Falešný GameBoy, který skrýval zařízení pro krádeže aut

Falešný GameBoy, který skrýval zařízení pro krádeže aut | foto: West Yorkshire Police

Gang zlodějů kradl auta pomocí upraveného Game Boye

  • 10
Britská policie zatkla tři zloděje aut, kteří během krátké doby odcizili pět vozů Mitsubishi Outlander v hodnotě více než pět milionů korun. Pomáhali si přitom nenápadným zařízením, které zvenku vypadalo jako běžný model přenosné herní konzole Game Boy.

Bezklíčové odemykání a startování se u nových aut pomalu stává normou, nabízí řidičům řadu výhod. Mezi ně ovšem tak úplně nepatří zabezpečení proti krádežím. Planžety, drátky, tenisáky a další mechanická udělátka dnes zloději vyměnili za sofistikovanější metody, když se pomocí speciálních nástrojů do aut dokážou doslova hacknout a odjet s ním stejně snadno jako jeho právoplatný majitel.

Kromě toho, že zloději auto odcizili, ještě při couvání nabourali jiné.

Tyto nástroje jsou naštěstí poměrně komplexní, čemuž odpovídá i jejich cena na černém trhu. Může se pohybovat až ve statisících korun. Navíc jsou vysoce specializované – nejde o kouzelnou krabičku, která dokáže otevřít jakékoliv zamčené auto, ale pro každou značku a často i model musí být nastavena individuálně. Organizovaným skupinám se přesto může vyplatit.

Britové Dylan Armer, Thomas Poulson a Christopher Bowes se ovšem přesvědčili o tom, že krást se nemá, ani když to může být snadné. Než je policie dopadla, podařilo se jim podle BBC odcizit celkem 5 vozů Mitsubishi Outlander, jejich souhrnná hodnota byla vyčíslena na více než 5 milionů korun. Poslední krádež se jim ovšem příliš nepovedla. Nejenže při vyjíždění ze stání poškrábali přední blatník a nabourali za nimi stojící auto, nechali se u toho také natočit bezpečnostními kamerami. Díky nim a také sledování mobilních signálů neměla policie větší problémy tři výtečníky chytit.

Vůdce skupiny Dylan Armer už sedí ve vězení.

Je to sice hezký příběh s dobrým koncem, ale asi se teď ptáte, proč o něm píšeme v rubrice o počítačových hrách. Inu, spojitost s naším oblíbeným koníčkem je v tom, že ono zařízení, jehož pořizovací hodnota byla vyčíslena na více než půl milionu korun, bylo maskováno jako herní konzole Nintendo Game Boy. Zloději tak mohli svojí nekalou činnost provádět i za bílého dne, aniž by tím budili větší pozornost.

Jako by nalezení této konzole snad nebylo dostatečným důkazem, podařilo se policistům zajistit i video tutoriál, ve kterém zloději používání zařízení ukazují v praxi. Něco nám říká, že velitel skupiny Dylan Armer už teď touží spíše po opravdovém Game Boyi, ty tři roky, co teď stráví ve vězení, budou asi na rozptýlení poněkud skoupé.