Divoký západ je odjakživa dobrou inspirací pro všechny možné oblasti lidské tvorby. Filmů z prostředí westernových městeček, saloonů a šerifských úřadů vzniklo a pořád ještě vzniká nepočítaně, hromádka stejně zaměřených knih by nebyla o nic menší a to samé číslo narůstá i u počítačových her. Namátkou si vzpomínám třeba na třetí díl hororové série Alone in the Dark, na westernovou předělávku Commandos z názvem Desperados nebo na first person shooter Outlaws. Jedním z nejčerstvějších přírůstků do rodiny Wild Wild West her je právě Wanted: Dead or Alive.
Tahle hra se stylovým názvem (doufám, že všichni, kdo čtou tenhle článek, dobře vědí, co ta čtyři slůvka na plakátu s fotografií znamenají) se vyvíjí ve studiích s ještě stylovějším názvem Zombie Studios. Autoři vysvětlují volbu prostředí tím, že už je nebavila všechna ta high-tech prostředí a sci-fi kulisy, popřípadě se cítili znuděni i fantasy světy, a tak se poohlíželi po něčem novém. Našli jen westernové mody pro Quaka nebo Half-life, což je ale na dlouho nezaměstnalo. Celí nešťastní se nakonec museli smířit s tím, že co si sami neudělají, to mít nebudou - a po krátké poradě se pustili do vývoje vlastní westernovky. Wanted: Dead or Alive bude akčně-rpgčkovou hrou s poměrně propracovaným příběhem. O našem hrdinovi, který nosí krásné jméno Bartholomew Standford, se do začátku dozvíme spoustu věcí. Ač původně dobře situovaný absolvent West Pointu, řízením osudu a vlastních tužeb se ocitnul až v malém texaském městečku, kde si jako vedlejšák k farmaření přibral ještě šerifování a soudcování. Bohužel je záhy odvolán do války a když se z ní vrací domů, stíhá ho jedna špatná zpráva za druhou - farma vyrabovaná a podpálená, rodina povražděná a o hospodářských zvířatech ani nemluvě. V tom okamžiku začíná jeho putování za pomstou - je třeba najít a zabít všechny, kdo to způsobili.
Ohledně žánru hry vlastně není tak docela jasno. Ačkoliv se mluví o Wanted jako o něčem, co je říznuté RPG, jediné, co tomu napovídá, je fakt, že si svou postavu můžete obléct do různorodých hábitů a vybavit různorodými zbraněmi. Skoro až strašidelně zní útržky o tom, že na mnoha místech bude možné hrát a vyhrát nezanedbatelné sumy peněz, ale vzhledem k tomu, že to snad nebude nutnou součástí hry, spolknu despektní poznámky a omezím se jen na konstatování, že pokud se k tomu propůjčíte, máte šanci na výhru takového balíku, který vám umožní koupit si novou a lepší zbraň nebo nového a čerstvějšího koně (čímž se zároveň dostáváme k tomu, že jízda na koni bude a v současné době se prý řeší, jak hráči umožnit co nejrychlejší nasednutí a sesednutí). Svou roli ve vašem rozpočtu budou hrát i ony na začátku článku zmiňované plakátky s fotografiemi renegátů - když si budete chtít vydělat, stačí některou z hledaných osob předat spravedlnosti a odměna vypsaná na jeho hlavu je vaše.
Engine použitý ve Wanted není žádný jiný než LithTech, který si sice svoji premiéru odbyl už hodně dávno, ale na druhou stranu už prošel několika omlazovacími kůrami, takže se necháme překvapit. Zatím je hra totiž v takzvané pre-alpha fázi a teprve se rozhlíží po vhodném publisherovi.