Wargaming Fest 2018

Wargaming Fest 2018 | foto: Wargaming

War Gaming Fest je jako ruský BlizzCon, jen s tanky a vodkou

  • 25
Vydali jsme se do Ruska na jedinečnou akci věnovanou válečným hrám společnosti Wargaming. Sice jsme se mnoho nového nedozvěděli, ale zato jsme viděli, jak obrovský fenomén World of Tanks stále představují.

Navzdory ohromné popularitě World of Tanks o této hře na našich stránkách příliš nepíšeme. Jednak je to způsobeno tím, že cílová skupina nepatří mezi klasické hráče počítačových her. Z velké části jde o armádní nadšence, kteří jinak prakticky nic jiného nehrají. Druhý a mnohem zásadnější důvod je, že už se kolem „tanků“ poslední dobou příliš nového neděje.

Wargaming Fest 2018 navštívilo během předvánočního víkendu přibližně 15 000 lidí.

Z pohledu laika to vypadá, že Wargaming ani nemají co přidávat. Svět tanků se postupně rozrostl o letadla a bitevní lodě, přičemž fanoušci ve hře dnes mohou najít zpracovaný prakticky každý myslitelný kus skutečné vojenské techniky, který byl kdy vyroben. 

Autoři se snaží nabídnout něco pro každý typ hráče, a tak se kromě klasických arénových bitev můžeme pustit do příběhových misí, arkádové odbočky Frontlines či kartiček. Zahrát si lze na všech myslitelných platformách i mobilních telefonech, dokonce i ve virtuální realitě. Stručně řečeno, už prakticky není o čem psát, protože vše zajímavé ve hře dávno je.

Embraer 195 v barvých Wargamingu bude létat do většiny evropských metropolí a setkávat se s ním mohou i cestující v Praze.

Oč méně Wargaming inovuje samotnou hru, o to více investuje do marketingu. Nechává restaurovat vzácnou historickou vojenskou techniku, spolufinancuje vojenská muzea, vyzvedává potopené ponorky ze dna moří, polepuje dopravní letadla stylovou reklamou, spolupracuje s populárními osobnostmi, jako jsou italský fotbalista Gianluigi Buffon nebo zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson (ten si prý za spolupráci s Wargamingem žádné peníze nevzal, protože je velkým fanouškem), ve velkém přispívá na nejrůznější charitativní akce a pořádá každoroční sraz svých příznivců nazvaný War Gaming Fest. A právě tam nás letos Wargaming, který má mimochodem v České republice silné zastoupení, pozval.

World of Tanks je k dispozici zdarma, přesto se na místě stály na hru fronty.

Akce se uskutečnila v obrovské hale v centru Moskvy (v Rusku je World of Tanks extrémně populární) a hodně zjednodušeně bych ho mohl popsat jako skromnější východní obdobu populárního BlizzConu. Na ploše třicet tisíc metrů čtverečních se potkalo přibližně patnáct tisíc návštěvníků, kteří si mohli během dvou dnů vyzkoušet vše, co má s produkcí Wargamingu něco společného. Kromě nespočetných stojanů s hrami tu byly i progamingové soutěže, koncerty na velkém pódiu, diskuse s tvůrci, prodej merchandisingu a vůbec všechny klasické věci, které k podobným akcím patří. Mezi návštěvníky jsme mohli potkat všechny věkové kategorie, často i celé rodiny. 

Z pohledu novináře to ovšem žádná velká sláva nebyla. Během zhruba dvouhodinové prezentace se vydavatelé prakticky jen pochlubili působivými čísly počtu hráčů. World of Tanks má sice svůj vrchol nejspíše za sebou a zájem lidí klesá, pořád však mají hráčskou základnu, kterou by jim každý mohl závidět. 

15.prosince 2018 v 20:13, příspěvek archivován: 07.ledna 2019 v 19:42

Chystá se samozřejmě i spousta novinek, ovšem žádná nemá nijak zásadní charakter. Samozřejmostí jsou nová vozidla (mj. přibudou švédské tanky), herní módy (závody, battle royale...), mapy a další drobná vylepšení, ale to se u online hry tak nějak předpokládá. Nejzajímavějším momentem celé události tak pro mne byla možnost na chvíli si popovídat s tvůrcem chystané diablovky Pagan Online (viz náš článek), která je v portfoliu Wargamingu vítaným zpestřením.

Na rozdíl od řady podobných akcí byl Wargaming Fest vhodnou zábavou pro celou rodinu.

Nedostatek novinek pořadatelé kompenzovali bohatou nabídkou vodky. Ne že bych si tedy stěžoval. Večerní program korunoval koncert legendární metalové kapely Sabaton, který jen potvrdil megalomanství pořadatelů. 

Smysl celé akce vidím spíše v tom, že Wargaming potřebuje nejen hernímu světu ukázat, v jak obrovský mezinárodní kolos ještě před deseti lety skromné běloruské studio vyrostlo. Více než čtyři tisíce zaměstnanců rozmístěných ve studiích po celém světě provozuje značku, která možná v čistě herních médiích příliš prostoru neodstává, ovšem jinak patří k v samotnému vrcholu. Jediným problémem je, že z vrcholu už vede cesta jen dolů.