Filmy jsou násilnější než hry, tvrdí americká studie

aktualizováno 
Filmy jsou násilnější než hry. Alespoň to naznačuje studie o bezpečnosti ve školách, kterou zveřejnila americká vláda.

V polovině loňského prosince zveřejnila americká vláda výsledky práce Federální komise pro bezpečnost ve školách (Federal Commission on School Safety), která měla za cíl najít způsob, jak předcházet ozbrojeným útokům v amerických školách.

Shadow of the Tomb Raider

Čím lepší grafika, tím realističtější násilí.

Komise vznikla jako reakce na loňský incident ve škole Stoneman Douglas v Parklandu severně od Miami, při kterém bývalý student školy Nikolas Cruz zavraždil 17 lidí. Podle svého okolí byl Nikolas osamělý podivín, který hrál počítačové hry až patnáct hodin denně. „Bylo to jen zabíjení, zabíjení, občas něco vyhodit do vzduchu a pak zase zabíjení,“ řekl jeden ze sousedů listu Miami Herald.

Největší část obsáhlého dokumentu (plné znění najdete tady) je věnována prevenci podobných útoků a mimo jiné rozebírá i vlivy násilné zábavy na chování dospívajících. Studie ovšem upozorňuje, že vztah mezi konzumací násilné zábavy a pácháním skutečného násilí nebyl nikdy prokázán a výsledky výzkumů na toto téma si často vzájemně odporují.

Super Smash Bros. Ultimate

Vypadá to jako legrace, ale popálení vysokým napětím jsou devastující zranění, která často končí amputacemi a velmi závažnými trvalými následky.

Podle některých expertů se děti, které často sledují násilný obsah, častěji izolují od svých vrstevníků a jsou prokazatelně agresivnější. Oproti tomu jiné výzkumy zase dokazují, že sledování násilného obsahu naopak touhu páchat skutečné násilí snižuje. 

Stručně řečeno, žádná jednoznačná studie s objektivními výsledky neexistuje a jediné rozumné doporučení, které v dokumentu najdeme, je řídit se všeobecně uznávanými věkovými ratingy.

Nejzajímavější částí této kapitoly je odhad zobrazení násilného obsahu v různých médiích. Nějakou jeho formu prý najdeme v 90 % filmů, 68 % videoher, 60 % televizních pořadů a 15 % hudebních videoklipů. 

Otázkou ovšem je, co se zobrazením násilí myslí. Když instalatér Mario skáče želvám po hlavách a ty mizí v oblaku kouře, je to přeci jen něco jiného, než když v Agony šlapeme po zmutovaných miminkách.

Pokud chcete tipy na nenásilné videohry, podívejte se například na dojemný sestřih charitativní organizace Games 4 Change (psali jsme tady).

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

Další z rubriky

Vývojáři ušetřili na animaci psa, hráči si z něj dělají legraci

Ace Combat 7

Autoři aktuálního herního hitu Ace Combat 7 sice umí perfektně vymodelovat moderní bojová letadla, ovšem když přijde na...

VIDEO: Nejnovější trailer z Metro Exodus ukazuje ničivý arzenál zbraní

Metro Exodus - zbraně

Metro Exodus je jedna z nejočekávanějších her letošního roku. Trailer ukazuje nejen nové záběry, ale i podomácku...

Kdo je nejpopulárnější herní streamer světa? Pod Ninjou se otřásá trůn

Tyler Blevins aka Ninja

Sotva jsme se naučili správně vyslovovat jméno slavného streamera Tylera „Ninji“ Blevinse, přeskočily jej v žebříčku...

Najdete na iDNES.cz