Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Operation Flashpoint – návod (2. část)

  12:00
Druhá část podrobného návodu na Operation Flashpoint, který vás provede všemi misemi v této vynikající válečné hře z dílen Bohemia Interactive Studio. Tentokrát se prokousáme druhou dvanáctkou misí, na jejímž konci nás čeká invaze na Everon a fantastický Dragunov, rozhodně nejlepší zbraň v celé hře.

Přinášíme vám podrobný návod na druhou dvanáctku misí v kampani Operation Flashpoint (první část návodu najdete zde). Začátečníkům nelze než doporučit náš předchozí článek, ve kterém jsme shrnuli několik základních taktických prvků, bez kterých to budete mít na virtuálním bojišti Flashpointu velmi těžké. Vzhledem k tomu, že se dá většina misí splnit několika variantami postupů, uvítáme v diskusním fóru pod článkem vaše připomínky, názory a upozornění na příjemné vychytávky – není v silách jednoho člověka obsáhnout všechno (zvláště poté, co se zamiloval do Dragunova a veškeré dění na bojišti sleduje z povzdálí výkonnou optikou).

Tank Training
První tankistický trénink začnete nástupem do M60 na místo řidiče. Po vyjetých kolejích pokračujte do města, kde na vás již čeká velitel. Vylezte na povel z tanku a po rozhovoru opět nastupte, tentokrát na velitelský post. Dejte řidiči pokyn k jízdě k dalšímu waypointu, postupně zaměřujte ze svého stanoviště cvičné cíle (zapněte si optiku – z okýnek nic neuvidíte) a dávejte pokyny k palbě. Jakmile dostanete hlášení o ruských silách, pokračujte k novému waypointu dolů do vesnice. U Abramsu si vyslechnete hlášení a zapojíte se do formace (F1-1-1, asi nejpoužívanější tankistický příkaz ve hře). Přebijte na HEAT a zaútočte na BVP za skupinou stromů na planině. Kulometem zabijte zbylé vojáky a mise skončí.

Battle of Houdan
Cestou do Houdanu, kde máte posílit postavení pěchoty, udržujte formaci. Za chvíli přijde hlášení o útoku dvou BVP, takže opět ve formaci sjeďte z cesty a pokračujte z kopce. Zaútočte na BVP, ale snažte se nedostat se mezi pěchotu (kanón ani kulomet se nedá na velmi krátkou vzdálenost použít) – raději ji ostřelujte kulometem či HEAT z dálky. Pod kopcem se také objeví několik tanků – přebijte na Sabot, zaměřte se na ně a posléze zničte i jejich posádky. Vaše úspěchy inspirují velitele ke kontroverznímu rozkazu k útoku na dosud zapovězený průsmyk – postupujte ve formaci a připravte se na útok RPG vedený shora ze skály. Po neúspěšném pokusu o průlom dostanete rozkaz k návratu – stáhněte se po cestě zpět až na konec mise.

Interdiction
Koordinovaný útok tří členů speciálních jednotek na nepřátelské tanky. Běžte rovně až ke skalnímu převisu, pod kterým je skupinka vojáků a důstojník otočený zády. Popolezte po srázu o něco dolů (abyste nestříleli do země) a zničte všechny čtyři. Zdola začnou lítat světlice, ale nemusíte jim věnovat pozornost. Slezte dolů k vojákům, seberte RPG a plný počet raket. Počkejte na hlášení od obou kolegů – až budou připraveni, běžte s RPG na kraj srázu (pozor na pád a také na hlídky chodící dole), odvysílejte kód alfa (pokyn k útoku) a ihned vystřelte po stojící T-80 dole u silnice. Přebijte RPG, znovu vystřelte a pak ještě jednou. Rychle utíkejte k bednám za vámi pro další dva náboje – cestou pozor na útok dvou vojáků z lesíka. Po čtvrtém zásahu T-80 exploduje (pokud vám zbylo střelivo, klidně „sundejte“ UAZ nebo BVP). Vylezte zpět na skálu a po hřebenu se opatrně (dole u lesa mohou být hlídky) přesuňte až k meeting pointu. Tahle mise se dá vyřešit i jiným způsobem (např. proplížením dolů a položením náloží), ale tohle je asi nejrychlejší varianta.

Spearhead
Finální útok na Lolisse, který je až na závěrečnou konfrontaci s tanky bezproblémový. Postupujte ve formaci a na povel nabijte HEAT. Pod kopcem potkáte první skupinku vojáků (BVP nahoře na kopci zničí kolegové), kterou následuje za dalších 100 metrů ještě jedna, mnohem početnější. Snažte se nezůstat stál uprostřed pěchoty – raději si popojeďte a zničte vojáky kulometem a tříštivými náboji. Za dalších pár set metrů se objeví další silná formace nepřátelských vojáků, tentokrát s nepříjemnými RPG. V tu chvíli také dostanete hlášení o tankovém protiútoku. Rychle zničte poslední zbytky pěchoty a přebijte na Sabot. Po silnici přijede Shilka doprovázená T-80 a T-72. Je lepší zničit Shilku hned na začátku a pak se teprve věnovat tankům. Důležité je být neustále v pohybu, vyjma okamžiků střelby, kterou je vhodné provádět ze zastávky (míření je přesnější a navíc můžete v případě, že střelec mine, použít oblíbenou filmovou hlášku „To ma byt střelba ze zastavky...“). Až vyčístíte i zbytky posádek zničených tanků, přijedou transportéry a mise skončí.

Pathfinder
Úkolem vaší jednotky je zničení dvou Shilek a dobytí Chapoi. Na začátku se snažte zaujmout pozici v keřích s co možná nejlepším výhledem na malou vesnici před vámi – budete muset kulometem podporovat útok vaší pěchoty, která nakonec zničí první Shilku. Pozor na nepřátele, kteří přibíhají ze dvou stran – levého okraje vesnice a silnice mezi domy. BVP, které přijede vojákům na pomoc, by nemělo představovat žádný problém (pokud budou všichni vojáci s LAW mrví, zahoďte kulomet a vezměte si M-16 a LAW launcher se střelivem nebo AK-74 a RPG – podle toho, na čí mrtvolu narazíte dřív). Až bude ve vesnici čisto, pokračujte dál podél silnice – vzadu na horizontu se objeví další nepřátelé. Zatímco s nimi ostatní bojují, utíkejte podél levé strany keřů nalevo od silnice a ve vhodné chvíli vpadněte protivníkovi do zad – překvapivá palba zpoza keřů na ně bude mít devastující efekt. Běžte s družstvem dál řídkým lesíkem směrem k Chapoi (tentokrát se už vybavte nějakým raketometem a samopalem – třeba od mrtvol hrstky vojáků, kteří zaútočí zleva) a jakmile uvidíte Shilku, zničte ji. Bojové helikoptéry dostanou povolení k útoku a vy se musíte někam skrýt. Paradoxně nejvhodnějším úkrytem není ani dům u ohrady, ani stromy či stoh za ohradou, kam všichni vaši kolegové poběží, ale skupinka stromů, odkud bylo před tím dobře vidět na Shilku. Pokud vám zbyly nějaké rakety, můžete zničit zezadu se blížící BVP, které zastaví kousek za vesnicí. Do bojů s tanky se nepouštějte (ty nechejte vrtulníkům), raději zalehněte a zničte těch pár vojáků, co se objeví ve vašem zorném poli. O zbytek se postarají vaši kolegové, helikoptéry nebo posily, které do města dorazí z druhé strany. Smrtí posledního protivníka a vstupem do Chapoi mise končí.

Tank Rally
Narozdíl od M60 v předchozích tankových misích nyní usednete do o poznání lepšího M1A1 (zvlášť poloautomatické přebíjení je prima věc). Při přesunu po silnici opět udržujte formaci a jakmile přijde hláška o blížícím se nebezpečí, zaklapněte poklop (turn in) a přepněte na detailní pohled. Na hřebenu kopce se setkáte s první skupinkou ruských tanků, která však nebude mít proti Abramsům šanci. Během boje dorazí i nepřátelská pěchota, kterou stojí za to kosit pouze kulometem (stále mějte nabitý Sabot). Po dalších několika stech metrech postupu k La Riviere přijdou další tanky a BVP, po jejichž zničení přebijte na HEAT – ve vesnici totiž potkáte kromě pěchoty pouze BVP a automobily. Pokud se vám bude chtít, můžete zajet k vodě a zničit dva motorové čluny. Vyčištěním La Riviere od nepřátel a následným postupem do centra mise končí.

Unfinished Business
Jedna z nejkratších misí ve hře, při které si prakticky nevystřelíte. Po vylodění následujte Gastovskiho sedlem nahoru. U ohně potkáte člena místní domobrany, který vás doprovodí nahoru k hradu. Nelekněte se přicházejících vojáků – jsou to členové domobrany. V troskách hradu na vás již čeká velitel, který vám předá dokumenty. Po vyhlášení poplachu počkejte na rozkaz od Gastovskiho a poté utíkejte stejnou cestou, co jste přišli, dolů k lodím. V žádném případě se nezapojujte do bojů, ani se nenechte vyvést z míry troskami, které budou kolem vás cestou k moři lítat. Kousek před vodou mise automaticky skončí úspěšným návratem na základnu.

Taking Command
Poprvé se vám dostane možnosti velet celé jednotce, což je v těchto chvílích spíš na škodu, ale dá se to přežít. Po hlášení pošlete určeného vojáka do jeepu a na mapě mu dle instrukcí ukažte, kam má zajet pro ztracené kolegy (F2-1-mapa-kliknout na Aruby). Než dorazí na místo určení, můžete si procvičit některé skupinové povely – aspoň uvidíte, co všechno se dá při velení dělat. Až se dvojka zahlásí z Aruby, nechejte nastoupit „ztracence“ do jeepu (F7-F8-4-jeep-anywhere) a dvojce přikažte návrat do formace (F2-1-1). Až jeep dorazí nažeňte jednotku do náklaďáku a odjeďte s ním k polní nemocnici v Goisse. Přikažte vojákům, aby vystoupili, a běžte za důstojníkem. Ten vás zavede na místo určení, kde rychle rozmístěte své muže – za chvíli začne z kopce ruský útok. Nejlépe se celý boj dá sledovat z opevněné věže napravo, jakmile se vaší jednotce povede zničit BVP a postřílet těch pár vojáků, mise končí.

Scouting
Na začátku průzkumné mise zkuste rychle s jednotkou nasednout do odjíždějícího transportéru (jinak půjdete pěšky) – vystoupíte nahoře na kopci a soustředěnou palbou odvrátíte útok ze zalesněného kopce na pravé straně. Postupujte po silnici dál až k zátarasu, kde zničte stráže. Objeví se poděkování, po kterém můžete s klidným svědomím odvelet zbytek jednotky na základnu (stejně by vám při průzkumu jenom překážel, když nesmíte střílet). Opatrně postupujte na hřeben skály vpravo (stojí za to během přesunu zrychlit čas) a vyšplhejte na jeden z prvních vrcholků. Odtamtud je dalekohledem vidět základna v lesích, avšak jste příliš daleko na její bezpečné zaměření. Slezte tedy o pár desítek metrů dolů směrem k základně a zopakujte postup s dalekohledem (případně můžete klikat pravým tlačítkem na lokalizované vojáky). Po předání zprávy udělejte čelem vzad a podél linie skal se vraťte do tábora ve vesnici. Vzhledem k tomu, že mezi vámi a vesnicí je několik nepřátelských hlídek, vyplatí se ustupovat co nejblíže u skal (se zrychleným časem) a na místo určení dorazit obloukem z opačné strany – tak budete mít jistotu, že nikoho nepotkáte.

Turning the Tide
Finální útok na lokalizovanou základnu se dá provést několika způsoby (elegantní je řešení s ostřelovací puškou místo M16). Pokud však zvolíte variantu frontálního pěchotního útoku, nezbude než postupovat rovně horským sedlem s hustou vegetací. Držte se s ostatními ve formaci – zanedlouho se totiž mezi stromy napravo objeví skupinka nepřátel, kterou během přestřelky doplní další zdola a po rádiové hlášce také z levé strany. Až budete zalehlí mezi stromy cca 100 metrů od tábora, dejte rádiem signál k útoku zbylým jednotkám. Vašim vojákům s LAW určete jako cíle BVP, ale jinak nechejte akci volný průběh a jenom likvidujte vybíhající nepřátele, které mezi stromy uvidíte. Až bude kolem základny klid, pokračujte dovnitř. Nyní bude nutné ubránit danou oblast před protiútokem, který je vedený sice v malých počtech, ale naprosto ze všech stran – buďte proto stále ve střehu. Zničením posledního nepřátelského vojáka mise končí.

Saboteur
Pod rouškou tmy je nutné provést na Everonu menší sabotáž v opravně tanků. Hned na začátku mise uvidíte projíždět po silnici UAZ – nevšímejte si ho a pokračujte směrem k vesnici, přesněji řečeno k jejímu levému okraji, kde stojí trojice náklaďáků. Až se přehoupnete přes poslední terénní vlnu, rychle zastřelte dva vojáky u nákladních aut (pozor na Specnaz, který ihned zalehne) a také dvojici patrolující vlevo na silnici hned u řady keřů. Poslední obětí bude voják, který se objeví přímo před vámi v mezeře mezi domy za silnicí. Před projíždějícím BVP zalehněte na zem k náklaďákům (naštěstí si mrtvol posádka nevšimne) a položte k prostřednímu první bombu. Rychle se přeplazte přes silnici a postupujte do lesa nalevo (pozor na trojčlennou hlídku vpravo na silnici a také vracející se BVP). Až budete na kraji lesa, odpalte nálož (ještě před automatickým uložením hry) a postupujte lesem dál k opravárenské stanici. Abyste zbytečně nevyvolali poplach, obejděte lesem celý areál a připlazte se k tankům stojícím v řadě zezadu nebo z boku. Položte u nich zbylé dvě nálože a připravte se na (opět plazivý) ústup do skal napravo, kde na vás čeká domobrana. Až budete dostatečně daleko od základny (nejlépe v lese), odpalte zbylé dvě bomby a rychle utíkejte na místo setkání. Labužníci mohou po umístění bomb vlézt do pilotní kabiny stojící helikoptéry Mi-17 (to spustí poplach), rychle nahodit motor, vzlétnout a ihned odpálit nálože. To už po vás však začne střílet Shilka, na kterou platí vaše neřízené 57mm střely (zapněte si manual fire a nešetřete municí – máte jí dost). Do příletu druhé helikoptéry máte cca dvacet sekund času, takže neváhejte raketami trochu „poupravit“ základnu a zničit vše živé i neživé. Pak rychle zamiřte nad vyznačený bod setkání (to už po vás bude střílet druhý vrtulník), vyleťte dostatečně vysoko a rychle vyskočte (eject), než budete rozstřílení na hadry. Na padáku se tak efektně snesete přímo do náruče vašeho kolegy z domobrany.

Guardian
Nesmírně zdlouhavá mise (asi nejslabší v celé hře), ve které je potřeba ochránit konvoj tří nákladních vozů tak, aby alespoň jeden dorazil na letiště. Nastupte s jednotkou do transportéru (náklaďáku si nevšímejte) a počkejte na příjezd konvoje. Postupovat vpřed budete metodou „přískoků“, kdy nejprve zastavíte konvoj, vyčistíte kus cesty a poté kolonu opět přivoláte a zatavíte na nové pozici. První nepřátelské postavení je nahoře na kopci poblíž kapličky, druhé pak těsně před první křižovatkou mezi stromy napravo (o kus dál je v malém lesíku docela početná skupinka ruských vojáků). Při jejich likvidaci se nevyplatí ani vylézat z transportéru – jenom si přepněte na venkovní pohled a označujte cíle střelci z kulometu, popřípadě vojáky rovnou přejíždějte. Jako vhodnější volba cesty se na prvním rozcestí jeví jízda vlevo (tj. vlastně rovně) – v opačném případě narazíte po cca kilometru jízdy na početnou jednotku za skálou v zatáčce a při stoupání do kopce na T-72. Než dorazíte po levé cestě k dalšímu rozcestí, čekají na vás dvě formace protivníka v keřích poblíž cesty – žádný problém pro pásy a kulomet. Na křižovatce opět doleva a po zničení pěchoty ve stoupání přijde nejnáročnější část cesty. Kupodivu největší problém téhle mise nepředstavuje boj, ale jízda s transportérem z kopce, kdy se stroj sám od sebe rozjíždí zběsilou rychlostí (neváhejte proto občas zatočit a zbrzdit jízdu smykem – jenom pozor na převrácení). Až pojedete z kopce a nalevo uvidíte skálu, vystupte s celou jednotkou a opatrně postupujte podél silnice – čeká tam mezi stromy BVP. Po jeho zničení nasedněte do transportéru a přes další nepřátelskou hlídku konečně dorazíte na letiště. Cesta k invazi na Everon lemované krví mrtvých ruských sniperů s Dragunovy je volná.

Autor:
  • Nejčtenější

Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

novinky 18. 7. 2024 26

Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

novinky 21. 7. 2024 19

Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S černým samurajem v Japonsku tvrdě narazili. Vydavatel se omlouvá

novinky 23. 7. 2024 58

Připravovaná hra Assassin’s Creed Shadows zasazená do feudálního Japonska vyvolala nevoli zejména...

Šel jsem si pro výpověď, místo toho mě povýšili, vzpomíná režisér Cyberpunku

novinky 20. 7. 2024 5

Vývojář Pawel Sasko z polského studia CD Projekt prozradil, že když si ho před časem vedení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Nobody Wants to Die je kyberpunková detektivka jako řemen

recenze 23. 7. 2024 6

Sci-fi adventura Nobody Wants to Die je poctou mnoha filmovým i herním klasikám, zároveň ale...

Hráč dostal ban na deset let, hned po návratu navázal na původní hádku

novinky 24. 7. 2024 3

Uživatel oblíbeného internetového fóra Something Awful dostal v roce 2013 zákaz na sto tisíc hodin...

S černým samurajem v Japonsku tvrdě narazili. Vydavatel se omlouvá

novinky 23. 7. 2024 58

Připravovaná hra Assassin’s Creed Shadows zasazená do feudálního Japonska vyvolala nevoli zejména...

Mobilní Mortal Kombat: Onslaught vydržel jen rok, v říjnu ukončí provoz

novinky 23. 7. 2024 0

Mobilní akční hra na hrdiny Mortal Kombat: Onslaught ukončí rok po spuštění provoz. Oznámení...

Star Wars Outlaws doprovodí nejdražší marketingová kampaň v historii Ubisoftu

novinky 23. 7. 2024 8

Ředitel Ubisoftu Yves Guillemot se nechal slyšet, že od chystané akční hry Star Wars Outlaws...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...