5 Days – Sám s kočkou v hloubi vesmíru

  0:10aktualizováno  0:10
5 Days je seriózní pokus. Seriózně jsem se u něj zasmál. Jestli chcete také, čtěte dál.
40

5 Days

Platforma: Freeware

  • zajímavé grafické zpracování
  • nudný gameplay
  • absurdní, až je to vtipné (bohužel nechtěně)
  • ďábelská a nenažraná kočka

Stáhnout

Být členem posádky na vesmírné stanici na planetě kdesi na okraji známého vesmíru, je snem minimálně poloviny mých známých. Pravda, to možná svědčí více o tom, že se pohybuji v podivných sociálních kruzích anebo, že nemám mnoho přátel, než o tom, že téměř každý by chtěl bádat ve vesmíru. Nicméně, ať už je to jakkoliv, kosmos a jeho úžasně záhadné kouty jsou jistým lákadlem i pro mě samotného.

Člen stálé posádky základny na jinak člověkem nedotčené planetě je žádoucí pracovní postavení. Tedy alespoň do chvíle, než se na stanici díky úniku jedovatého plynu ocitnete naprosto sami. Nejde mi sice úplně do hlavy, co dělá smrtelně jedovatý zelený plyn v potrubí uvnitř maličké základny, ale stalo se. Všichni členové posádky jsou mrtví. Tedy až na vás a roztomile hranatou kočičku Boxy. Protože záchranná mise přiletí až za dlouhých pět dní, je na vás, abyste sebe a pokud možno i kočičku do té doby udrželi v živém stavu. K tomu je potřeba dvou věcí: Jídla a kyslíku. Oboje se bůhví proč povaluje jen tak různě po základně a navíc máte k dispozici i generátory obou surovin. Možná mám s touto hrou problém jen já, ale hratelnost zahrnující sebrání surovin, nakrmení kočky a spánek, mi nepřichází na mysl jako úplně nejzábavnější. To je ovšem vše, co ve hře můžete dělat. Vždy, jak ulehnete ke spánku, se vám sníží o jednu jednotku příděl jídla a kyslíku, které jsou pro spánek pravděpodobně nutné.

5days_06
5days_02

Moment...Cože? Ach, ano. Náš hlavní hrdina nemá totiž na práci nic lepšího, než neustále dokola spát! A to dokonce i v případě, že těsně před posledním dnem, kdy přiletí záchrana se...Pozor! Příběhový klimax!...Oba generátory surovin potřebných pro přežití pokazí. Nu což. Jdeme zase chrápat. Je zcela zřejmé, že hrdina nic nebere na lehkou váhu. Cena pro nejserióznějšího obyvatele vesmíru má svého majitele.

5days_01
5days_03

Alespoň, že tady máme tu kočičku, která situaci trochu zachraňuje. Aby totiž přežila útrpných pět dní, potřebuje také ona jednu jednotku jídla a kyslíku denně. Ehm...Momentík. Takže malá hranatě vypasená kočka potřebuje ke svému spokojenému přežití stejné množství jídla jako hlavní hrdina? O kyslíku nemluvím, ale tak nějak jsem si myslel, že v případě katastrofy je člověk schopný vzdát se alespoň části svého obvyklého komfortu. Asi ne. Jinak nechápu, proč by kočka nebyla schopná přežít byť jediný den bez svého grandiózního přísunu lidského jídla. Stejně tak protagonista. My tady máme krizi a náš mazlíček se láduje ostošest. Je libo ještě trochu omáčky? Trošku soli? Mňau, ne děkuji. Aby toho nebylo málo, pokud vaše kočka bídně zhyne z nedostatku vydatné teplé snídaně, je možné nakonec sníst i ji. To jste nečekali co? Celou dobu jsme si ji krásně vykrmovali, abychom si na ní nakonec pěkně pošmákli. Je úplně jedno, že venku před okny základny se tyčí pět hrobů mrtvých kolegů, což je, uznejte, v případě nejvyšší nouze taky maso. Ne! My si radši tady vevnitř v teplíčku pochutnáme na naší micince.

5days_04

5 Days je alespoň pro mě celkem úsměvná záležitost. Technicky na tom hra není špatně a třebaže má problémy s širokoúhlými monitory, je trojrozměrná grafika celkem pohledná. Zvuk je podle všeho ve hře jenom jeden a hudba zní jako elektronická ukolébavka. Což je možná důvod, proč chce hrdina pořád jenom spát. Nic z toho mě ale nenadchlo tolik, jako hloupá hratelnost. Nakonec jsem se ale i smál, což ovšem, obávám se nebyl záměr autorů. Spíš jsem si ve své choré mysli vydedukoval závěry, které byly zcela v rozporu s tím, co hra prezentuje. Například se nemůžu zbavit dojmu, že celou havárii základny způsobila právě kočka Boxy. Jak si vždycky zlověstně hověla v té své hermeticky uzavřené skleněné kleci! Říkal jsem si, jestli to ona nezpůsobila únik plynu, který skoro všechny zahubil a jestli vždy, když jsem ji šel nakrmit, ve své geniální zlodušské mysli neosnovala plány na odstranění i posledního lidského přeživšího. Nakonec ale skončila na talíři.

Mimochodem, pokud se vám někomu podaří tu zatracenou kočku udržet na živu, prosím, napište mi do diskuse, jak se vám to povedlo.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

24 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 19 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz