Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

aktualizováno 
O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co omylem zabanovali řadu účtů, se na ně snesla vlna kritiky, která je donutila poskytnout hru zdarma. Nyní mají řádově více hráčů než kdy předtím, bohužel bez kýženého výdělku.

O dvoučlenném vývojářském týmu HyperReuts do minulého týdne slyšel jen málokdo. Jejich první hrou byla online vesmírná střílečka Evolvation a vážně hrozilo, že bude i poslední. Z prodejů hry utržili jen asi sto dolarů (dva tisíce korun) a počty jejích hráčů se dlouhodobě pohybovaly v jednotkách. A to je pro multiplayerovou hru smrtelné, jak loni dokázali jinak výborní LawBreakers (viz náš článek).

Evolvation

Evolvation je dobrá hra, jen ji nikdo neznal.

Aby rozšířili obecné povědomí o hře a ideálně nalákali i nějaké nové hráče, rozhodli se vývojáři rozdat mezi lidi
10 000 steamových klíčů Evolvation. Jenže, jak už to tak bývá, dobrý skutek byl po zásluze potrestán a většinu si mezi sebe rozdělili podvodníci, kteří následně kódy přeprodávali.

Na práci nezávislých vývojářů tak vydělával někdo jiný, což se jim nelíbilo. Aby tomu zabránili, rozhodli se všechny rozdané klíče zase zrušit. Jenže zachybovali. Na místo zneplatnění dosud nepoužitých klíčů „zabanovali“ vývojáři úplně všechny.

Do té doby prakticky neznámá hra tím na sebe strhla pozornost a naštvaní lidé svými negativními recenzemi dostali uživatelské hodnocení až do červených čísel. To je pro malý tým v podstatě ekonomická vražda.

Fotogalerie

Co s tím? Obnovit zrušené klíče nešlo, stejně jako nechat si od Steamu vygenerovat nové. Aby uklidnili naštvané hráče, dali vývojáři hru dočasně zdarma. Negativní publicita je pořád publicita a díky tomuto příběhu se o hře dozvědělo mnoho nových hráčů. 

Nyní se jich snaží připojit desítky tisíc. Takový nápor samozřejmě tvůrci neočekávali a servery, na kterých Evolvation běží, byly prakticky vyřazeny z provozu. Autorům tak přibyly další náklady, které ovšem nemají z čeho platit. 

Ekonomický model s variantou free 2 play nepočítal a nečekaná popularita generuje spíše další náklady než zisky. Spoléhat se na prodeje soundtracku a dobrovolné příspěvky přes PayPal se přes řadu pozitivních reakcí nedá.

Autor:

Nejčtenější

Co se děje s herním gigantem Electronic Arts? Nemá hry a na E3 pohořel

EA Play 2017

Nepopulární společnost Electronic Arts na letošní E3 úplně propadla. Než takový debakl, to už by udělala lépe, kdyby se...

Hodina s Cyberpunkem 2077: působí výpravněji a propracovaněji než Zaklínač 3

Xbox - E3 2019

Stejně jako loni, také letos CD Projekt Red za přísných bezpečnostních opatření ukazoval za zavřenými dveřmi pro...

Naprostá akční extáze, Doom Eternal je ještě dravější. Dojmy z hraní

Doom Eternal

Střílečka Doom Eternal působí jako po všech stránkách lepší a hlubší verze špičkového restartu z roku 2016. Ochutnávka...

Kultovní strategie Age of Empires 2 se dočká remasteru. Už druhého

Age of Empires II: Definitive Edition

Jedna z nejlepších strategií se ještě letos vrátí v notně restaurované podobě. Kromě vylepšené grafiky přinese i novou...

Pět největších zklamání na herním svátku E3

Commander Keen - mobilní hra

Ty nejlepší věci z herního svátku už jsme rozebrali, nyní přišel čas podívat se na celou akci z druhé strany. Tentokrát...

Další z rubriky

Podívejte se, na jaké konfiguraci běželo E3 demo hry Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Vývojáři Cyberpunku 2077 neponechali nic náhodě a na E3 hru představovali na konfiguraci v hodnotě přibližně 100 000...

Absurdita digitální distribuce. Příběhový Minecraft se prodává za 30 tisíc

Minecraft: Story Mode

Vydavatelé seriálové hry Minecraft: Story Mode museli na platformě Xbox 360 dočasně zvednout cenu na 100 dolarů za...

Co se děje s herním gigantem Electronic Arts? Nemá hry a na E3 pohořel

EA Play 2017

Nepopulární společnost Electronic Arts na letošní E3 úplně propadla. Než takový debakl, to už by udělala lépe, kdyby se...

Najdete na iDNES.cz