Jedi Outcast - další rytíř Jedi

  12:00aktualizováno  9. srpna 6:32
Úplně na začátku byl první díl Dark Forces - klasické FPS s několika netradičními prvky. Po něm přišel druhý díl v podobě Jedi Knight: Dark Forces 2, kde jste mohli přepínat mezi first-person a third-person perspektivou. Pak následoval ještě datadisk s podtitulem Mysteries of the Sith, a nejnovějším přírůstkem se chystá být právě tahle hra.

Jedi Outcast: Jedi Knight 2

Společnost LucasArts není na herním poli žádným nováčkem. Vzpomenout můžeme například tituly Day of the Tentacle, Full Throttle, Frim Fandango nebo jakýkoliv díl sérií Monkey Island či Indiana Jones. Záměrně jsem nezmínila nic, co by ve svém názvu mělo ta dvě magická slůvka, při jejichž vyslovení se určitá skupina lidí začne tetelit blahem, a to slůvka "Star Wars". Z tohoto tématického okruhu má LucasArts skutečně co nabídnout - od X-Wing vs. TIE Fighter, přes Racera a Phantom Menace, až po Jedi Knight. A právě o titulech z posledně jmenované ságy se právě teď chystám pohovořit, protože Jedi Outcast: Jedi Knight 2 je zatím posledním, i když dosud nenarozeným přírůstkem do jejích řad.

Úplně na začátku byl první díl Dark Forces, který se objevil v roce 1995 a nechal vás hrát za postavu Kyla Katarna coby adepta na rytíře Jedi. O dva roky později následovalo pokračování v podobě Jedi Knight: Dark Forces 2, kde hrajete opět za Kyla, i když s několika vylepšeními - můžete přepínat mezi first-person a Jedi Outcast: Jedi Knight 2third-person perspektivou a vaše postava se vyvíjí a zlepšuje své schopnosti. Rok nato vychází ještě datadisk s podtitulem Mysteries of the Sith, kde kromě Kyla můžete ovládat i ženskou postavu jménem Marah Jade.

Na letošní E3 se pak LucasArts vytasil s ohlášením třetího dílu, který se ovšem jmenuje Jedi Outcast: Jedi Knight 2 a to z toho jednoduchého důvodu, který jste mohli vyčíst už výše - první díl ve svém názvu neměl žádného rytíře Jedi. Původně bylo známo jen to, že se vývoje ujali Raven Software a že hnacím motorem hry bude engine z Quaka III. Protože už ale od étrojky nějaký ten čas uběhl, můžeme se podívat, co nového vyplulo o chystaných Star Wars na povrch.

Tak předně už se ví, že příběh volně naváže na minulý díl - ovládat budete zase Kyla, tentokrát v období, které začíná devět let po předchozím Jedi Knightovi. Kyle na sobě od té doby pilně pracoval, a tudíž když ho dostanete do rukou, je z něj už docela schopný příslušník svého řádu. V roli jedné z NPC se setkáte i s osobou Jan Ors, která bude mít Jedi Outcast: Jedi Knight 2tentokrát na příběh větší vliv než minule. Kromě ní vás prý čeká interakce i se spoustou dalších postav, bez jejichž pomoci by se věci kupředu nepohnuly. Projdete zhruba po osmi různých lokalitách, které se budou dál dělit na spoustu subúrovní. Ty by měly být mnohem zalidněnější (či prostě jen víc plné všelijaké havěti :-)) než v předchozím díle, kde se často procházelo oblastmi, v nichž člověk o protivníka nezakopl.

Pokud se ovšem těšíte na to, že stejně jako minule si budete moci i tady vybrat cestu dobra či zla, klidně se těšit přestaňte. Autoři tuhle možnost zavrhli a i když je vám dána možnost vraždit nevinné kolemjdoucí, jediné, jak se to projeví, je to, že některé NPC nebudou ochotny s vámi komunikovat - takže jste vlastně nepřímo nuceni postupovat jako kladný hrdina. Zato Síla v podobě několika speciálních dovedností zůstala zachována - bude jich osm a patří mezi ně například Force Jump, Force Pull, Force Push nebo Mind Trick (což funguje tak, že s jeho použitím zmatete protivníka tak dokonale, že ve vás například nebude vidět nepřítele, případně Jedi Outcast: Jedi Knight 2 s ním můžete donutit NPC vyzradit důležité skutečnosti nebo otevřít zamčené dveře).

Specialitou Jedi Knighta vždycky byly souboje se světelným mečem a nejinak tomu bude i zde. Kromě toho, že s ním budete moci šermovat, prý bude možné i hodit ho směrem k nepříteli a ovládat ho na dálku. Z dalších příjemných vlastností modře světélkující zbraně stojí za zmínku například to, že se s ní budete moci prosekat skrze zavřené dveře. Kromě meče se pochopitelně dočkáte i hromady dalších laserových, termálních a bůhvíjakých ještě zbraní (každá z nich bude mít primární a sekundární palebný mód).

Nepřijdete ani o multiplayer, takže se závěrem snad dá říct, že do začátku roku 2002, kdy má vyjít finální verze, zbývá Ravenům ještě moře času na to, aby splnili všechno to, co naslibovali, a abychom se my mohli nerušeně těšit na další podařený kousek ze série Hvězdných válek.

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

Switch čeká skvělý rok. Nintendo ukázalo Super Mario Maker 2 i remake Zeldy

The Legend of Zelda: Link’s Awakening

Únorový Nintendo Direct představil hry, které se během letošního roku podívají na Switch. A bylo toho opravdu hodně.

Autoři Dishonored a Prey hledají způsoby, jak lépe monetizovat své hry

Dishonored: Death of the Outsider

Studio Arkane se do historie zapsalo především díky svým skvělým příběhovým hrám pro jednoho hráče, ale do budoucna už...

Spanilá jízda pokračuje, Apex Legends už mají 25 milionů hráčů

Apex Legends

Bez jakékoliv reklamní kampaně se z herní novinky Apex Legends podařilo vykřesat hit, jehož popularita stoupá každým...

Najdete na iDNES.cz