Tzv. review bombing, tedy umělé snižování hodnocení her na agregačních portálech, není řádnou novinkou, a vývojáři se s ním už bohužel potýkají velmi dlouho. Příčiny mohou být různé: tu se hráčům nelíbí „propagace homosexuality“ (viz náš článek), jindy chybějící lokalizace (viz náš článek) nebo třeba politická přesvědčení vývojářů (viz náš článek).
Jakkoliv jsou tyto výtky absurdní, dávají alespoň vývojářům jistou šanci, jak domnělou křivdu napravit. Nezávislý vývojář Matthias Linda bohužel důvod, kvůli kterému jeho kritiky zbožňovaná hra Chained Echoes sbírá negativní hodnocení, ovšem netuší. A asi není potřeba vysvětlovat, že ho to pěkně štve.
Na tomto pixelartovém sci-fi opusu, který myšlenkově navazuje na JRPG z minulého tisíciletí. pracoval po dlouhých sedm let úplně sám, a tak je nyní vděčný za každou zpětnou vazbu. Ta se mu ovšem vrací převážně v podobě negativních recenzí na Metacriticu, které mu bez jakéhokoliv vysvětlení dávají nejnižší počty bodů.
Michael Hoss z distributorské společnosti Deck 13 proto vyzval zástupce Metacritcu, aby s touto dlouho neřešenou problematikou něco dělali, oficiální odpovědi se mu však dlouho nedostalo. „Něco takového si prosadí akorát drahé AAA hry,“ prohlásil poté se zjevnou narážkou na nedávný review bombing datadisku k Horizonu, kdy nejpoužívanější agregátor hodnocení rychle přispěchal s nápravou (viz náš článek).
Naštvaný Hoss pak serveru Games Radar prozradil, že se podle něj význam této platformy přeceňuje, protože se špatné hodnocení nijak zvlášť negativně nepodepsalo na prodejích. Každopádně je to prý velmi otravné a značně to limituje možnosti, jak se o jejich hře mohou dozvědět noví lidé.
A kde by tedy mohla být příčina hráčského vzteku? Nejpravděpodobnější variantou je prý zklamání nad tím, že se hra nedočká lokalizací do španělštiny a čínštiny, tamní publikum je totiž velmi vášnivé.
Každopádně i negativní reklama je reklama a snad se i díky tomu Chained Echoes dostane větší pozornosti, zasloužila by si ji. Na Steamu, kde mohou hodnotit jen skuteční majitelé hry, má totiž úžasných 92 %.