Streamerka Amouranth

Streamerka Amouranth | foto: Streamerka Amouranth

Sledování spících lidí je novým trendem streamovací platformy Twitch

  • 68
Během března strávili lidé více než dva miliony hodin sledováním spících lidí na videoplatformě Twitch. Nejslavnější streameři si přes noc dokážou vydělat i tisíce dolarů.

Ať se vám to líbí, nebo ne, internetoví streameři zažívají doslova raketový start popularity. Podle analytické společnosti Rainmaker vzrostla v březnu sledovanost nejpopulárnější streamerské platformy Twitch o sto procent v porovnání s loňským rokem, celkem v ní uživatelé v tomto měsíci strávili více než dvě miliardy hodin. 

Lidé na Twitchi nejraději koukají na záznamy z videoher, mezi nimiž je stále nejpopulárnější více než sedm let stará klasika Grand Theft Auto 5, daří se i hitům jako Fortnite, League of Legends, Call of Duty nebo Minecraft.

Streamer Asian Andy si během jedné noci vydělal více než 300 000 Kč.

Sotva jsme si zvykli na to, že pro mnoho lidí je zábavnější sledovat někoho, jak hraje videohry, než sám hrát, přichází další typ obsahu, nad kterým asi většina dospělých lidí bude jen s nepochopením kroutit hlavou. Ve sledovaném období totiž diváci strávili více než dva miliony hodin sledováním spících lidí.

Zatímco hlavní objekt zájmu před kamerou v poklidu odpočívá a nabírá síly na další výkon, fanoušci bdí a v přidruženém chatu řeší společná témata. Tu se sázejí o tom, za jak dlouho se pohne, jindy spekulují nad tím, jaké má pyžamo, či kdy si naposledy vyměnil povlečení. V případě, že zábava vázne, hodí některý z moderátorů do placu nějaký výraznější podnět, například oblíbenou scénu z filmu nebo předchozích streamů.

Zní to vskutku bizarně, ovšem diváky to z nějakého důvodu baví a neváhají za to zaplatit. Například šestadvacetiletý streamer vystupující pod přezdívkou Asian Andy se přes noc probudil o 16 000 dolarů
(cca 340 000 Kč) bohatší. I sám mladý muž, který stále bydlí u rodičů a ještě nedávno si přivydělával jako řidič Uberu, se zdráhal uvěřit, že se stal tím, čemu se začalo říkat termínem „spánkový influencer.“

Jasným lídrem v této disciplíně je ovšem Ludwig Ahgren, který se se svým měsíc trvajícím nepřetržitým vysíláním dostal na pozici vůbec nejsledovanější osobnosti Twitche. Zavázal se vysílat tak dlouho, dokud mu budou přibývat nový fanoušci. 

Streamer Ludwig Ahgren se během měsíce vyšvihnul na pozici nejsledovanějšího streamera na Twitchi.

Za jednoho sice získal „jen“ deset sekund, i tak byl nucen vysílat neuvěřitelných 30 dní. Přibližně třetinu této doby sice prospal, stejně se však našly desítky tisíc lidí, které takový druh obsahu zaujal. Dlužno říct, že podstatná část výdělku z této akce putovala na charitu, takže na něj mnozí lidé klikali jen kvůli touze přispět na dobrou věc.

Z úplně jiného důvodu pak lidí sledují spící streamerku Amouranth, která se ve své krátké kariéře nejvíce proslavila tím, že „omylem“ ukázala rozkrok. Ve svých nejnovějších videích experimentuje s tzv. ASMR technikou a snaží se prý pomoci lidem usínat (o tomto fenoménu jsme se podrobněji rozepsali v tomto článku).

Ano, v rámci celkových čísel Twitche představuje sledování „spáčů“ vcelku malou položku, ovšem i tak jde o nezanedbatelná čísla. Zatímco v šedesátých letech podobným obsahem avantgardní umělci jako Andy Warhol testovali hranice nového média, dnes jde o vyložený mainstream určený především pro mladší ročníky.