5 Days A Stranger – temná adventure

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:37
Yahtzee umí skvěle nejen humorné, ale též zcela vážné detektivní adventury. Hororový příběh plný napětí, strachu a hrůzných odhalení předestírá parádní hra 5 Days A Stranger.
70

5 Days A Stranger

Platforma: Freeware
Výrobce: Yahtzee

Stáhnout

5 Days A Stranger5 Days A Stranger je název, který na první pohled mnoho neříká. Skrývá se za ním ale jedna z nejlepších amatérských adventure her, která v poslední době vyšla. Její autor, Ben Yahtzee Crosshaw, se na Plných hrách prezentoval už klasickým Robem Blancem: Better Days of the Defender of the Universe a dokonalou humornou parodií The Trials of Odysseus Kent. Že umí ale dělat i vážné, napínavé a promyšlené detektivní hry, dokázal právě až dnes recenzovaným dílem.

Hlavní hrdina není žádný svatoušek. Je to slavný lupič Trilby, po kterém pasou policisté celého světa. Nejedná se ale zase o žádného tuctového darebáka – má svůj vlastní mravní kodex a v žádném případě mu nechybí styl. Tentokrát se vydal do sídla rodiny DeFoeů. Tento starobylý rod vymřel a Trilby si uvědomil, že jejich rozlehlé sídlo musí skrývat značné bohatství. 5 Days A StrangerVyšplhal se tedy dovnitř, avšak zjistil, že cesta zpět nebude zdaleka jednoduchou záležitostí. Okno za ním nenávratně zaklaplo a on se octl spolu se čtyřmi dalšími lidmi v zajetí strašidelného domu, nočních můr, v nichž hlavní roli hraje muž s maskou na tváři, nepříčetným výrazem a mačetopu v ruce. Spolu s vystrašenou novinářkou z BBC jménem Simone, šestnáctiletým mladíkem z blízké školy jménem Jim, hledačem pokladů a záhadologem Philipem a od začátku nezvěstným tajuplným mužem s iniciály AJ bude Trilby zkoumat strašlivá tajemství domu a odhalovat pomalu, ale jistě nechutný, zlý a temný příběh sira Rodericka, jeho dvou synů a okolností jejich smrti.

5 Days A StrangerVíce už prozrazovat nebudu, ale vývoj zápletky v duchu klasik hororu od Agathy Christie (především první dny se zdá, že se děj ponese v duchu Deseti malých černoušků) a duchařských záležitostí á la Alone in the Dark ukazuje, že jako scénárista nemá Yahtzee na současné freeware scéně konkurenci. Příběh je fantastický, děsuplný – a přitom uvěřitelný, zdaleka ne trapný, zbytečně hrající na emoce či přehánějící. Zbylo místo i na charakterizaci jednotlivých postav, hysterického Philipa, ušlápnutého Jima či vždy racionální a logickou Simonu (snad jen AJ příliš prostoru nedostal, což ale těžko šlo vzhledem k jeho roli zařídit), příběhu nechybí dramatický závěr, který však neznamená, že hráč přestane přemýšlet. Totiž způsob, jakým se hlavní postavy s nebezpečím domu vypořádají, se ani zdaleka nedá nazvat morálně 5 Days A Strangerbezúhonným – je to však v kontextu hrozby smrti ospravedlnitelné? To už si musí zodpovědět každý sám a není to věru lehké.

Audiovizuálně je trochu škoda nízkého rozlišení, hra běží jen ve 320x200, grafika je nicméně hodně slušně nakreslená. Hudba je opět – jak je Yahtzeeho špatným zvykem – vykradena z RPG Makeru 2000, což hře spíše škodí, ale dá se samozřejmě vypnout. Trochu nešikovné je i ovládání, ale kdo se naučí používat klávesové zkratky pro příkazy jdi, použij, prozkoumej a mluv, nebude s ním mít nejmenších problémů. Díky stabilnímu a časem prověřenému enginu AGS se ve hře nevyskytují žádné bugy, vše běhá rychle i na slabých počítačích a hra nepadá.

5 Days A Stranger5 Days A Stranger je hra náročná, obtížná, ale chytrá a patří vůbec k tomu nejlepšímu, co freeware scéna zplodila. Při pohledu na screenshoty se to možná nezdá, ale grafika je to poslední, s čím zážitek s novou Yahtzeeho hrou stojí a padá. Je to hra pro chytré lidi, kteří nechtějí jen nenáročnou zábavičku na pět minut, hra s kvalitním scénářem, věrohodnou a přitom fascinující zápletkou a dostatečně impozantním vyústěním. Zkrátka: nemá chybu.

P.S.: Opět je na PH samozřejmě k mání i návod, byť tentokrát vřele doporučuji hru si jeho používáním nekazit.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

66 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 32 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz