Tvůrci remaku japonského RPG Final Fantasy VII zvolili mimořádně odvážný přístup. Fanoušky až nekriticky milovanou předlohu totiž roztáhli na plochu tří samostatných her, zásadním způsobem i pozměnili vyznění některých scén. Před vydáním druhé části s podtitulem Rebirth (na PS5 od 29. února) si tak nikdo nemůže být zcela jistý, kterým směrem se bude příběh odehrávat dál.
Tifa nebo Aerith?
Obecně byl dosavadní přístup vývojářů chválen (viz naše recenze), najdou se ovšem i puristé, pro které je jakýkoliv zásah do původní látky svatokrádež. Že je s takovými lidmi těžké pořízení a snaha o komunikaci prakticky zbytečná, už zjistil i americký herec Cody Christian, který dabuje hlavního hrdinu Cloudea Strifea. Od počátku se totiž musel potýkat s jejich nepřízní, když nahradil fanoušky milovaného Takahira Sakuraie.
Christian nakonec ve své roli exceloval, odměnou mu byla dokonce prestižní cena BAFTA za výkon v hlavní roli. Teď se ovšem znovu ocitl na tenkém ledě.
Sdílel totiž zdánlivě nevinný fanouškovský obrázek, ze kterého vyplývá, že má hlavní hrdina blíže k bojovnici Tifě než éterické léčitelce Aerith. Obě krásné dívky jsou součástí Cloudovy družiny a mají k němu velmi vřelý vztah, hráč samotný ovšem nemá možnost mezi nimi vybírat a jen se může nechat unášet tím, co vymysleli scenáristé. To ovšem fanouškům nebrání do nejmenších detailů spekulovat, jak by to mohlo být jinak, kdyby…
Tzv. fanfikce, kdy si lidé „půjčují“ postavy ze slavných značek a dělají s nimi vlastní (často erotická) dobrodružství, je poměrně běžná součást popkultury. Ostatně slavný bestseller 50 odstínů šedi původně vznikal jako fanfikce k upírskému fenoménu Stmívání (Twilight). Jenže Christian si myslí, že podobná snaha každý mezilidský vztah sexualizovat, je ve výsledku škodlivá. Podle něj prostě tito lidé nechtějí akceptovat, že jedna postava může mít hluboký platonický vztah s více lidmi najednou. Jakoby snad nebylo nic mezi souloží anebo nepřátelstvím. „Potřeba otevřeně sexualizovat každý vztah může zcela zničit vývoj příběhu,“ píše doslova.
Jenže vysvětlujte to lidem, kteří jsou schopní utratit tisíce dolarů za realisticky vypadající kopii oblíbené postavy vyrobenou ze snadno omyvatelného silikonu, že. Mimochodem po zběžné kontrole nabídky mi přijde, že i jejich výrobci více věří v Tifu. Nebo, že by naopak už byly všechny Aerith vyprodané?