Akcionáři mamutího vydavatelství Ubisoft nemají poslední dobou příliš důvodů k radosti. Hodnota jejich podílů se v posledním roce propadla na polovinu, akcie jsou na desetiletém minimu a nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla v nejbližší době změnit.
Netrpělivě očekávaná akce Star Wars Outlaws (naše recenze) se neprodává zdaleka tak dobře, jak se předpokládalo, Assassin’s Creed: Shadows pak budí negativní vášně, a to ještě nevyšel (viz náš článek), nic jiného letos už nevydají.
Trpělivost s kroky vedení došla slovenskému investorovi Juraji Krúpovi a v otevřeném dopise (k přečtení tady) vyzval k jeho výměně. Ubisoft je přitom téměř rodinný podnik, pětice bratrů Guillemotových ho založili v polovině 80. let a hlavní slovo při rozhodování si drží dodnes. Podle Krúpy už však mají to nejlepší za sebou a měli by předat kormidlo jiným.
„Ubisoft je v současné době špatně řízen a akcionáři jsou rukojmími členů rodiny Guillemotů a společnosti Tencent, kteří je jen využívají. Vedení se snaží potěšit investory překonáváním čtvrtletních výsledků, ale nesoustředí se na dlouhodobou strategii, která by hráčům poskytovala výjimečný zážitek.“ píše jednatel investiční společnosti AJ Investments.
A ani dál si nebere servítky: „Nechápeme rozhodovací proces současného vedení, které se zaměřuje na vydávání několika průměrných her ročně, které poškozují pověst Ubisoftu mezi hráčskou komunitou, místo aby se soustředilo na poskytování hitů v rámci svého výjimečného franšízového portfolia.“
A kudy vidí cestu ven? Třeba obnovením roky opomíjených značek jako Rayman, Splinter Cell, For Honor nebo Watch Dogs. Krupa tak prokazuje, že hernímu průmyslu rozumí, ostatně v minulosti se pořádně „namazal“ na prodeji Activision-Blizzardu Microsoftu. Aktuálně se prý snaží přesvědčit ostatní minoritní akcionáře, aby se přidali na jeho stranu, a tak Guillemota z vedení vyštípat, v delším časovém horizontu pak celý Ubisoft někomu prodat.
Ano, současný stav francouzského gigantu určitě není ideální, na druhou stranu je nutné poznamenat, že Guillemotovi už v minulosti několik podobných krizí překonali, zuby si na ně dříve brousili například mamutí společnosti Electronic Arts nebo Vivendi. Tak uvidíme, jestli slovenský finanční dravec bude úspěšnější.