, která je podobná staré Dyně a přitom překonala skoro legendárního Atomic Bombermana. Tato hra se jmenuje nenápadně, Ablaze, ale přitom je to jedna z nejlepších freeware her, které jdou hrát až v osmi hráčích.

Začnu ale od začátku. Pokud neznáte obě předchozí hry, budu se moc divit, ale pro všechny případy shrnu, oč jde. Ovládáte jednoho svého panáčka. Umí chodit dopředu, dozadu a do stran. Jediná akce, kterou ovládá, je položení bomby, která zanedlouho vybouchne. Hra se odehrává v bludišti, které se vejde na jednu obrazovku. Na toto celé divadlo se díváte ze shora a to v 2D. V bludišti s Vámi pobíhají také cizí panáčci, buďto ovládané počítačem, nebo hráčem. Váš úkol je překvapující, zabít všechny nepřátele a sám zůstat naživu. Aby to ale nebylo tak lehké, v bludišti jsou cihly, nebo podobné překážky. V každé misi jsou pouze dva druhy překážek. Jedna pevná, nedá se zničit bombou, ani ničím jiným. Druhá je zničitelná, dá se zničit bombou. Nemusím říkat, že abyste se dostal k nepříteli, musíte zničit spousty cihel. Na začátku každé hry můžete položit pouze jednu bombu současně, ale bomb samotných máte nekonečno. Až vybuchne první, můžete položit druhou. Důležité ale je, že pod některými rozbitnými cihlami se nachází bonus. Pokud vezmete bombu, můžete položit dvě bomby zároveň. Pokud plamínek, zvětší se dosah vší bomby. Tak, nyní znáte princip.

Ablaze To nejzábavnější na této hře je to, že se pod cihlou může objevit otazník. Pokud ho vezmete, dostanete nějaký bonus, či handicap. Mezi bonusy je například neviditelnost, kterou využijete po hře po síti, ale na jednom počítači si moc nepomůžete. Další „dobrá“ vlastnost, kterou můžete dostat je zrychlení, maximální možný plamen atp.. Mezi „špatnými“ vlastnostmi je pár věcí, které určitě usnadní vaši smrt, způsobenou nepřítelem. Můžete se zpomalit, může se vám obrátit ovládání kláves, ale ta hlavní perlička je „samoklad“, známý již z Dyny. Co je to „samoklad“? Jednoduché, pořád za sebou časujete bomby. To znamená skoro na 80% smrt..

V čem se tato hra odlišuje od jejích předchůdců? Kromě toho, že je freeware hlavně to, že můžete hrát po síti, na jednom počítači, s kamarádem proti počítači, po internetu, či po kabelu. Možností se naskytuje hodně. Hlavní herní změna je ta, že bonusy a otazníky se nedají zničit bombou, takže se někdy prostě nevyhnete sběru otazníku. No, občas to holt znamená bod pro kamaráda ;-) Další změnou je to, že počítačový nepřítel je poněkud nabitý elektřinou, takže se ho nesmíte dotknout, což je někdy občas hodně velký problém. Vyžaduje to totiž úplně jinou strategii, než u předchůdců.. už ho nemůžete proběhnout a uzavřít mezi jeho a svou bombu. Kromě nepřátelských paňáků také v bludišti pobíhají nějaké podivné gorily. Ty vás při kontaktu snědí, takže se také žádné přátelíčkování dít nebude.. Nevadí, s Vaším kamarádem si ale proběhávání užijete více než dost, protože jeho se virtuálně dotýkat můžete, a dokonce ho můžete i proběhnout.

Ablaze Co se týče umělé inteligence, musím zatleskat. Je lepší než u Atomic Bombermana, a to je co říci! Pokud někde nastražíte bombu, i hloupá gorila se zastaví a nevběhne do ní stejně tupě jako její kamarádky v Dyně.

Jsme u konce recenze na skvělou hru, a proto ještě krátce o hudbě a grafice. Hudba ve hře je, ale bohužel pouze jedna píseň, která se opakuje pořád dokola ve všech kolech. Jak vždy ale zdůrazňuji, že pokud umíte přehrát soubor, není žádný problém si nahrát melodii vlastní. Zvuků jsem také pár slyšel. Grafika je, jak jinak, docela průměrná. Dobré ale je, že je dost variabilní a že si můžete zahrát spousty levelů v různém prostředí. Hra je celkově opravdu na velice dobré úrovni a teď ji pořád s kamarády hraji. Je to vážně návykovější než Atomic Bomberman!

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz