Že se ozbrojené síly Spojených států amerických snaží oslovit potenciální rekruty i přes počítačové hry, není žádnou novinkou. Už v roce 2002 vyšla poměrně slušná multiplayerová řežba America’s Army, v roce 2018 armáda založila oficiální e-sportové družstvo, se kterým objíždí kampusy amerických univerzit (psali jsme tady).
Preference hráčů se však neustále mění a vojenští náboráři na to musí plynule reagovat. Snaha proniknout na dnes oblíbené sociální platformy Discord a Twitch se jim však vůbec nepovedla.
Vše začalo zcela nevinně. Když Discord oznámil svoji snahu přestat se orientovat výhradně na hráče a stát se univerzální chatovací platformou „pro každého“, zareagoval oficiální twitterový účet e-sportovní divize americké armády internetovým emotikonem UwU. Ten zpodobňuje roztomilou tvářičku a používá se ve chvílích, kdy chce uživatel s nadsázkou vyjádřit své spokojené pocity.
UwU oopsie woopsie we didn’t mean to dwone stwike all of those bwown childwen
— Spaghetti (@StalinWasTaken) July 2, 2020
Pro oficiální komunikaci největší vojenské síly na planetě se však příliš nehodí, na což také internet obratem zareagoval. „Uwu prosíme přidejte se k nám a páchejte válečné zločínky uwu (uwu pwease enwist and commit waw cwimes uwu),“ paroduje nešťastnou snahu být „cool“ nejvíc lajkovaný komentář v následném twitterovém vlákně, je přitom jen jedním z mnoha.
„Uwu“ vtípky doslova zahltily sociální sítě americké armády a jejich správci pro boj proti trollům zvolili to nejjednodušší řešení, začali okamžitě banovat. Pokud si zodpovědní lidé mysleli, že tím situaci zachrání, byli těžce na omylu, někteří uživatelé mezi sebou dokonce začali závodit, kdo na Discordu dostane ban rychleji.
Snaha umlčet lidi, kteří jen poukazují na kontroverzní vojenské incidenty minulosti, se nelíbila například zástupcům Kolumbijské univerzity, podle nichž armáda porušuje první dodatek ústavy zajišťující svobodu slova.
O moc lépe si armáda nevedla ani na streamovací platformě Twitch. Aby navýšila počet sledujících, lákala nové diváky na šanci vyhrát gamepad Xbox Elite Series 2, který se běžně prodává za 4 500 Kč. Pokud však někdo klikl na nabízený odkaz, dostal se jen na formulář, který ho registroval jako uchazeče o vojenskou službu. Tato očividně nefér taktika se nelíbila nejen hráčům, ale i provozovatelům platformy, kteří oficiální kanál americké armády veřejně napomenuli.
„Tato reklama porušuje naše podmínka a my jsme požádali, aby byla odstraněna,“ napsal mluvčí Twitche v této záležitosti reportérovi serveru Kotaku. Situace byla tak vážná, že si jí povšimla i demokratická poslankyně Alexandria Ocasio-Cortezová a zahájila přípravu opatření, které by měly propagační aktivity armády zaměřené na hráče úplně zakázat.
Jestli tato snaha vyjde, se teprve ukáže, na armádní kanál na Twitchi však už nový obsah nepřibyl více než čtrnáct dní.