A Friend Indeed – taková malá apokalypsa

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:42
Chlápek jménem JP sleduje takhle jednou večer televizi, když tu najednou v hlavních zprávách slyší, že zhruba za 30 minut spadne na Zemi asteroid, který zničí veškerý život. Stihne zachránit když ne svět, pak alespoň sám sebe?
60

A Friend Indeed

Platforma: Freeware
Výrobce: Twin Design Production

Stáhnout

A Friend IndeedJP je úplně obyčejný chlápek, který si nejraději odmaká svoji šichtu a pak se rozvalí s plechovkou piva před televizi, nebo vyrazí někam s přáteli. V onen osudný den tomu nebylo jinak – zrovna upíjel zlatavého moku, když začala hlavní zpravodajská relace. Po několika nezajímavých příspěvcích o amatérských vývojářích adventure her ovšem přišla speciální zpráva, která evidentně vyrazila dech nejen jemu, ale i reportérce samé. Podle všeho se k Zemi blíží obrovskou rychlostí doposud neobjevný a neznámý asteroid. Srážka je očekávána zhruba za třicet minut – a vzhledem k rozměrům onoho vesmírného tělesa předpokládají vědci, že zničí veškerý život na planetě. Doporučuje se proto schovat se urychleně do krytů a doufat, že přece jen důsledky srážky nebudou natolik fatální. JP na to, že nepatří k intelektuální elitě, zareaguje poměrně bystře a rychle: jeho nejlepší kámoš Cosmo má přece pod svým domem protiatomový kryt! A Friend IndeedTěžko najít lepší místo, kam se v krutém časovém limitu schovat, a tak JP vyráží do sousedova domu, čímž započíná jeho cesta za vlastní záchranou, během níž se podívá na Měsíc či do útrob moderního raketoplánu…

A Friend Indeed je adventurka stylová a zábavná. Přestože JP za celou dobu nepotká žádnou živou bytost a nekonají se tak žádné dialogy, není hraní nuda. Příběh je chytře vymyšlen, a tak jediné, co trochu zklame, je závěrečná animace, jež až příliš okatě ponechává otevřená dvířka pro pokračování. Předkládá hráči zhruba tak hodinku pohodové hratelnosti, úkoly, které před něj staví, jsou povětšinou velmi logické – a funguje zde motivační systém bodů, jenž umožňuje zjistit, co všechno hra skrývá. Celkem je možné získat bodů tři sta, už při dvou stech je ale možné hru úspěšně dokončit.

A Friend IndeedFriend Indeed je především nečekaně originální co do zpracování. Využit byl pohled takřka z ptačí perspektivy, ne nepodobný starším dílům Ultimy. Je to přístup naprosto netradiční, ale při veškeré úctě ke kvalitám grafického zpracování (jež skutečně nemá chybu), poněkud méně přehledný. Dá se na to ale zvyknout. Horší už je v řadě směrů nevymakané ovládání. Přílišné množtví možných akcí způsobuje nutnost neustálého otravného překlikávání, aby se změnil kurzor na požadované sloveso, přitom příkazy Interact a Take by bylo možné docela dobře spojit do jednoho univerzálního. Ještě horší je pak práce s inventářem – k použití jednoho předmětu na jiný je nutné nejprve najet myší do levé části obrazovky, kliknout na ikonku "Pockets", kliknout na ikonu "Select Item", vybrat objekt v okně, jež umí zobrazit najednou nejvýše tři (takže není nepravděpodobné, že bude navíc třeba několikrát kliknout na miniaturní šipku), A Friend Indeednásledně kliknout na potvrzovací tlačítko a teprve nyní lze věc jedním kliknutím použít přímo na hrací ploše. Zbytečný opruz…

Nicméně jak už bylo řečeno, po technické stránce lze hře jen těžko něco vytýkat. Grafika je opravdu nádherná, autor si dal práci s vykreslením spousty maličkostí, zejména v domech to vypadá výtečně. Pečlivě prokreslená kuchyně se všemi možnými přistroji, obytné pokoje či vybavený sklep… lahůdka. Hra má i slušné zvukové efekty, a tak jediným vážnějším nedostatkem je absence hudby. Ve výsledku tak lze i přes ne zcela dokonalé ovládání A Friend Indeed doporučit k zahrání – je to originální, stylová a na pohled kouzelná adventura. A to není málo.

P. S.: Připravili jsme pro vás návod na plný počet bodů, kdo chce, může do něj nahlédnout zde.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

40 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 19 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz