Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Operation Flashpoint – návod (3. část)

  12:00
Třetí část podrobného návodu na Operation Flashpoint, který vás provede všemi misemi v této vynikající válečné hře z dílen Bohemia Interactive Studio. Tentokrát již půjde do tuhého – americké jednotky pomalu vytlačují ruském síly sérií útoků jak po zemi, tak ze vzduchu. Bojová helikoptéra je fajn věc...

Přinášíme vám podrobný návod na dalších osm misí v kampani Operation Flashpoint (předchozí část návodu najdete zde). Začátečníkům nelze než doporučit náš předchozí článek, ve kterém jsme shrnuli několik základních taktických prvků, bez kterých to budete mít na virtuálním bojišti Flashpointu velmi těžké. Vzhledem k tomu, že se dá většina misí splnit několika variantami postupů, uvítáme v diskusním fóru pod článkem vaše připomínky, názory a upozornění na příjemné vychytávky – není v silách jednoho člověka obsáhnout všechno (navíc jsou mise v druhé polovině hry dost variabilní).

Return to Eden
Invaze na Everon právě začala a vaším úkolem je dobytí kopce a letiště. Postupujte s celou jednotkou směrem ke kostelíku a již z dálky zahajte palbu na vojáky, kteří tam mají své postavení. Při zachování dobré dynamiky útoku by dobytí vrchu nemělo činit žádný problém – pozor snad jen na snipera nalevo. Nahoře využijte trochu času k prohlídce mrtvol - získáte tak skvělého Dragunova a RPG (popřípadě LAW). S Dragunovem není problém zaměřovat z vrchu vojáky na půl kilometru vzdáleném letišti – trochu jim tam zatopte a postřílejte všechny panáky kolem budov. Až budou nepřátelské ztráty přiměřené (cca 5-10 mrtvých), postupujte přes terénní vlny směrem k letišti. Shilku, která se vyhoupne za posledním kopcem, ihned zničte raketometem, schovejte se mezi keře a přivolejte rádiem vrtulníky i zbytek jednotky. Poté, co helikoptéry zničí obrněnou techniku, postupujte dál až na letiště a eliminujte zbývající odpor jednotlivých vojáků. U beden za jednou z budov můžete doplnit střelivo. Příchodem na určené místo mise končí (nebuďte zbrklí – může vás v poslední fázi zabít i friendly fire od gunshipu).

Hind Attack
Vašim úkolem je nalézt tajnou leteckou základnu a zničit na ní co možná nejvíce nepřátelských jednotek. na začátku běžte rovně na meeting point (ignorujte UAZ a Ural jedoucí po silnici), vyslechněte krátký rozhovor a u stromů naberte čtvrtého vojáka. Teď se vyplatí odvelet zbytek jednotky do evakuační zóny – zbytečně by se při plnění mise pletli pod nohama a prozradili vaši pozici. Pokračujte po kraji lesa doprava podél vesnice a dál kolem silnice (stále pochod mezi stromy na kraji lesa). Základna se nachází na čtverci Eg58, takže přeběhněte planinu do dalšího lesa a postupujte dál tak, abyste se do ní mohli nepozorovaně proplížit zezadu (tak vás neuvidí stráže u ohně). Nyní jsou opět dvě varianty postupu – buďto nepozorovaně umístit nálože pod BVP a Hindy, nebo mnohem efektivnější „ukradení“ jednoho Mi-24, rychlý start a zničení všeho živého na základně neřízenými raketami (nezapomeňte zapnout manual fire). Snažte se při tom zničit i Hind, který v zápětí po vás odstartuje. Z vrtulníku vyskočte na padáku u evakuační zóny nad lesem, kam jste před tím poslali zbytek jednotky (stejně tou dobou bude Hind dost zničený od protiletadlové palby).

Rolling Thunder
Tentokrát dostanete pod své velení celou formaci tanků Abrams. V praxi to přinese jedinou změnu – místo F1-1-1 (držet formaci) budete používat F1-1-9 (pokračovat k waypointu), popřípadě určovat cíl cesty na mapě. Před útokem dejte povel všem kolegům „engage at will“. Na začátku přebijte na HEAT, přepněte se do velitelské optiky a pokračujte k prvními waypointu. tam na vás čeká skupinka BVP a Uralů, po jejímž zničení jeďte do Tyrone bráněný BVP a velkým množstvím pěchoty (zas takový oříšek nepředstavuje – stačí vjet s celou formací mezi ně a vaši kolegové se o panáky postarají). Pokračujte podél lesa vlevo a z boku vyčistěte postavení RPG hlídek napravo u zátarasů. V briefingu se sice praví, že se o danou oblast starat nemusíte, ale pokud neprovedete následný neúspěšný pokus o dobití po silnici (doporučujeme napadnutí zezadu po objetí jejich pozic podél lesa), nepustí vás hra dál. Až dostanete povolení ke stažení od bráněných pozic, pokračujte do Montignacu, dejte signál rádiem druhé skupině a pomozte jim vyčistit město od pěchoty (pozor na BVP, Shilku a T-80). Zabitím posledního nepřítele v Montignacu mise končí.

Airborne
Pokud se vám až doposud podařilo vyhýbat se létání s helikoptérami, teď vás již coby kapitána Nicholse létání nemine. Vaším prvním úkolem bude vyzvednutí pěchoty s UH-60. Nastupte se střelcem dovnitř a nízkým letem pokračujte pro vojáky uvízlé na poloostrově. Až budete nad jejich postavením, přepněte na auto-hover a pomalu klesejte (v externím pohledu prověřte, zda přistáváte na volnou zem a ne do lesa). Vojáci za chvíli automaticky nastoupí a podají hlášení k odletu. Přeleťte k cílové vesnici a stejnou procedurou přestaňte – pěchota automaticky vystoupí. Cestou zpět na základnu uslyšíte volání o pomoc. Změňte kurz na místo určení, rychle přistaňte a naberte zraněné vojáky a odstartujte. Pod vámi se objevím dvě BVP – zničte je neřízenými střelami (označte střelci cíle, dejte pokyn k palbě a snažte se udržet zaměřovač na cíli, střelec bude pálit automaticky ve vhodnou chvíli). Po splnění úkolu naberte kurz na základnu. Mise končí ještě před přistáním, takže si nemusíte lámat hlavu s tím, jestli nejsou dole stromy.

Air Superiority
Po UH-60 se vám poprvé dostane do rukou i „klasický“ gunship AH-1. Nejprve budete muset dojet na základnu – následujte proto v jeepu nákladní auto, na letišti vystupte a běžte za majorem. Po krátké rozhovoru nastupte do určené kobry, počkejte, až se k vám připojí palubní střelec, a odstartujte. Snažte se již od začátku udržovat formaci (jinak na vás bude velitel neustále řvát), přelétněte Montignac a zaútočte na konvoj BVP a Uralů (je lepší používat neřízené střely). Až konvoj zničíte, následujte velitele k dalším cílům – tentokrát půjde o Shilku a tanky. Shilka je za všech okolností prioritní cíl číslo jedna – ihned ji zaměřte a vyšlete po ní řízenou střelu (palbě uhýbejte „strafováním“ do stran). Po eliminaci posledních tanků se spolu s velitelem vraťte na základnu – pozor na stromy při přistávání (je lepší dát nad letištěm auto-hover, přepnout do externího pohledu a rozhlížet se kolem sebe, zda je místo ke přistání volné). Celkem jednoduchá mise, ve které se seznámíte se základy ovládání obratné bojové helikoptéry.

Recon
První průzkumná mise na ostrově Kolgujev – hlavní základně ruských sil v oblasti. Vašim úkolem je lokalizovat tři Shilky (později je budete muset zničit). Ihned po vysazení pokračujte do lesíka za ruinami vesnice a pod ochranou husté vegetace prozkoumávejte červenou zónu na mapě. Vždy se vyplatí vyběhnout na kopec a dalekohledem pozorovat okolí – Shilky jsou na stanovištích, poblíž kterých hoří ohně, takže je rozhodně nepřehlédnete. Koordináty jednotlivých postavení protiletadlové obrany jsou Eb73 (první), Dd71 (druhá), Dg73 (třetí). Vždy stačí přiblížit se na dohled a cíl označit v dalekohledu – hlášení na základnu je automatické. Až lokalizujete všechny Shilky, přesuňte se na únikové místo (zeširoka obejděte základnu s první Shilkou, která vám bude stát v cestě, a dejte si také pozor na patrolující BVP), odkud rádiem zavolejte evakuační loď. Za chvíli pro vás přijede, takže rychle nastupte a nechejte se odvézt až ke konci mise.

Killdozer
Velká tanková bitva, ve které mají vaše Abramsy za úkol dobýt vesnici Levie a udržet dobyté opevněné postavení na silnici za vesnicí. Hned na začátku zadejte řidiči, aby postupoval k waypointu a zbytku jednotky dejte „engage at will“. Za poslední terénní vlnou před Levie se objeví BVP a tanky, které budou během několika sekund zničeny. Postupujte mezi zástavbu a zničte BVP s tankem, které útočí z kopce napravo. Po vyčištění od zbytků pěchoty a posádek zavolejte Zulu tým, aby se přesunul do Levie. Pokračujte k dalšímu waypointu – opevněné základně. Mezi stromy jsou schovaní panáci s RPG – buďte proto ostražití. Během přesunu na vás zaútočí dva tanky T-72 s oddílem pěchoty, další se k nim připojí z kopce nalevo. Až budete sjíždět z mírného pahorku a blížit se k opevnění, potkáte formaci T-80, jiné T-72 a T-80 jsou po okrajích ruské základny. Po zničení zbylé pěchoty na základně mise končí.

Air Assault
V gunshipu máte s kolegy za úkol podpořit pozemní útok skupiny tanků. Nastupte coby pilot do prostředního vrtulníku a dejte povel dvojce, aby zaujala pozici palubního střelce. Během letu k Mortonu zavolá o pomoc Buffalo base – změňte kurz a zničte alespoň jedno BVP poblíž základny. Až dostanete do rádia poděkování od Buffala, pokračujte dle původního kurzu. Pod vámi na silnici zuří tanková bitva, a tak neváhejte a spolu s kolegy zničte jak obrněná vozidla nepřítele, tak jeho lodě, které plují u pobřeží. Pozor však na nepříjemný Hind, který se objeví mezi kopci. Řízené střely TOW používejte zásadně proti tankům, teprve po zničení všech obrněnců s nimi střílejte po BVP (ta se dají zničit i neřízenými raketami). Až dostanete hlášku o splnění úkolu, vraťte se na základnu.

Autor:
  • Nejčtenější

Vývojáři Baldur’s Gate počítali i s tím, že hráči zabijí všechny postavy

Vývojáři famózní Baldur’s Gate 3 chtěli dát hráčům maximální svobodu, museli se proto připravit na každou myslitelnou...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vývojáři Cyberpunku se omlouvají za ukrajinskou lokalizaci. Uráží Rusy

Ukrajinští překladatelé čerstvě vydaného datadisku Phantom Liberty k Cyberpunku 2077 propašovali do prodejní verze hry...

Vybělování černochů a Spider-man nacista. To je svět zakázaných modifikací

Vyhodili je z velkých portálů, tak si založili vlastní. V katalogu zakázaných modifikací však najdete především...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přišli jsme o třetinu hráčů, ale nelitujeme, říká o bojkotu Ruska šéf „tanků“

Společnost Wargaming, která provozuje populární online hry World of Tanks a World of Warships, oslavila letos 25 let od...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Které herečky z herních filmů se podobají předloze a kde se casting nepovedl

Filmové adaptace videoher většinou končí absolutním průšvihem, filmaři totiž často předlohou pohrdají a snaží se ji za...

Chystá se hra o hobitech ze světa Pána prstenů. Má být pohodová

Vydavatelství Private Division oznámilo další hru ze světa Tolkienova Pána prstenů. Bude se jmenovat Tales of the...

Další playstationová exkluzivita končí, Horizon Forbidden West míří na PC

Špičková akční hra na hrdiny Horizon Forbidden West vyjde počítkem příštího roku i na PC, a to včetně letošního...

Game Pass je destruktivní a má málo předplatitelů, řekl šéf PlayStationu

Součástí obřího leaku Microsoftu byla i prohlášení Jima Ryana, šéfa Sony Interactive Entertainment, který se domnívá,...

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...