Navzdory zažitým klišé nežijí vášniví počítačoví hráči odstřiženi od událostí reálného světa. Naopak, videohry jsou pro některé často dalším médiem, skrz které mohou projevit politický názor.
Jedním z nejožehavějších témat poslední doby jsou masové a sériově opakované demonstrace v ulicích Hongkongu, vyvolané strachem z rostoucího vlivu pevninské Číny na vnitřní záležitosti tohoto významného regionu.
Spoustu pozornosti vyvolal v říjnu loňského roku úspěšný hráč Ng Wai „Blitzchung“ Chung, když na oficiálním turnaji v karetní hře Hearthstone v přímém přenosu vyzval k osvobození bývalé britské kolonie.
Do té doby nepříliš známý hráč se při troše nadsázky stal mučedníkem, protože provozovatelé hry ze společnost Blizzard ho za jeho slova potrestali přísným banem (viz náš článek).
Překotně se rozvíjející Čína je totiž pro výrobce her stále důležitějším trhem a vybalancovat morální zásady s ekonomickými cíli je stále náročnější problém. Vypadá to však, že Blizzard v této ožehavé situaci nebude na herním poli osamocen.
Společnost Rockstar v prosinci loňského roku do svého megahitu Grand Theft Auto 5 vydala na první pohled nenápadný balíček s dodatečným obsahem nazvaný Diamond Casino Heist. Ten kromě obligátních nových misí, aut, písniček v rádiu a dalších drobností přinesl i nové možnosti jak obléci svého virtuálního avatara.
Hráči si rychle všimli, že mezi novými kosmetickými doplňky jsou i signifikantní žluté helmy, které hongkongští protestující používají při střetech s policií. Z jejich užívání se tak rychle stala jakási uniforma, kterou lidé dávají najevo své politické sympatie.
Ale jen u toho nezůstalo. Opačně smýšlející hráči si zase „oblékli“ policejní uniformy, a tak vznikly improvizované bojůvky, které až překvapivě věrně simulují atmosféru pouličních bojů. Stejně jako jsme si v dětství hráli na policajty a zloděje či kovboje a indiány, předstírají dnes lidé ve virtuálním světě pouliční nepokoje. Díky bohatým možnostem GTA V tak vzduchem létají zápalné láhve, demonstranty rozhánějí vodní děla a všude vládne chaos.
Mnozí hráči berou tuto hru velice vážně a organizují se na sociálních sítích. Fenomén je dokonce tak populární, že si ho povšimla i neherní média jako BBC, Fox či Daily Mail. A to by mohl být problém, protože Čína rozhodně neproslula tolerancí k podobným výstřelkům.
Připomeňme případ, kdy kvůli nevhodnému vtipu na adresu čínského prezidenta oficiální úřady prakticky zlikvidovaly nezávislé studio (psali jsme tady), či tvrdou cenzuru jedné z nejpopulárnějších her současnosti PUBG (psali jsme tady).
Tyto události panují již několik týdnů a Rockstar je nijak nereguluje, to však neznamená, že se ze dne na den neobjeví nějaké razantní omezení.