Nejlepší PC hry roku 2001 - 1. díl

  12:00aktualizováno  29. září 12:39
Po celý rok nám vývojáři nabízeli jednu kvalitnější počítačovou hru za druhou, ať už dominovaly hratelností, atmosférou, grafikou, novými nápady či ideálně vším výše uvedeným. Jaké ale byly nejlepší hry loňského roku? Kolektivní odpověď redakce BonusWebu na tuto otázku najdete v tomto článku.

Po celý rok se mezi fanoušky a pařany vedou souboje o tom, jaká hra je nejlepší. Počátek roku je tedy vhodnou příležitostí rekapitulace vývojářského snažení předchozího dvanáctiměsíčního období a titulů v něm vydaných. Těch se vloni sešla celá řádka, recenze se na BonusWebu dočkaly více než tři stovky z nich a minimálně polovina včetně datadisků patřila k elitě, z níž bylo potřeba vybrat ty nejlepší tituly své kategorie. My v redakci jsme se o to pokusili. V celkem dvanácti kategoriích hlasovalo patnáct lidí, redaktorů a stálých externích spolupracovníků BonusWebu, aby naše volba nejlepších PC her roku 2001 byla co možná nejobjektivnější. A nutno podotknout, že v některých kategoriích to byla opravdu bitva. Pojďme se tedy podívat na její výsledky, jen pro pořádek dodávám, že kategorie jsou řazeny podle abecedy.

Výsledky čtenářského hlasování o nejlepší hru roku 2001 najdete na této stránce


1st person akce

Kategorie first-person stříleček byla poměrně dobře obsazená, neboť hned osmička nominovaných her dostala hodnocení vyšší než 80%. Rekordmanem byl v tomto směru hororový Clive Barker’s: Undying s 96%, ten se však nakonec do nejlepší trojky ani nedostal, stejně jako neméně kvalitní Red Faction, originální Typing of the Dead či oblíbený Serious Sam! Dost už ale her, které se na stupínky vítězů neprobojovaly a mrkněme se na ty šťastnější. „Dámy a pánové, nejlepší hry v kategorii 1st person akcí pro rok 2001 jsou podle BonusWebu následující:

Return to Castle Wolfenstein
idSoftware / Activision

S Agentem Blazkowitzem jsme se setkali už před deseti lety v nezapomenutelné hře Wolfenstein 3D, i při svém návratu nás však oslnil. Opět si totiž můžete vychutnat adrenalinové akční dobrodružství odehrávající se na hradě Wolfenstein a v mnoha dalších lokacích, dokonalé po stránce vizuální i zvukové, navíc s neskutečně vtahující atmosférou a mimořádně povedeným multiplayerem.

recenze - screenshoty - demo - koupit online


Aliens vs. Predator 2
Monolith / Sierra Studios

Počítačové předělávky úspěšných filmů nedopadají většinou nijak dobře, a proto nás těší, že výjimka ve své oblasti, Aliens vs. Predator 2, si vedla tak dobře. Druhá skončila totiž jen díky tzv. rozstřelu, neboť získala stejný počet bodů jako první RTCW. A čím nás hra tak dostala? Zejména realističností, povedenou grafikou a jak jinak než vysokou hratelností, ať už hrajete za vetřelce, mariňáka či predátora.

recenze - screenshoty - demo - koupit online


Operation Flashpoint
Bohemia Interactive Studio / Codemasters

Boj o třetí místo byl tuhý, doslova na život a na smrt. Nakonec v něm ale zvítězil válečný simulátor Operation Flashpoint od českých vývojářů z Bohemia Interactive Studio. Hra zasazená do období studené války, která nabízí obrovskou volnost a svobodu pohybu i používání jednotlivých věcí, což jí zajistilo celosvětový úspěch a téměř milion prodaných her.

recenze - screenshoty - demo - koupit online


3rd person akce

Pokud byl boj o první místa mezi first-person střílečkami vyrovnaný, pak 3rd person akcemi bylo jasno hned od začátku, ačkoliv kvalita titulů, minimálně těch nejlepších, byla poměrně vyrovnaná. Posuďte sami, vloni vyšel chytlavý Max Payne, originální Evil Twin, vyhypovaný Project Eden, povedený Soul Reaver 2, japonské ONI, legendární Alone in the Dark 4, temné Severance: Blade of Darkness, teroristický Rogue Spear: Black Thorne či stejně dobrý Ghost Recon a vůbec hromada dalších her. A teď babo raď, který z těchto titulů je ten nejlepší?

