Klasická střílečka Wolfenstein 3D upravená tak, aby běhala na procesoru 8088

Klasická střílečka Wolfenstein 3D upravená tak, aby běhala na procesoru 8088 | foto: Twitter @Jameshhoward

Jak by vypadal legendární Wolfenstein, kdyby vyšel o třináct let dřív?

  • 8
Legendární Wolfenstein 3D v roce 1992 v podstatě založil žánr stříleček z vlastního pohledu. Tehdejší hardware ždímal na maximum, přesto se teď našel člověk, který ho dokázal upravit tak, aby běžel i na o dekádu starších strojích.

Wolfenstein 3D občas bývá mylně označován za vůbec první střílečku z pohledu vlastních očí (first person shooter – FPS), což ovšem není pravda. Už rok před ním například stejní autoři vydali Catacomb 3-D. Jenže marná sláva, i když se tato hra dočkala dvou dalších pokračování, vzpomene si na tuto značku jen málokdo. Zato název Wolfenstein rezonuje dodnes.

Vývojáři tehdy při jeho návrhu museli přistoupit k mnoha kompromisům, například dovolili hráčům pohyb jen ve dvou osách (skákat nebo se skrčit, nedejbože chodit po schodech napříč patry nebylo možné), texturu podlahy a stropu nahradili souvislou šedí, přesto tehdejší hardware ždímali prakticky na maximum. Kdo neměl aspoň tři-osm-šestku, musel razantně snižovat velikost zobrazovací plochy.

O to působivější je výkon, který se povedl Jamesi Howardovi, zakladateli nezávislého studia Purple Yonder. Ten totiž celou hru dokázal zoptimalizovat tak, aby běhala i na hardwaru z raných osmdesátých let. Tehdejší stroje přitom dokázaly pracovat pouze s omezenou paletou několika málo barev a výpočetní výkon procesorů třídy 8088 byl oproti tři-osm-šestkám řádově slabší.

Celý proces se samozřejmě neobešel bez razantních kompromisů, ať už co se kvality zobrazení týče, tak i samotné rychlosti hry. Hrát Wolfensteina ve čtyřech barvách nebo v rozlišení 160 × 200 rozhodně není nic, čím byste si dnes asi chtěli krátit volné chvíle, ale hrstka pravověrných nerdů je nadšená už prostě jen z toho, že to jde. Wolfensteina se tak pokouší spustit na veškerém myslitelném i nemyslitelném prehistorickém hardwaru, co mají po ruce, namátkou na Amstrad PC1512, palmtopu HP 1000CX nebo třeba Tandy 1000 HX (viz přiložená galerie).

Pokud se vám doma válí nějaký podobně starý hardware, můžete si to vyzkoušet sami a zdarma, odkazy na stáhnutí modifikace naleznete na tomto odkazu.