Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Operation Flashpoint: Resistance - návod

  12:00aktualizováno  25. ledna 7:22
Operation Flashpoint je titul, o němž se dá říci, že vytvořil svůj žánr - simulátor opravdové války. Přinášíme vám kompletního průvodce datadiskem Resistance. Příběh vojáků, kteří jdou válkou misi po misi.

- Recenze hry Operation Flashpoint
- Recenze hry Operation Flashpoint: Red Hammer
- Recenze hry Operation Flashpoint: Resistance

Nejprve několik rad obecně, protože v OF: Resistance existuje jisté provázání mezi misemi - dbejte na:

1) Co nejmenší ztráty - počet vašich spolubojovníků se většinou vrátí zpět, ale jejich zkušenost nenahradíte. Proto zkoušejte mise hrát znovu, abyste měli co nejméně ztrát.
2) Zkuste si odnášet z každé dokončované mise co nejvíce speciálních zbraní a nábojů do mise následující. AKček a ručních granátů je vždy dostatek, ale PK, sniperky, RPG, AA guny nebo tiché zbraně (Bizon, HK) je nedostatkové zboží. Také by bylo dobré, aby co nejvíce vašich mužů mělo noční vidění.
3) Dodatek k 7. a 11. misi - pokládání min Pokud nevíte, jak chytře položit miny, tak čtěte dál. Nejlepší je položit miny do písmene w. Každý vrchol písmene je mina. Prostřední se staví na silnici, krajní deset kroků od nich dvě vpředu (do směru předpokládaného příjezdu) asi pět kroků od krajní a prostřední (aby vytvořili rovnoramenný trojúhelník - přibližně). Mně to v obou misích spolehlivě fungovalo, ale každý na to může mít jiný názor.

Také bych rád upozornil, že Resistance jsem hrál na obtížnost Kadet a že jistě existuje více správných řešení.

1. mise – Invaze
Začínáte v Petrovicích a musíte dojet do práce do Lipan. Nejlepší je počkat chvíli na autobus (zrychlete si čas) nebo můžete vzít nějaký jiný dopravní prostředek. V Lipanech dojděte do kanceláře. Až se dozvíte o invazi, musíte prchnout z Lipan. Na náměstí před radnicí vezměte auto a ujíždějte nejkratší cestou k Lánům. Dejte si bacha na tank a pár vojáků za radnicí, ale žádné jiné nebezpečí nehrozí.

2. mise – Křižovatka
Nyní máte možnost partyzána a) prásknout nebo b) všechny Rusy postřílet. Smlouvat nemá smysl. Takže a) mise je splněna b) ve stodole je partyzán již mrtvý a vy si můžete vzít jeho AK47. Nebo zaběhněte dozadu za barák a vezměte kozlici. Po chvíli za barák přiběhne rusák. Zastřelte ho tak, aby na něj neviděli jeho kolegové a můžete si vzít jeho vybavení. Pak sejměte jeho kolegy. Ostatní zajatci začnou utíkat, ale to je úplně jedno. Teď se musíte dostat do tábora partyzánů. Ten je ve čtverci Db26. Vezměte náklaďák a jeďte tam po silnici. Také můžete jít pěšky, ale dejte bacha na hlídky.

3a. mise – Kontakt
Tady dostanete od Guby za úkol vypátrat tábor partyzánů. Až zkontaktujete informátory, dozvíte se, kde přesně je tábor. Jeďte tam a opět máte dvě možnosti. a) udat polohu Rusům a tím ukončit celou hru b) všechno vyklopit Geronimovi a pokračovat jako partyzán a navázat ve 4.misi - Munice.

3b. - Není cesty zpět
Dojde k napadení tábora. Běžte nahoru mezi stany a lesem. U náklaďáku lehněte a všechny Rusy máte jako na dlani. Pak se dozvíte, že jste velitelem. Vezměte si RPG a ostatní vojáci by mohli vzít další dvě RPG a jedno PK. Tank a BVP zničte pomocí RPG nebo je nechte vjet do minového pole. Pak se přesuňte na místo setkání. V téhle misi byste neměli mít žádné ztráty.

4. mise – Munice
Vezměte si co nejvíce RPG zbraní a sobě dejte ještě jednu nálož. Doporučené místo přepadení je vhodné, ale můžete přepadení uskutečnit i jinde. Dojděte tam pěšky a rozmístěte své muže. Dejte jim pokyn nestřílet. Položte nálož, skryjte se a vezměte si do ruky RPG. Jakmile přijede kolona, pomocí nálože odpalte vpředu jedoucí tank a RPGčkem vzadu jedoucí BVP. Ostatním zavelte příkaz k palbě, ať postřílí vojáky skákající z Uralů. Snažte se nezničit náklaďáky. Pak dopleňte munici a připravte se na ruské posily. Bude tam tank a BVP. Zničte je, doplňte munici, zjistěte, jestli jsou Uraly nepojízdné, v opačném případě v nich odjeďte do tábora. Pokud se tam budete zdržovat moc dlouho, pak zřejmě narazíte na další ruské posily. I tuto misi lze vyhrát bez ztrát na životech.

5. mise – Šrot
Zde musíte ukrást co nejvíce tanků a vozidel. Měli byste mít k dispozici sniperku. Vezměte ji a zvolte plán B. Dejte všem pokyn nestřílet. Dojděte do cípu lesíka - zde uvidíte tři z pěti strážných. Zavolejte si posily a sejměte ty tři. Pak rychle běžte k tankům a cestou dávejte dobrý pozor na zbývající stráže. Ostatním dejte pokyn ke střelbě a plně obsaďte co nejvíce tanků tak, aby mohly útočit. Zbytek vojáků někam ukliďte (třeba do BVP), abyste o ně nepřišli. Postřílejte vojáky, kteří běží z hradu a připravte se na posily. To jsou tank a BVP, které přijíždějí po silnici. Až je zničíte, vyčistěte hrad. Pak obsaďte co nejvíce aut. Po cestě už žádné Rusy nepotkáte, takže stačí pouze řidiči. Největší překážkou vám budou právě řidičské schopnosti vašich parťáků. Opět lze dohrát beze ztrát na životech.

6. mise - Polní cvičení
V téhle misi musíte dobýt Modravu. Předsunutou hlídku vezměte klidně čelním útokem. Jediné, na co musíte dát pozor, je UAZ, které se snaží uniknout. Jinak žádný problém. Pak se přesuňte k Modravě a až budete u Bludova, dejte pokyn partyzánům s granátomety. Vjeďte do města a zničte všechny obrněnce (zatím by měly být prázdné). Vyčistěte město a to je vše. Opět lze dokončit beze ztrát na životech.

7. mise - První úder
Velká tanková bitva přichází. Vezměte si co nejvíce min, pokud žádné nemáte, najdete je v bedně hned na začátku(je jich tam šest a úplně to stačí). Jeďte k domu do čtverce Cd31. Tam schovejte všechny své tanky. Sami zatím nastražte miny. Dejte je tak, aby od nich nebylo vidět do vašeho úkrytu. Počkejte na kolonu a pozorně naslouchejte. Uslyšíte asi osm až deset výbuchů než uvidíte prvního ruského obrněnce. Všechny zbylé obrněné jednotky už zničíte snadno a pěšáky, kteří vyskákali z tanků a BVP rychle sejměte, než se rozutečou po okolí. V téhle misi jsou všichni v tancích, takže opět žádné ztráty.

8. mise – Rukojmí
Vezměte si tichou zbraň a RPG. Své dva spolubojovníky pošlete na místo setkání a obejděte vesnici do čtverce Ha58. Připlazte se podél plotu zahrady k prvnímu domu za silnicí. Tam čekejte až se vám na SZ objeví dva vojáci. Sejměte je hned jak jak se ukáží, protože nebudou vidět jejich mrtvoly. Pak se plazte směrem od mrtvých Rusů podél domu. Počkejte až dva vojáci u BVP půjdou směrem ke kostelu a rychle se přeplazte za oranžový dům a hned potom za BVP. Plazte se kolem BVP směrem ke kostelu. Stojí tam jeden voják. Sundejte ho, vstaňte a rychle sundejte ty zbylé dva. Stůjte u BVP. Za chvíli se rozjede pryč. Když bude dost daleko od vás a rukojmí, střelte po něm z RPG. Rychle běžte k Uralu, tam doplňte zbraně a sedněte do něj. Jeďte k místu setkání. Za chvíli se objeví hláška, že rukojmí jsou v pohodě. A také, že můžete zaútočit na nechráněnou základnu v Blatech, odkud vyrazily posily do Velké vsi. Na místě setkání naložte všechny vaše vojáky a jeďte k Blatům. Klidně jeďte po silnici - nikdo na ní není. Vystupte asi 500m od základny a vezměte ji útokem (nejlépe v rojnici). Čeká vás tam také BVP, tak ho zlikvidujte. Až budete u baráků, dejte příkaz "útočte dle libosti" a za chvíli je základna vaše. Doplňte zásoby, vezměte oba Uraly (hlavně ten muniční) a jeďte na místo setkání. Tuhle misi se mi povedlo dodělat jen s několika zraněnými, ale je možné, že tu pár mrtvých mít budete.

9. mise – Informace
Běžte na východní stranu domu (okolo červené zóny na jejím okraj) - čtverec Ib60 – tak, abyste byli na přímce silnice vedoucí ke statku. Pak se plazte až poslednímu křoví cca 20m od rohu domu (nezapomeňte se skrývat). Až tam budete, tak pozor, stráže z takové vzdálenosti uvidí i vaše nohy. Jakmile půjde jedna hlídka od rohu domu severním směrem podél zdi, ihned se proplazte k díře ve zdi, vnikněte tam a vyslechněte rozhovor. Stejným způsobem se dostanete ven. Až budete mimo dohled, můžete se v klidu rozeběhnout na místo setkání. Připomínám, že vás nikdo nesmí vidět ani nesmíte nikoho zabít.

10. mise – Obsazení,br> Na tuhle misi se musíte vybavit hlavně sniperkama. Pak také bude potřebovat nějaká RPG. Nejprve vemte útokem zámek nad Mírovem. Je to velmi snadné, ale pozor na BVP. Posbírejte zbraně a náboje, nasedněte do Uralu a jeďte k lesu na pomezí čtverců Df44, Df45. Tam vystupte, vytvořte rojnici a jděte lesem na tábor. V lese potkáte hlídku. Všechny pobijte a pokračujte od čtverce Eb45. Tam se přibližte tak, abyste sniperkou mohli v klidu odstřelovat a ještě jste nebyli spatřeni. Ostatní zatím mají pokyn nestřílet. Zavolejte na pomoc tanky. Až přijedou, tak zahajte palbu. Poté sestupte do tábora a obsaďte ho. Za chvíli přijdou ze severovýchodu posily - hodně vojáků a jedno nebo dvě BVP. Pokud máte ještě oba tanky, tak vás ani moc nemusí trápit. Útok na základnu si vyžádá oběti - při prvním úspěšném obsazení jsem na konci mise zůstal sám. Po několika opakováních jsem měl pouze jednoho mrtvého a hodně raněných.

11. mise – Protiútok
Rusové si tohle obsazení nenechali líbit. Ihned od začátku musíte jednat rychle. Obsaďte všechny čtyři kulomety a sami si vlezte do BVP vlevo od vás. Vyjeďte kupředu a zlikvidujte všechnu pěchotu. Ostatní ať zatím čekají v táboře. Jakmile je zlikvidujete, naberte si 5 min. Jeďte do čtverce Ec52 a na cestu je šikovně položte. Potom zpátky na základnu a vezměte dalších 5 min. Ty položte stejným způsobem ale asi o dvacet metrů blíže k táboru. Pak se vraťte na základnu a nastrkejte všechny vojáky do obrněnců. Schovejte se tak, aby na vás tanky nemohly vidět dřív, než projedou druhou řadu min. Zaručuji vám, že žádný neprojede. Když neuslyšíte žádné výbuchy, vyjeďte a zlikvidujte pěchotu. Jakmile přiletí vrtulníky (můžete vyrazit hned, jak zlikvidujete poslední pozemní jednotku), vyražte na sever do zóny u čtverce Dg39. Pokud vám vrtulníky nikoho nezabijí, tak v téhle misi o nikoho nepřijdete.

12. mise – Kontraband
Jeďte na místo setkání, vystřelte světlici a čekejte. Až dojede loď, musíte naložit náklad (nevím jak vám, ale mně se všechno naložilo samo, v bednách už nic nebylo). Vyrazte podél pobřeží na sever do čtverce Bg29. Tam to ohněte na západ k místu setkání. Jen doufejte, že nepotkáte žádného obrněnce, protože zásah z děla je konečná.

