Nacistické tetování ve vězeňské hře SCUM byla chyba, omlouvají se autoři

aktualizováno 
Autoři aktuálního herního hitu SCUM ze hry odstranili kontroverzní tetování s nacistickou symbolikou. Chtěli prý jen realisticky zobrazit vězeňskou kulturu se všemi jejími aspekty, nikoli propagovat nacismus.

SCUM je na první pohled jen další simulátor přežití, kterých je poslední dobou plno. Příběh je zasazen do světa zvrhlé reality show, ve které spolu bojují pro potěchu diváků odsouzení kriminálníci. Od konkurence se hra odlišuje důrazem na realističnost, kdy simuluje i takové detaily, jako je pocení, počet zubů v ústech, procento naplnění žaludku nebo hladinu minerálů a vitaminů v krvi.

SCUM

Tetování bylo součástí i oficiálních propagačních materiálů.

Přestože se hra stále nachází v režimu předběžného přístupu a oficiálně nevyšla, už je kolem ní pořádný poprask. Autory může těšit, že si rychle získala přízeň streamerů a youtuberů a ve sledovanosti na portálu Twitch se zařadila za nedostižný Fortnite. Pro vydavatelství Devolver Digital jde o suverénně nejúspěšnější titul v celé jeho historii. Zároveň se však objevila první kauza, která na tvůrce vrhla poněkud nelichotivé světlo.

Na sociální síť reddit se dostal příspěvek obviňující vývojáře z propagace nacismu. Při tvorbě virtuálního avatara si totiž hráči mohli mimo jiné zvolit i tetování zhusta používané rasistickým gangem Aryan Brotherhood. Zátylek herní postavy tak bylo možné „ozdobit“ symboly jako 14, 88, A.C.A.B. nebo železným křížem s lebkou.

Vývojáři se brání, že jde o hru z vězeňského prostředí, a tak jen chtěli být co nejvíce realističtí. Od myšlenek, které tyto symboly představují, se jednoznačně distancovali a kontroverzní texturu ze hry odstranili.

Fotogalerie

Původní reakce autorů přitom byla odlišná: „Pokud vám vadí obsah hry, nehrajte ji. Protože kdybychom začali odstraňovat všechny věci, které někomu vadí, byla by to prázdná hra bez lidí, zbraní, krve, humoru, kadění, pojídání lidského masa nebo zabíjení zvířat,“ napsal na začátku kauzy komunitní manažer Zensolaf do příslušného diskusního vlákna na Steamu.

Je pravda, že poslední dobou bylo autocenzury ve hrách snad až příliš, ať už jde o zakrývaní nahých soch ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origin, příliš detailně vymodelované ženské pohlaví v Playerunknown’s Battlegrounds či osahávání prsou v historické bojovce For Honor. Co si o tom myslíte vy?

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

Další z rubriky

Série Call of Duty vydělala dvakrát více peněz než Hvězdné války v kinech

Call of Duty: Black Ops 4

Call of Duty patří mezi vůbec nejsilnější značky zábavního průmyslu. Vydavatelství Activision se může poměřovat i s...

Poběží vám na PC Far Cry New Dawn? Nároky jsou stejné jako u Far Cry 5

Far Cry New Dawn

Měsíc nás dělí od další návštěvy fiktivní oblasti Hope Country, kterou známe z dílu Far Cry 5. Promítne se její...

Bezpečnostní agentura se chce přiživit na úspěchu Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Společnost Pinkerton Consulting & Investigations, Inc., jejíž kořeny sahají až do roku 1850, zažalovala vydavatele...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz