A Snikes's Life!
Platforma: Freeware
Výrobce: Twilight Games
Že vám název této plné hry něco připomíná? Ano, Bug`s Life (Život brouka), film z produkce Walta Disneyho. Nic dalšího s ním už ale nemá společného, protože se jedná o klasiku známou z mobilních telefonů, která je mezi našinci velice populární a často zkracuje dlouhou chvíli zejména na vysokoškolské přednášce nebo důležitém jednání. Přeci jen zatím nejsou možnosti mobilních telefonů zdaleka na takové úrovni, aby mohly mít takový obraz a zvuk jako na PC - můžeme tedy od této hříčky očekávat nejen lepší ovládání (přeci jen klávesnice počítače se s tlačítky mobil nedá srovnat), ale rovněž značná vylepšení.
A Snake’s Life má na svědomí firma Twilight Games. Po sympaticky krátké instalaci se spustí konfigurační program, pomocí nějž si můžete nastavit množství a úroveň zvukových efektů či hudby, zobrazení (v okně nebo přes celou obrazovku) a samozřejmě ovládání. Je více než vhodné nastavit si v konfiguraci rovněž své jméno, které bude později zapisováno do tabulky nejvyšších výsledků. Po potřebném nastavení se již spustí samotná hra.
V menu si můžete zvolit jeden ze tří druhů rychlosti pohybu vašeho hada (v shareware verzi je dostupný pouze had druhu Boa Bob, v plné verzi jsou k dispozici další čtyři) a můžete začít hrát buď Snake’s Adventure nebo Snake’s Arena. Začneme arénou – zde si vyberete hada a arénu (v shareware je k dispozici pouze jedna, v plné verzi pak tři) a začínáte hrát. Systém je prakticky identický s hrou na mobilním telefonu s tím rozdílem, že zde aréna zabírá větší plochu než jednu obrazovku, takže při přechodu do jiné části dochází ke scrollování obrazu. Had tedy sbírá banány, jablka, třešně, pomeranče a další ovoce pro zisk co nejvyššího skóre. Musí se rovněž vyhýbat okolním stavbám, sobě samému a okraji arény. Klasickým pravidlem, které znáte již z GSM přístrojů, je hadův růst, který následuje po snědení potraviny. Po čase je tak had opravdu dlouhý a je pak vzniká velký problém, „kam s ním“. Mód arény není omezen ani časem nebo životy – po smrti hada hra končí s umístěním vašeho jména spolu se skóre do výsledkové tabulky.
Mód dobrodružství je o něco zábavnější. Skládá se ze dvanácti kol (v plné verzi je to už rovná stovka), což jsou jakési „mise“. Zpočátku je hadovým úkolem sežrat servírovanou potravu – tedy vajíčka a pohybující se krysy, v pozdějších fázích je hra zajímavější a Bob pak musí spořádat také bonusy s tisíci body, světlušky pro zvýšení času nebo v určeném pořadí projet různobarevnými vlajkami. V jedné úrovni je dokonce cílem vyhnout se rostoucím ostnatým keřům v časovém limitu, jinde zase sníst určené množství „potravy“ co nejrychleji – k tomu vám pomůže mezerník nebo tabelátor, které hada dvojnásobně urychlí.
Jak vidíte, v módu dobrodružství je to tedy zcela něco jiného než ve hře na mobilu. Adventure se navíc odehrává ve dvou různých prostředích (v plné verzi je jich pět – pole, les, bažina, kamení a poušť) – v „poli“ je hrací plocha soustředěna pouze na jednu obrazovku, v „lese“ je téměř čtyřnásobná se spoustou překážek – zde také snižují viditelnost větve stromů, které překrývají plochu pěkně provedeným paralaxním skrolingem.
A to už jsme se dostali k vizuálnímu zpracování – to je provedeno v rozlišení 640x480 a hru proto plynule rozběhnete už na Pentiu 200 s 64 MB RAM. Hadova animace je velice pěkná, stejně tak ostatní objekty a potrava připomínají styl her Bulánci a Atomic Bomberman. Zvuky jsou poměrně zdařilé, rovněž hudba (která ovšem není tak častá) stojí za to. Život hada je podle mě zatím nejlepší a nejzábavnější provedení mobilního „hada“ na PC, jehož celkový dojem snižuje drobná chybka, kdy po projetí posledního sharewarového (12.) kola módu dobrodružství hra končí bez zápisu do tabulky výsledků ...
Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.
Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...
Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...
Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?