Super Mario Bros. | foto: Wata Games

Sběratelé koupili vzácnou kopii videohry za dva miliony korun

  • 1
Raritní vydání hry Super Mario Bros. z roku 1985 bylo v aukci vydraženo za částku přesahující dva miliony korun.

Sbírání starých počítačových her není až tak bizarní koníček, jak by se mohlo na první pohled zdát. Veliký zájem vedl ke vzniku agentury Wata Games, která ověřuje a certifikuje pravost těch nejvzácnějších herních exemplářů, které se prodávají klidně i za ceny v řádech stovek tisíc korun. 

Hlavními faktory, podle kterých se cena určuje, jsou fyzický stav konkrétní kopie a především její vzácnost. Obzvláště v počátcích herního průmyslu se jedna a ta samá hra prodávala v mnoha různých podobách. Některé z nich vyšly jen v nákladech několika kusů a dnes jsou extrémně vzácné.

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

Digitální distibuce má spoustu výhod, ale sběratelé z ní nadšeni nejsou.

Minulý týden byla při prodeji videohry vůbec poprvé překročena hranice sta tisíce dolarů. Trojice kupců za vzácnou kopii Super Mario Bros. pro konzoli NES z roku 1985 zaplatila neuvěřitelných 100 150 dolarů, tedy přes 2,2 milionu korun. Jediný rozdíl oproti běžným verzím je přitom u tohoto konkrétního kusu pouze v malé černé nálepce s logem Nintenda, kterou je originální krabička přelepena. 

Ta byla použita jen na několik málo testovacích kusů a do běžné distribuce poté šla hra s klasickým celoplastovým obalem. Podle Wata Games jde o jediný neotevřený exemplář na světě, o kterém se ví, což je jedním z hlavních důvodů, proč se cena dokázala vyšroubovat až do takto extrémní výše.

Tím druhým pak bude nejspíše fakt, že jeden z trojice kupujících je Jim Haleprin, majitel aukčního portálu Heritage Auction, přes který se právě tato transakce odehrála. Když nic jiného, získal tímto krokem pro svoji společnost kromě provize z prodeje i reklamu.