Call of Duty: WWII | foto: Activision

Za malichernou neshodu dvou hráčů zaplatil nevinný člověk životem

  • 99
Otec dvou dětí se stal obětí tzv. swattingu, tedy falešného tísňového volání, kdy je do bydliště nic netušící oběti vyslána policejní zásahová jednotka. Zemřel kvůli hádce dvou hráčů Call of Duty.

Osmadvacetiletý Andy Finch prý sám počítačové hry nehrál.

Osmadvacetiletý otec dvou dětí Andrew Thomas Finch byl zasahujícími policisty zastřelen ve svém domě ve městě Wichita v Kansasu. 

Incidentu předcházela prohraná sázka v hodnotě dva dolary (cca 50 Kč) v on-line hře Call of Duty, po níž si dva členové stejného týmu začali navzájem vyhrožovat swattingem. 

Jenže „legrácka“ se vymkla z rukou, když jeden z nich poskytl falešnou adresu (Finch byl podle všeho jen náhodně zvolený soused) s tím, že se ničeho nebojí, protože volající by pak mohl skončit ve vězení. Toho si byl druhý hráč vědom, a proto adresu předal pětadvacetiletému Tyleru Raju Barrisovi, známému na internetu pod přezdívkou SWAuTistic. Ten je „známou firmou“ a už dříve byl za šíření poplašných zpráv vyšetřován. 

29.prosince 2017 v 05:27, příspěvek archivován: 02.ledna 2018 v 19:18

Unbelievable, two kids in the community got in a verbal dispute and thought it would be funny to swat each other which resulted in an innocent man being killed by police officers responding to the swat calling. Disgusted.

Tyler ‘SWAuTistic’ Raj Barris už dříve falešnými telefonáty evakuoval herní turnaj v Dallasu.

Byť se samotné hry nijak neúčastnil, neváhal zavolat na linku 911, kde oznámil, že právě zastřelil svého otce, drží zbytek rodiny jako rukojmí a chystá se dům zapálit. Policie proto přijela na místo ozbrojená a v momentě, kdy jim otevřel zaskočený (a neozbrojený) Finch, byl jedním z mužů zákona smrtelně postřelen. Prý to vypadalo, že sahá k pasu pro zbraň.

“Nevidím rozdíl mezi swatingem a tím, že někdo hodí ze střechy cihlu mezi lidi,“ odmítl pro CNN analytik Paul Callan argument, že ani jeden ze dvou hráčů určitě nechtěl, aby celá situace dopadla takto. Pravděpodobně jim ani nehrozí žádný postih, protože vykonavatelem telefonátu byl Barris. Samotný způsob zásahu bude prověřen inspekcí, ale i kdyby se ukázalo, že policista střílel neoprávněně, Finchovi už život nikdo nevrátí. 

Swatting

Poslat na někoho zásahovou jednotku na základě falešného telefonátu je opravdu nebezpečnou „zábavou“, bohužel v posledních letech nijak výjimečnou. Jejími oběťmi se staly celebrity jako Ashton Kutcher, Tom Cruise, Rihanna nebo Justin Bieber. Zřejmě nejvíce se o swattingu mluví v souvislosti s on-line hraním počítačových her.

Díky komunitnímu portálu GoFundMe se podařilo vybrat přes 26 000 dolarů pro pozůstalé. Mezi dárci je i spousta aktivních hráčů, kteří jsou celým případem znechuceni a nechtějí s ním být nijak spojováni. Finch samotný hry prý nikdy nehrál.

Tyler Barris pak před svým zadržením stihl poskytnout interview pro youtubera s přezdívkou KEEMSTAR, kde řekl, že se necítí zodpovědný za to, co se stalo, ale trest prý přijme. Jako by měl ostatně na vybranou.

Loni jsme psali o případu, kdy při takovém „žertovném“ policejním výjezdu skončil mladík po zásahu gumovým projektilem v nemocnici se zlomenými kostmi v obličeji. Nyní bohužel došlo k tomu nejhoršímu.