Internetová platforma Twitch je v současnosti nejpoužívanější stránkou pro sdílení živě přenášených videí, každý den ji navštíví víc než dvě stě milionů lidí.
Už dávno není jen o počítačových hrách, diváci tam mohou najít prakticky všechny možné zábavní disciplíny, včetně lehké erotiky (viz náš článek). Tam, kde je tolik lidí, je samozřejmě i spousta peněz, šikovní tvůrci obsahu si tak dokážou přijít i na miliony korun ročně. A to včetně těch českých, jak ukázal obrovský únik dat týkající se osobních údajů tvůrců, včetně jejich výplat (viz náš článek).
Z tohoto leaku asi žádný zúčastněný neměl radost, některé však nejspíš dostane do vězení. Lidé si totiž všimli, že neadekvátně velikých zisků dosahují i neznámí streameři, kteří mají maximálně desítky sledujících. Turecká policie si tuto informaci dala dohromady s provedenými platbami z ukradených kreditních karet a koncem minulého roku provedla rozsáhlé zatýkání.
Princip podvodu byl jednoduchý – zloději z ukradených platebních karet nakoupili tzv. bity, virtuální platební měnu, a tou pak odměnili několik domluvených streamerů. Ti si ji pak z „výplaty“ od Twitche nechali převést zpět na peníze. Pětinu částky si ponechali a zbytek ve formě kryptoměn zase „vrátili“ zlodějům.
Celkem se takto prý podařilo vyprat přes deset milionů dolarů (zhruba 220 milionů korun).
Organizátoři ovšem nebyli dost obezřetní. Někteří se totiž pokusili navázat komunikaci i se zavedenými streamery, u nichž by větší sumy peněz nebyly až tak nápadné. Jenže někteří z nich na to ve svých videích veřejně upozornili. Streamer Grimnax pak na sociálních sítích princip fungování podvodu podrobně popsal. Twitterem se pak začal šířit hashtag #temizTwitch (vyčistěte Twitch) a policie měla o to snazší práci.
Samotný nápad pro čištění peněz skrz herní služby pak také není nijak originální, už v minulosti se podvodníci o něco podobného pokoušeli formou drobných mikrotransakcí u mobilních her (viz náš článek).