54321 - pět skvělých her v jednom

  12:00aktualizováno  29. března 1:45
Zajímalo by vás, co vlastně znamená onen podivný název této logické hry? Pak vězte, že jde o „Pět her ve čtyřech, třech a dvou dimenzích pro jednoho hráče“. A věřte, že název nelže, takže na vás skutečně čeká pět velmi povedených logických her v jednom balíčku ...

54321

Platforma: Freeware
Výrobce: Patrick Stein

Stáhnout

54321

Hned po spuštění si budete moci vybrat jednu z pěti nabízených her. Většinu z nich, nebo dokonce všechny, už asi budete dobře znát z dřívějška. Jde totiž převážně o klasické logické hry, nad kterými jste si jistě lámali hlavu již mnohokrát. Jenže hra 54321 posunuje myšlenku každé z nich někam mnohem dál, až za hranice nám známých tří rozměrů. Ano, čtete dobře. Již jsme si zvykli na to, že snad každá jen trochu známější hra se dočkala nějaké té předělávky do 3d varianty. Tentokrát ale okusíme i něco z rozměru čtvrtého.

Ale pojďme se podívat přímo na jednotlivé hry. Tou první z nich je gamesa, kterou si možná budete pamatovat pod názvem Turn Off. Přesto, že zde nese název Flip Flop, princip je stejný. Vaším úkolem bude zhasnout všechna pole na herní desce o rozměru 4x4. Problém je, že vypnete-li jedno pole, všechny ostatní buňky, sousedící s ním celou svou stranou, změní stav také. Po pár hrách asi zjistíte, že zhasnout všechna světla pro vás nepředstavuje žádný větší problém. Zkuste si ale zapnout volbu „wrap“ a uvidíte, jak moc se řešení zkomplikuje. V tomto módu jsou hranice herní desky jakoby „průchozí“ směrem k opačné hraně. Mimochodem, tento mód lze aktivovat u všech pěti typů her, ne vždy ale znesnadní řešení. U některých typů her naopak výrazně pomůže. Teď už se ale dostáváme k tomu, čím je 54321 unikátní. Každý typ hry má totiž svou tří a čtyřrozměrnou variantu. V případě Flip a Flop se, po přepnutí do trojrozměrného módu, na obrazovce objeví další dvě herní desky. Ve hře bohužel chybí možnost přímého třírozměrného zobrazení, a tak si musíte představit, že jsou všechny tři desky umístěny nad sebou. Zhasnete-li pak světlo například v prostřední vrstvě, ovlivníte i světla ve spodní a horní vrstvě. Zvládáte i tři rozměry? Pak se tedy připravte na skutečnou výzvu v podobě čtyřrozměrné varianty hry. V té se budete muset poprat hned s devíti vrstvami. Zde bohužel veškerá prostorová představivost selhává a je dost možné, že si nad řešením takového úkolu vylámete zuby, stejně jako já. :)

54321

Další hrou, kterou můžete z nabízené pětice zvolit, je Bomb Squad, u nás lépe známá jako Miny. Dvourozměrnou variantu můžete s lehkým srdcem ignorovat. Na desce o rozměrech 4x4 Miny opravdu nejsou příliš zábavné. Pokud totiž hned s prvním odkrytým polem nevyletíte do vzduchu, pak jste vyhráli. Vícerozměrné varianty jsou na tom o něco lépe, ale ne o moc. Zkrátka, tato hra se příliš nepovedla a je zde spíše do počtu. Třetí hrou je Maze Runner, neboli klasické bludiště. Úkolem je dostat se skrze spletitou síť cest až na určené místo. Ve dvou rozměrech je to až dětsky primitivní, ale se třetím a čtvrtým rozměrem už začíná přituhovat. Nestačí sledovat pouze stěny bludiště, ale nesmíte přehlédnout ani průchody do ostatních vrstev. Nicméně i nejtěžší varianta této hry je velice zábavná a hratelná.

Peg Jumper je čtvrtou hrou, kterou můžete vyzkoušet. Hraje se na desce s otvory, ve kterých jsou umístěny kolíky. Cílem je odstranit tolik kolíků, aby vám zbyl pouze jediný. Odstranit kolík však můžete pouze tak, že ho „přeskočíte“ jiným kolíkem. Tato hra je velice zábavná a hratelná ve všech svých dimenzionálních variantách a určitě nad ní strávíte hodně času.

54321

Poslední z pětice her je Tile Slider. Dobře známá hra, kdy se snažíte přesunout jednotlivá políčka na herní desce do určité výchozí pozice. Zpravidla pak tato sestava vytvoří nějaký obrázek. Zde jsou jednotlivá políčka označena pouze čísly, která udávají řádek, sloupec a vrstvu kam políčko patří. Kromě této čtveřice čísel se můžete orientovat ještě podle odstínu výplně políčka. Celkově jde o jednu z těch těžších her.

Dá se říct, že kvalita jednotlivých her v 54321 je různá. Chce to prostě najít si pro každou z nich tu správnou dimenzi, kdy hra není ani příliš těžká a ani příliš snadná. Časem zjistíte, že lepší než představovat si hru v prostoru, je prostě si zvyknout na pravidla toho, jak vaše akce v jedné vrstvě ovlivní stav v ostatních vrstvách. Každopádně, 54321 je hrou, kterou byste si neměli nechat ujít, už kvůli onomu závanu originality, kterým se může pyšnit.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz