Kvůli končícímu prezidentovi USA Donaldu Trumpovi se regulace sociálních sítí stala celospolečenským tématem. Může soukromá společnost blokovat příspěvky svých uživatelů jen na základě svého úsudku, nebo už to příliš zavání totalitní cenzurou? Tato problematika nemá jednoduché řešení (tedy samozřejmě pokud nejste Daniel Vávra), občas se s ní ale musí potýkat i lidé, kteří s ní nechtějí mít nic společného.
Tak, jako se to stalo skupině fanoušků videohry Fallout 76, zorganizovaných v klanu pojmenovaném Free States Militia. Těm totiž po nedávných útocích na americký Kapitol Facebook zablokoval 400člennou facebookovou skupinu stejného jména. Jediným vysvětlením, které se správcům dostalo je, že prý sdíleli materiál, který neodpovídá komunitním standardům.
Kombinaci hodně opakovaných slov jako „milice“, „zbraně“ nebo „útok“ automatický algoritmus vyhodnotil jako potenciálně nebezpečnou i přesto, že veškerý obsah stránky byl věnován jen videohře.
Situace je o to smutnější, že k podobnému zákazu došlo už loni v říjnu, po dvou dnech však bylo ze strany Facebooku s omluvou vše vráceno zpátky.
Hráči si tehdy mysleli, že byl problém se slovem „milice“, a tak se ho pokusili trochu upravit, například nahrazením písmene I znakem !, na Twitteru pak raději vystupují jako FSM Playstation Video Game Club.
Aktuální zákaz trvá již pátý den a správcům skupiny došla trpělivost. Svoji komunitu přesouvají na platformu Discord, která sice nemá tolik možností pro správu uživatelů, ale zatím na ni byl vždy spoleh.
Slovo zatím je ovšem klíčové, spoléhat se na nějakou spravedlnost u zdarma poskytovaných služeb, je ve světle aktuálních událostí naivní.