13. mise – Pomsta!
Nyní musíte v jedné z nejtěžších misí zlikvidovat vrtulníky na letišti. Naložte na své vojáky všechny AA guny, na zbytek RPGčka. Sami si vezměte sniperku a vybavte jimi také co nejvíce dalších vojáků. Dalším stačí AKčka. Všechny naložte do náklaďáku a opatrně jeďte do trosek domů na Ca60. Pak vezměte RPG vojáky a běžte zlikvidovat T72 a BVP. Nejlepší místo je někde z kopce, abyste je mohli zničit dřív, než vás zaměří. Pak přichází na řadu základna. Tu můžete vzít útokem v podstatě odevšad, protože kolem letiště se není kam schovat. Já jsem základnu obešel ze severu, podél moře na úroveň hangárů (hlavně musíte dát rozkaz "nestřílejte"). Pak jsem všechny pracně naskládal do rojnice podél svahu. Než vylezete na letištní plochu, počkejte i na vojáky, kteří chodí dolů k jihu (můžete použít oddálený velitelský pohled). Teď si hru nezapomeňte uložit. Mimochodem, ve vzduchu není ani jedna helikoptéra. Vylezte se všemi nahoru (už musí mít pokyn k útoku) a palte. Vy se musíte hlavně se sniperkou soustředit na Specnaz, letce, velitele a kulometčíky. Je to na hodně pokusů, protože vás každou chvíli někdo zabije. Když nebude na dohled nikdo živý, tak ještě ležte a sledujte horizont. Sem tam se objeví nějaký vojáček. Od jihu přijede BVP. Až letiště vyčistíte, máte dost času, abyste doplnili zásoby a zbraně. Pak nasedněte do Uralu, který jste nechali u trosek domů a hurá do Vidlákova. V téhle misi mě zabili snad 50x, takže jsem měl dost času to vypilovat. Moje ztráty nakonec - pouze dva vojáci.

14. mise – Ohňostroj
Vybavte co nejvíce lidi sniperkama a PKčkama. Taky bude třeba nějaké RPG (ne těm se sniperkama a PK) a pro jistotu i AA gun. Pak jděte na vyznačené místo vhodné k útoku. Udělejte rojnici a těm, kteří nemají sniperku nebo PK přikažte, ať se drží vzadu a všem ať nestřílí. Opatrně se doplazte nad město, aby všichni vpředu měli možnost střílet. Těm vzadu přikažte dívat se dozadu, protože odtamtud přijdou posily. Současně musíte dát pokyn sniperům, tankům, aby ostřelovali předmostí a začít střílet. Až skončí bombardování, zavolejte si tanky na pomoc. Počkejte na jejich příjezd a až dočistí předmostí, tak se opatrně ve dvojstupu vydejte přes most. Já tam měl jen vojáky, takže se sniperkou snadná práce. Ale je možné, že tam přijede BVP či tank. Pak rozmístěte nálože. Pokud žádné nemáte, jsou v bednách na obou stranách mostu. Posbírejte munici a zbraně, vyhoďte most do povětří a zmizte. Protože vše ostřelujete z bezpečné vzdálenosti, ztráty budou nulové či minimální.

15. mise – Průsmyk
Tahle mise se dá dodělat bez jediného výstřelu (tedy z ruční zbraně). Všechny naskládejte do obrněnců a nechte je čekat nahoře. Sami vezměte postupně všechny nálože (nejdřív 5 pak 3). Seběhněte dolů a začněte je pokládat na cestu osm kroků od sebe. Bacha na hlídkující UAZ. Až je všechny položíte, zalehněte nahoru tak, abyste viděli první nálož. Nechte projet i T80 a T72. Asi minutu za nimi přijede kolona (BVP, pak 6x Ural; rozestupy cca 10m). Pak ve vhodný okamžik odpalte nálože. Sedněte do tanku a jeďte se podívat, zda vybouchli všichni. Ještě přijede po chvíli T72 a BVP. Jestli chcete, můžete je zlikvidovat, ale není to nutné. Pak se seberte dřív, než přijedou posily a jeďte do doliny. Tady by to mělo být bez problémů a ztrát na životech.

16. mise - Lov na králíka
Sedněte do tanků a jeďte poblíž místa k odstřelování. Vezměte všechny snipery a postřílejte všechny raketometčíky. Zavolejte si tanky, ale počkejte do jejich příjezdu. Co kdyby tam nějaký zbyl. Pak sedněte do tanků a vjeďte do města. Vezměte si na pomoc Gastovskeho hochy. Pro ukončení je nutné vybít úplně všechny, takže pokud se vám nechce mise ukončit, sedí někde nějaký záškodník a je nutné ho najít. Připomínám, že tady opět nepadne ani jeden voják.

17. mise – Past
Nyní vás čeká jízda ze Slapů do Petrovic. Ihned nasedněte do tanků a jeďte naproti hlídce (BVP a T72). Prvnímu můžete položit na cestu minu, ale úplně stačí je sejmout klasicky - palbou. Pak jeďte k městu přibližně do čtverce Db56. Tam počkejte, až vjedou "záškodníci" do města. Spolu s jednotkou Tygr se rozjeďte také do města. Hlavně zlikvidujte obrněnce ve čtverci Db61. Pak začněte likvidovat vojáčky. Zanedlouho ale přijedou posily. Bude to tlupa vojáčků od Dd56 a obrněnci (T80, T72, BVP) od Db56. Hlavně je problém s těmi tanky. Pokud ještě máte všechny tanky (vy - T80 a dvě T55), tak je můžete překvapit. Počkejte na ně pod kopcem tak, aby se vám objevovaly postupně, a pak je musíte mít trochu štěstí. Jestli ne, tak je nechte vjet do města a zlikvidujte je s pomocí Kolegů z jednotky Tygr. Pokud se vám mise nechce ukončit, ani když stojíte uprostřed města, je někde opět nějaký záškodník. Tady se to také obejde beze ztrát.

18. mise - Boj o oheň
Opět se podíváte na letiště. Vezměte sniperku a RPG nebo nálože. Hned na začátku sejměte čtyři vojáčky mířící k domu. Pak sedněte do džípu a jeďte přes ruiny a Bi59 na letiště. Cestou ještě potkáte čtyři vojáčky - těm taky ustelte v písku. Pak se rychle přemístěte ke kamenům v Be55. Tam už na letiště táhne četa B - tank a pár vojáčků. Pomozte jim a odstřelte na letišti všechno, co se hýbe. Až tank vjede až na letiště, vjeďte tam klidně džípem ze severu - co kdyby tam ještě někdo byl a bylo nutné ho hezky z dálky zničit. Pak už jen stačí zničit letadla a vychutnat si závěrečnou animaci.

Autor:
  • Nejčtenější

Vývojáři Baldur’s Gate počítali i s tím, že hráči zabijí všechny postavy

Vývojáři famózní Baldur’s Gate 3 chtěli dát hráčům maximální svobodu, museli se proto připravit na každou myslitelnou...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vývojáři Cyberpunku se omlouvají za ukrajinskou lokalizaci. Uráží Rusy

Ukrajinští překladatelé čerstvě vydaného datadisku Phantom Liberty k Cyberpunku 2077 propašovali do prodejní verze hry...

Vybělování černochů a Spider-man nacista. To je svět zakázaných modifikací

Vyhodili je z velkých portálů, tak si založili vlastní. V katalogu zakázaných modifikací však najdete především...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přišli jsme o třetinu hráčů, ale nelitujeme, říká o bojkotu Ruska šéf „tanků“

Společnost Wargaming, která provozuje populární online hry World of Tanks a World of Warships, oslavila letos 25 let od...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

RECENZE: Phantom Liberty konečně zavřel kritikům Cyberpunku ústa. Je skvělý

Vývojáři z polského CD Projektu znovu ukazují, že datadisky nemusí být nutně jen nastavovanou kaší, sloužící k...

Disco Elysium už je i česky. Ukousli jsme si velké sousto, říká překladatel

Disco Elysium, jedna z nejupovídanějších her, jaké kdy vznikly, se po čtyřech letech od vydání dočkala fanouškovské...

Ne, Elon Musk opravdu není v Cyberpunku 2077. I když prý opravdu moc chtěl

Jeden z vývojářů Cyberpunku 2077 vyvrátil rozšířenou fanouškovskou teorii, že se ve hře v malé roli vyskytuje...

PREVIEW: Zahráli jsme si českou legionářskou hru The Last Train Home

Česká historická hra The Last Train Home, ve které sledujeme osudy fiktivních československých legionářů, budí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...