Kohoutí zápasy ve Far Cry 6 jsou nemorální, tvrdí ochránci zvířat

  • 64
Čerstvě vydaná střílečka Far Cry 6 pobouřila latinskoamerickou odnož mezinárodní neziskové organizace PETA, která bojuje za práva zvířat. Hra, ve které můžete zastřelit vše, co se na obrazovce pohne, jim vadí proto, že obsahuje i minihru parodující kohoutí zápasy. Není to přitom poprvé, co si aktivisté na videohry stěžují.

Čerstvě vydaný šestý díl oblíbené série Far Cry je sice na změny skoupý, ale zábava je s ním pořád veliká (viz naše recenze). Vedle obligátního střílení a prozkoumávání obrovského detailně vymodelovaného světa v něm můžete dělat i nepřeberné množství vedlejších aktivit, které mohou herní dobu natáhnout až na stovky hodin. 

Na Kubě jsou kohoutí zápasy legální, jen je na ně zakázáno sázet.

Jednou z nich jsou nově i kohoutí zápasy zpracované ve formě parodie na klasickou bojovku Mortal Kombat. Nejde o nic složitého, na výběr je jen ze dvou druhů úderů a nejsou zde ani žádná komba, přesto jde o vcelku zábavné zpestření, díky němuž navíc můžete získat i pár drobných vylepšení pro vaši postavu. Přestože je tato minihra dobrovolná a lze ji ignorovat, pobouřila latinskoamerickou odnož neziskové organizace PETA bojující za práva zvířat natolik, že na svých sociálních sítích vyzvala herní vydavatelství Ubisoft k jejímu odstranění. Prý totiž tuto krvavou zábavu nemístně glorifikuje a trivializuje tím utrpení, kterým jsou ve skutečnosti ptáci během těchto soubojů vystaveni.

Jejich zajisté dobře míněnému kroku se ovšem u veřejnosti příliš pochopení nedostalo. Lidé se pozastavují především nad tím, proč aktivistům vadí se zjevnou nadsázkou zpracované souboje kohoutů a ne už naturalisticky působící mordování stovek až tisíců lidských nepřátel. 

Důležité je také připomenout, že jde o důležitý prvek pro zprostředkování atmosféry. Fiktivní herní ostrov Yara je totiž inspirován skutečnou Kubou, kde jsou kohoutí zápasy velice populární a jako na jednom z mála míst na světě dokonce i legální.

PETA by mohla autory hry pochválit za to, jak hezky se postarali o hendikepovaného jezevčíka Chorriza.

Není to přitom poprvé, co PETA vystoupila proti vydavatelům her. V posledních letech jejich nechtěné pozornosti museli čelit například autoři Warhammeru 40 000 či Supermaria za to, že se jejich hrdinové zdobí kožešinami (psali jsme tady), neunikl dokonce ani infantilní Animal Crossing protože je v něm možné lovit ryby a chytat motýly do síťky (psali jsme tady). Po autorech zemědělského Farming Tycoonu zase požadovali, aby do hry přidali jatka a tak v úplnosti zachytili i odvrácenou tvář farmářského odvětví.

Troufám si tvrdit, že požadavky aktivistů budou pro mnoho z našich čtenářů přehnané a hysterické, na druhou stranu ovšem jen znovu otevírají dlouhodobý spor o tom, kde se nachází hranice, která by se neměla překračovat ani ve virtuálním prostoru. Zákaz „her na znásilňování“ jako Rapelay nebo Custer’s Revenge zpochybňuje málokdo, o právní stránce „náhražkové“ dětské pornografie se vedou diskuse už více než 10 let. 

Každopádně je jasné, že rozhořčení lidé z PETA Far Cry příliš nehráli, jsou v ní totiž i daleko kontroverznější pasáže. V jedné z misí máte například za úkol rozbíjet ptačí hnízda, jindy musíte kvůli surovinám lovit vzácná zvířata.