Max Payne
Remedy Ent. / Gathering of Developers

Na Max Payneho všichni milovníci kvalitních stříleček čekali celých pět let. O to více je může těšit výsledek, neboť vývojáři z Remedy vytvořili špičkový akční titul se spoustou vychytávek a nových, žánr obohacujících prvků (například zpomalování při akcích alá matrix), jenž je navíc podkreslen temným příběhem plným drog, krve a vůně spáleného střelného prachu. To ostatně dokazuje i toto první místo, které Max Payne obsadil s obrovským náskokem.

recenze - screenshoty - demo - koupit online


Alone in the Dark: The New Nightmare
Darkworks / Infogrames

Graficky nádherně vyvedené lokace, podmaňující atmosféra a možnost vybrat si jednu ze dvou herních postav - Edwarda Carnbyho nebo jeho dlouhovlasou kolegyni Aline Cedrac, kdy se každý z nich se dostane nejen do jiných lokací, ale má i různé způsoby likvidace nepřátel, to všechno stojí za druhým místem čtvrtého pokračování legendární 3rd person akční série Alone in the Dark od Infogrames.

recenze - screenshoty - demo - koupit online


Severance: Blade of Darkness
Rebel Act / Codemasters

O tom, že se na prvních místech nemusejí nutně umisťovat jen anglické, americké či české :o) hry svědčí také úspěch 3rd person akce říznuté s prvky RPG a adventure Severance: Blade of Darkness od španělských Rebel Act Studios. Tato nás zaujala nejen obrovskou hratelností a vynikajícím grafickým enginem, ale také například výtečným systémem soubojů a ačkoliv Severance nepatří k nejznámějším titulům, na kvalitě jí to nijak neubírá.

recenze - screenshoty - demo


Adventury

Přestože je podle mnohých žánr adventur již delší dobu na vrcholku černé listiny ohrožených druhů, tak jsme se letos opět dočkali dvou desítek vydaných titulů, z nichž dobrá polovina určitě stojí za pozornost. Na rozdíl od loňska se však neobjevil žádný vůdce, jenž by své konkurenty výrazně převyšoval, a tak se o stupně vítězů ucházela hnedle osmička kvalitních kousků: Atlantis III, Dracula 2, DragonRiders, Gilbert Goodmate, Hitchcock, Myst III, Stupid Invaders a The Watchmaker. Právě s ohledem na vyrovnanost těchto titulů nelze o letošním vítězi hovořit jako o nečekaném překvapení, i když ho za něj mnozí z vás jistě budou považovat. Souboj o prvenství v tomto případě neprobíhal ani tak mezi hrami, jako spíše mezi zástupci stálé redakce a externisty. Přestože je obvykle naše redakce silná jako pravá valašská slivovice, tentokráte to nestačilo a krví zmáčenou hlavní cenu tak získává herní přepis novel o Drakenech z Pernu. Poraženému Mystu III: Exile nezbylo než obsadit až druhou příčku a o třetí místo se pak popral v Česku oblíbený Atlantis III s poněkud nenápadným Gilbertem Goodmatem. Po poradě jsme se nakonec rozhodli otočit zády ke komerci a udělit bronz Gilbertovi, takže na proslavenou, graficky úchvatnou a bohužel nečekaně krátkou Atlantidu tentokráte zbyla pouze bramborová medaile.

DragonRiders: Chronicles of Pern
Ubi Soft

Hru, vytvořenou na motivy oblíbených knih spisovatelky Anne McCafrey, se vývojáři z britského Ubi Softu rozhodli zpracovat jako mix adventury a RPG, což se ukázalo být velmi vydařeným tahem. Uznání si získala především za propracovaný příběh a kvalitní technické zpracování, rozporuplným bodem však byla hráčova poněkud zjednodušená forma interakce s herním prostředím.

recenze - screenshoty


Myst III: Exile
Presto Studios / Ubi Soft

Již třetí díl legendární ságy Myst si tentokráte vzali na starost Presto Studios, kteří se při jeho tvorbě skálopevně drželi stylu předchozích dílů. Výsledkem se stala skvělá puzzle-adventura, jíž se podařilo uhranout statisíce hráčů celou škálou nápaditých rébusů a graficky úchvatným designem herního prostředí. Snad jediná výtka - mohla být ještě o chlup rozsáhlejší.

recenze - screenshoty - koupit online


Gilbert Goodmate & The Mushrooms of Phungoria
Prelusion / FastTrack

Pro mnohé prakticky neznámý kousek, jenž se jen s obtížemi prodíral do světa a ještě hůře k nám do České Republiky. Humorná švédská hra představovala pro milovníky adventur přímo pohádkový návrat do zlatých časů adventurní slávy, jelikož byla zpracována v tom nejklasičtějším stylu s myšoidním point-and-click interfacem doplněným o nádhernou ručně kreslenou grafiku.

