Krize Activisionu se prohlubuje, lidé si žádají hlavu ředitele Koticka

  • 10
Ani po měsících od vypuknutí kauzy údajného sexuálního obtěžování zaměstnankyň krize videoherní společnosti Activision Blizzard nekončí, naopak dále eskaluje. Podle nejnovějších poznatků je do ní totiž osobně zapleten i její nejvyšší ředitel Bobby Kotick, který jí šéfuje už třicet let.

Vydavatelství Activision Blizzard patří mezi největší hráče herního průmyslu, poslední dobou jej však stíhá jeden průšvih za druhým. Kromě toho, že společnost opustila řada klíčových zaměstnanců, kvalita jejich produkce jde strmě dolů. Vedle potácejícího se Blizzardu (viz náš článek) muselo nedávno vedení spolknout hořkou pilulku, když se meziroční tržby vlajkové značky Call of Duty propadly o 40 % (viz náš článek). Daleko horší z pohledu do budoucnosti je ovšem přetrvávající kauza ohledně údajného sexuálního obtěžování, která eskalovala v demonstrace před sídlem společnosti i podanou žalobou, z které hrozí milionové pokuty (viz náš článek).

Čtyřicetiprocentní propad v prodejích posledního dílu Call of Duty asi není to, co by vedení společnosti nyní trápilo jevíce.

Vedení společnosti si sice demonstrativně nasypalo popel na hlavu, propustilo několik zaměstnanců do kauzy zapletených a slíbilo dalekosáhlé změny, evidentně však zůstalo pouze u slov. Magazín Wall Street Journal totiž nyní celou kauzu opětovně rozfoukal, když ve svém článku přišel se zásadními obviněními.

Jedním z hlavních kroků, které měly ukázat nový směr společnosti směrem k genderové rovnoprávnosti mělo být nahrazení ředitele Blizzardu J. Allena Bracka dvojicí Jen Onealová a Mike Ybarra (viz náš článek). Jenže idylka netrvala dlouho, Onealová totiž po pouhých třech měsících podala výpověď, přičemž jedním z uvedených důvodů byla i skutečnost, že její plat zůstal nižší než u jejího mužského kolegy, přestože oba měli stejnou zodpovědnost.

Průšvih nepovedeného remasteru WarCraft III: Reforged je už zapomenut, kolekce GTA dopadla ještě hůř.

Ve světle ostatních obvinění vznesených WSJ je to ovšem ještě to nejmenší. Podle magazínu totiž skandál se sexuálním obtěžováním vede až na samotný vrchol firemní hierarchie k Bobby Kotickovi, který Activisionu šéfuje už 30 let, což z něj činí nejdéle sloužícího šéfa technologické společnosti, jejíž akcie jsou veřejně obchodovatelné.

Působivý titul už ovšem možná nebude mít dlouhého trvání. Kotick totiž prý o sexuálním obtěžování nejenže věděl, ale nad jeho aktéry držel ochranou ruku. Kauza z roku 2006, kdy své asistence hrozil fyzickou likvidací, byla ještě zametena mimosoudním vyrovnáním a Kotick se za své chování omluvil s tím, že jednal v afektu a nemyslel to vážně. Svým rozhodnutím však podržel ve funkci šéfa interního studia TreyArch Dana Buntinga, který po prokázaném sexuálním obtěžování vyvázl jen s povinností navštěvovat psychologickou poradnu. Bunting mimochodem krátce po zveřejnění článku sám rezignoval.

Aby toho náhodou nebylo málo, prvotní reakci společnosti na obvinění, která nařčení označila za „překroucená a nepravdivá“ nenapsala pod ním podepsaná vedoucí oddělení dodržování předpisů Fran Townsendová, ale sám Kotick. Townsendová za něj přitom schytala spoustu kritiky a více než 2 000 zaměstnanců společnosti na jejím základě podepsalo petici za její propuštění.

Už tak vypjatá kauza se znovu rozhořela jasným plamenem a před ústředím hlavního sídla demonstrovala přibližně stovka zaměstnanců požadujících Kotickovu hlavu. Špatnou reakci vedení Activisionu hrubě odsoudil i ředitel značky PlayStation Jim Ryan. „Nedomníváme se, že jejich prohlášení o reakci správně řeší situaci,“ napsal podle magazínu Bloomberg v dopise zaměstnancům.

Většina členů představenstva se sice za Koticka postavila, pokud však brzy nedojde k nápravě, jeho rozhoupaný trůn by mohla po několika dekádách definitivně padnout.