Trosky vzácného herního automatu Sega R360 | foto: Lee Peters na Facebooku

Sběratelova noční můra. Vzácný herní automat odpočíval roky v polích

  • 31
Na odlehlé farmě v Irsku nalezli vzácný videoherní automat Sega R360 ve zcela dezolátním stavu. Jde o sběratelský poklad, kterého bylo celosvětově vyrobeno méně než dvě stě kusů a jehož cena se pohybuje v řádech tisíců dolarů.

Sega Rotate 360 z roku 1990, kterému se zkráceně říká R360, je jedním z nejpodivnějších kusů hardwaru, se kterými se kdy mohli návštěvníci klasických arkádových heren potkat. Na první pohled vypadá jako pilotní kokpit z nějakého nízkorozpočtového sci-fi bijáku, ve skutečnosti šlo o videoherní křeslo, které se svým pasažérem hýbalo ve třech osách souběžně. Samotný nápad byl sice skvělý, jenže převedení do praxe se příliš nevydařilo.

Trosky vzácného herního automatu Sega R360

Ne, to není rekvizita z Šíleného Maxe, ale vyřazený herní automat Sega R360.

R360 byl obrovský, těžký, náročný na provoz i údržbu a vyžadoval speciální hry. Ty vznikly pouhé dvě, a tak není divu, že i ve své době šlo o opravdovou vzácnost. Odhaduje se, že bylo vyrobeno jen něco mezi 100 a 200 kusy, což z něj dělá unikátní sběratelský artefakt pro největší fajnšmekry. Jeho cena je odhadována na zhruba 5 000 dolarů (přes 100 000 Kč), jde však jen o teoretickou částku, protože se s nimi příliš neobchoduje.

O to smutnější je nález, který se povedl Angličanu Lee Petersovi, členovi facebookové skupiny, která sdružuje fanoušky R360. Tomu se jeden z těchto vzácných exemplářů podařilo najít na poli u zapadlé farmy v Severním Irsku. 

Bohužel ve stavu, pro který se ve slangu amerických mariňáků vžil výraz FUBAR, tedy zcela rozbitý bez nejmenší šance na opravu. Po krachu arkádové herny v blízkém městě někdo navezl všechny herní mašiny na hromadu v polích a ponechal je tam svému osudu. Ve špíně, dešti a větru samozřejmě citlivá elektronika neměla šanci přežít ani týden, natož několik let, a tak je z něj dnes pouhé torzo.

Snímky vypadají jako z nějakého postapokalyptického světa, nechybí ani smotky ostnatého drátu. Peters se zapřisáhl, že vzácný předmět odveze na důstojnější místo.