recenze - screenshoty - demo


Arkády

V minulém roce jsme kategorii arkád vůbec neoceňovali, letos si ale naši pozornost vynutila jedním velice pádným argumentem. Pochopitelně jím byl docela slušný počet kvalitních titulů, které fanoušky tohoto stagnujícího žánru prostě musely potěšit (přeci jen, pro arkády jsou doménou spíše konzole). Za pozornost určitě stály hry jako Gift, Bugs Bunny, Alladin: Nasira’s Revenge, Kao: The Kangaroo nebo čerstvá novinka Woody Woodpecker. Ani jedna z uvedených však nakonec do trojice nejlepších nepronikla. Zde se na pomyslném trůnu vcelku suverénně usadil aktuální Rayman M od Ubi Softu a v jeho stínu si třetí příčku vydobyl mediálně propíraný Harry Potter, a to především díky svému jménu a ne kvalitě. Prostor mezi těmito tituly pak obsadil originálně zpracovaný Adventure Pinball, jehož kategorii jsme spolu s arkádami spojili (kam jinam taky pinbally zařadit, že ano).

Rayman M
Ubi Soft

Nový Rayman M tentokráte vybočil z cestičky vyšlapané svými předchůdci a stal se nikoliv čistokrevnou arkádou, ale mixem plošinovky, závodů a akce. Jak se ukázalo, spojení to bylo velice šťastné, navíc podpořené skvělou 3D grafikou. Humorně pojatá hra obsahuje spoustu meziher a stává se tak skvělou zábavou nejenom pro mladší publikum.

recenze


Adventure Pinball: Forgotten Island
Digital Extremes / Electronic Arts

Když se řekne pinball, mnohý z vás si představí speciální herní automat/stůl známý z heren či restaurací čvrté cenové kategorie, nebo také nejrůznější 2D podoby této hry (ať již staré legendární tituly či nové, většinou freewarové, gamesky). Digital Extremes se však rozhodli ukázat, že i pinball může být špičkový a tak na svém 3D enginu z Unreal Tournament postavili promyšlený, příběhem obdařený a dokonale graficky zpracovaný Adventure Pinball: Forgotten Island, který si nemohl nějakou tu cenu z dnešního předávání neodnést.

recenze - screenshoty - demo


Harry Potter & the Philosopher’s Stone
KnowWonder / Electronic Arts

Sklonek roku 2001 se nesl v duchu Potterovské mánie. Do kin dorazil film Harry Potter & the Philosopher’s Stone, na monitory PC stejnojmenná hra a obě slavily gigantický komerční úspěch. Herní verze disponovala skvělým vizuálním zpracováním a zpočátku též chytlavou hratelností, která však po čase začala pozvolna odpadávat.

recenze - koupit online


Logické hry

Koho nominovat? Vyplatí se vůbec hodnotit tuto kategorii? Tyto a podobné otázky nás v souvislosti s logickými hrami napadaly i v době, kdy už byly jednotlivé dotazníky pro hlasování o nejlepší hru loňského roku všem redaktorům rozeslány. Vývojáři totiž logicky nevidí v logických hrách zlatý důl a podle hesla „peníze jsou až první na řadě“ tento žánr poměrně opomínají. Nakonec se však našel dostatečný počet her i autorů, kteří je mají v malíčku a tak jsme mohli vyhlásit i tuto kategorii, která dopadla následujícím způsobem:

Loco Commotion
Plastic Reality / Take 2 Interactive

Kdo by očekával překvapení, mýlil by se. Bezkonkurenčně nejlepší logickou hrou loňského roku byla česká vláčková gameska Loco Commotion od brněnských Plastic Reality Technologies, na které produkčně spolupracovali známí Illusion Softworks. Hra by se dala označit za simulaci železnice, máte v ní totiž za úkol dostat pomocí správného nastavení výhybek a speciálních vagónů dostat vláček z místa A na místo B přes nejrůznější nástrahy.

recenze - screenshoty - demo - koupit online


Puzzle World
MonkeyByte

Puzzle neboli skládačky jsou nejen oblíbenou stolní hrou, ale jak dokazuje toto druhé místo, tak i oblíbenou hrou počítačovou. Za jedny peníze totiž nabízí hnedle šedesát různých obrázkových skládaček přehledně řazených do pěti kategorií, tyto pak můžete skládat na tři různé obtížnosti, takže si na své přijde opravdu každý. Tedy pokud se k němu hra dostane, bohužel nevíme o tom, že by byla oficiálně dovezena do České republiky.

