Frog Fractions vznikly jen jako vtip pro pár kamarádů, staly se kultem

  • 8
Legendární nezávislá hra Frog Fractions se po osmi letech od svého vzniku objevila v obchodu Steam. A vy byste si ji měli rozhodně vyzkoušet. Na první pohled primitivní arkáda je doslova přecpaná šílenými nápady a bizarním humorem. Navíc je k dispozici úplně zadarmo.

Podle původních plánů jste tady teď měli číst mé hluboké zamyšlení nad osudem nadcházející generace konzolí, jenže pak se na Steamu objevil remaster na první pohled nenápadné flashové hříčky Frog Fractions a já mám neodkladnou potřebu se o svůj intenzivní zážitek podělit.

Celá hra začíná poměrně nevinně...

Pokud jste o „žabích zlomcích“ dosud neslyšeli, nemusíte se cítit špatně. Hra se sice po svém vydání v roce 2012 stala obrovským hitem a prestižní herní server Rock Paper Shotgun o ní dokonce napsal, že je pravděpodobně nejlepší hrou všech dob, její fanoušci se však rekrutují především z obskurních kruhů internetových vtipálků.

Původně šlo jen o flashovou hříčku hranou v prohlížeči, aktuální verze pyšnící se sebevědomě titulem „hra dekády“ je ovšem již samostatnou steamovou aplikací. Její dohrání sice zabere jen nějakých 70 minut, ovšem zase vás to nebude stát ani korunu. Pokud si chcete hru maximálně užít, toto jsou jediné informace, které potřebujete. Čím méně se toho o ní totiž dozvíte dopředu, tím lepší zážitek vám přinese. Tak běžte hrát, poděkovat mi můžete později.

Frog Fractions jsou dílem nezávislého vývojáře Jima Crawforda. Ten dle vlastních slov trpí přetlakem skvělých nápadů na nové hry, ovšem chybí mu vůle a trpělivost své koncepty dotáhnout do konce. Frog Fractions je jedna z mála her, které zvládl dokončit, a to zřejmě jen proto, že do ní nacpal vše, co ho zrovna napadlo. Výsledkem je naprosto šílený mix všech možných herních žánrů, proti kterému i Stanley Parable vypadá jako ordinérní hra pro masy.

Původně šlo jen o vtip pro pobavení několika nejbližších přátel, shodou náhod se však dostala do rukou populárnímu novináři Brandonu Sheffieldovi z webu Gamasutra, který pomocí jednoho nevinného tweetu její slávu celosvětově rozšířil.

...ale po pár minutách se zvrhne...

Frog Fractions začínají jako obyčejná laciná arkáda připomínající prastarý Missile Command z roku 1980. Ovládáte žábu posazenou na leknínu ve středu obrazovky a dlouhým jazykem sestřelujete přilétající hmyz. Pár desítek sekund je to zábavné samo o sobě, jenže pak si začnete všímat drobných detailů, které jsou tak „trochu“ divné. Například score se nepočítá klasicky v bodech, ale ve zlomcích (odtud slovo fractions v názvu hry), což je ve vysokém tempu poněkud nepřehledné.

Roztomilý vtípek parodující tradiční videoherní mechaniku ovšem nemá žádný praktický význam pro hratelnost, a tak jsem se po několika minutách pohodového klikání už už chystal hru vypnout. Jenže pak se to celé děsivě zvrhlo.

Předvídatelná arkáda se totiž po nasbírání určitého počtu bodů pauzne a dá vám možnost pořídit si nějaké dílčí vylepšení. Automatické zaměřování jazyka je ještě vcelku normální, i když ze hry rázem dělá velice snadnou záležitost. To možnosti koupit si boty na tancování nebo pracovní vízum na Mars už naplno naznačují, že by mohlo jít o poněkud složitější záležitost. A také že ano…

...v absolutní šílenství.

Po pár dalších minutách dostávám možnost ovládat pohyb leknínu po rybníčku. Což se hodí, protože útočící hmyz se naučil střílet a je potřeba se vyhýbat projektilům. Po nákupu létajícího draka se mohu dostat nad mraky i pod vodní hladinu, hratelnost už nepřipomíná Missile Command, ale spíš klasické top down střílečky á la Xenon. Alespoň do chvíle, než mě zajmou mimozemští Zorkminé a akční hratelnost se mění v konverzační soudní drama ve stylu Ace Attorney.

O několik desítek minut později už přemýšlím, na kolik mám v obchodní minihře nacenit gigabyte broučího porna, abych mohl ufinancovat svoji prezidentskou kampaň. A už mi to ani nepřijde divné.

Nechci vám kazit překvapení, ale způsob, jakým se vám hra mění pod rukama, je naprosto famózní. Z původní primitivní arkády je po chvíli textová adventura, relaxační walking simulator či taneční hra ve stylu Just Dance.

Nedávno jsme v redakci dělali anketu o nejvtipnější hru, kdybych tehdy Frog Fractions znal, mohl jsem si ušetřit spoustu přemýšlení. Crawford v ní bourá všechny myslitelné herní konvence a chrlí naprosto absurdní scény, o jejichž významu fanoušci dlouze diskutují na internetu. Podle mnohých je hra parodií na tzv. edutainment, tedy vzdělávací videohry populární především v 90. letech. Kromě zlomků po vás totiž hra hází náročné latinské pojmy, v jednom místě dokonce překvapí úryvky z přednášky o historii boxu. Crawford ale vždy popíral, že by jeho galimatyáš měl nějaký hlubší význam.

Frog Fractions: Game of the Decade Edition

Z úspěchu hry neměl sice žádný přímý finanční prospěch, nabytou slávu ale dokázal přetavit v úspěch v komunitním financování. 

Jen těžko byste v historii Kickstarteru našli bláznivější projekt než Frog Fractions 2. Crawford nejenže svým přispěvatelům ani neřekl, jak by měla jeho hra po dokončení zhruba vypadat, on je dokonce varoval, že jim ani nedá vědět, až bude hotová a jak se vůbec bude jmenovat. Otázka „Is this Frog Fractions 2?“ se stala internetovým memem, kterým lidé komentovali jakýkoliv bizarní internetový obsah. 

Pokračování Frog Fractions nakonec opravdu vyšlo a šlo opět o nepopsatelný mix bizarních miniher, ve kterých Crawford například adaptoval Danteho Božskou komedii nebo vytvořil simulátor holení Baracka Obamy, navíc zde byl přesah i do skutečného světa, kde měli lidé hledat zakopaný poklad.

Přes veškerou snahu a neotřelost však Frog Fractions 2 úspěch prvního dílu nepřekonaly. Je prostě nemožné překvapit hráče, kteří už očekávají překvapení.

Každopádně první díl je významné dílo herní historie a naplno ukazuje, jaké možnosti toto médium skýtá, pokud se ho chopí kreativní lidé.