Uživatelské hodnocení na Steamu má teoreticky vyšší výpovědní hodnotu než to z Metacriticu. Na rozdíl od něj totiž mohou přispívat jen lidé, kteří danou hru alespoň chviličku hráli. Prakticky to tak ovšem bohužel není, i tady najdeme nájezdy „reviewbomberů,“ kterým se z nějakého důvodu daná hra nelíbí, stačí jen koupit a poté si nechat vrátit peníze.
Steam se proti této praktice snaží dlouhodobě bránit a částečně se mu to i povedlo, vedle celkového hodnocení totiž rozlišuje i hodnocení udělená v posledním měsíci. Tak se dají vcelku pohodlně odfiltrovat nájezdy agresivních hulvátů, kteří si jen ventilují frustrace nad nesouvisejícím tématem (viz review bombing skvělého Monster Huntera kvůli jeho pozdější filmové adaptaci).
Bohužel, stále situace není taková, aby se lidé mohli před nákupem zorientovat jen z uživatelských recenzí. Většina z nich je totiž až příliš stručná a neobsahuje žádnou informační hodnotu. Spousta lidí píše spíše jen emocionální výkřiky nebo vtípky a memy, což je sice pro ostatní hráče zdrojem pobavení, ale jako alternativa k profesionálním recenzím to fungovat nemůže.
I s tímto nešvarem si ovšem Steam nově dokáže poradit, spustil totiž novou funkcionalitu, která umožňuje všechny „zbytečné“ recenze odfiltrovat. Funkce je zapnutá „defaultně“ ovšem můžete si ji na svém profilu snadno vypnout, řeči o cenzuře tak nejsou na místě. Ptáte se, jak Steam pozná, že je recenze neužitečná? Jde o „kombinaci uživatelských vstupů, moderování a algoritmů strojového učení, které pomáhají škálovat lidské úsudky“ (více viz oficiální prohlášení).
Jak to celé bude fungovat ukáže až praxe, za mě je odfiltrování stále se opakujících hlášek, ASCII obrázků nebo rádobyvtipného žvanění na nesouvisející témata (například čtvrtou nejlajkovanější recenzí v češtině na CS:GO je recept na hovězí guláš) skvělou novinkou.