recenze


Sheep, Dog & Wolf
Infogrames

Nažhavte mozkové závity, naložte na záda ovci a doneste ji přes překážky a nejrůznější nástrahy z místa A na místo B. Zní vám to úchylně? A to ještě nevíte, že vy, ten kdo nese ovci, jste vlk a všechno to činíte v comicsových prostředích. Že to je ještě úchylnější? No vidíte, a přesto je tato hra hodně kvalitní konverzí oblíbeného PSX titulu, která od nás získala titul třetí nejlepší logické hry loňského roku.

recenze


RPG a dungeony

Chladné podzemní kobky, temná zákoutí, spousta příšer a vaše schopnosti, to vše hraje svou roli v RPG hrách. Podobně jsou na tom i vývojáři vyvíjející hry tohoto žánru. Nemají příliš času nazbyt, takže si nemohou dovolit vyvinout nekvalitní RPGčko, konkurence je v tomto odvětví veliká a navíc vývoj takové hry trvá poměrně dlouho - musíte totiž vymyslet kompletní virtuální svět, všechny jeho náležitosti a samozřejmě také vylepšování postav a jejich schopností tak, aby hra byla vyvážená a věřte, že zas až taková sranda to opravdu není. Ačkoliv se tedy do užší nominace dostalo jen deset her, konkurence mezi nimi byla opravdu veliká. Naše hlasování však dopadlo poměrně jednoznačně.

Wizardry VIII
Sir-Tech

Kdo z pařanů RPG her nezná legendární sérii Wizardry, která nás provází již více než dvacet let, ten jakoby nebyl. Wizardry sice nikdy nehýřily vypiplanou grafikou, ale promyšleným příběhem a propracovaným systémem, který se podařilo zachovat i v osmém pokračování. To má i detailnější grafiku, tentokráte kompletně ve 3D a díky opětovně dokonalé atmosféře, kdy hra chytne a nepustí, jde jednoznačně o nejlepší RPG loňského roku.

recenze - screenshoty - demo


Arcanum: Of Streamworks & Magick Obscura
Troika Games / Sierra Studios

Oblíbená RPG série Fallout si v České republice získala nebývalou popularitu nejen tím, že byla kvalitní, ale také faktem, že vyšla zdarma jako příloha počítačového časopisu a ještě ke všemu kompletně v češtině. Její následovník Arcanum: Of Streamworks & Magick Obscura byl tedy netrpělivě očekáván a naštěstí pro nás se čekání vyplatilo, neboť jde opět o špičkové RPG těžící z Falloutu to nejlepší, aniž by jej kopírovalo.

recenze - screenshoty - demo - koupit online


Gothic
Piranha Bytes

Již v březnu dorazila ze sousedního Německa zpráva o tom, že vývoj RPG titulu Gothic dopadl na výbornou a my se dočkali jedné z nejlepších a nejorigiálnějších her svého žánru. Bohužel na anglickou verzi jsme si museli počkat ještě následujícího půl roku, abychom zjistili, že Němci měli pravdu. Gothic je totiž perfektní RPG odehrávající se v úžasném fantasy prostředí, za což si od nás vysloužilo třetí příčku.

recenze - screenshoty - demo


Závěrem se sluší uvést, jakou metodiku jsme použili pro určení nejlepších her roku 2001 v jednotlivých žánrech. Každý redaktor a stálý přispěvovatel BonusWebu dostal formulář s nominovanými hrami, které musely v recenzi dosáhnout hodnocení vyšší než 70% (s výjimkou logických her). Celkem tedy hlasovalo patnáct lidí, kteří udělovali tři, dva a jeden bod dle svého subjektivního hodnocení her v kategorii, o které měl daný autor přehled. Po provedení součtu jsme se pak dobrali výše uvedených výsledků, při rovném počtu bodů rozhodoval rozstřel, aneb volba mezi těmito tituly s přihlédnutím na ohlasy čtenářů.


Zajímá-li vás, jak dopadlo vyhlášení nejlepších her dalších žánrů, přečtěte si tento článek, v němž najdete vyhodnocení simulátorů, strategií (RTS + ostatní), sportovních her, závodních her a datadisků.

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

Další z rubriky

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Spanilá jízda pokračuje, Apex Legends už mají 25 milionů hráčů

Apex Legends

Bez jakékoliv reklamní kampaně se z herní novinky Apex Legends podařilo vykřesat hit, jehož popularita stoupá každým...

Switch čeká skvělý rok. Nintendo ukázalo Super Mario Maker 2 i remake Zeldy

The Legend of Zelda: Link’s Awakening

Únorový Nintendo Direct představil hry, které se během letošního roku podívají na Switch. A bylo toho opravdu hodně.

Najdete na iDNES.cz