Epic Store se brání nařčením ze špehování a slibuje nové funkce

  14:22aktualizováno  14:22
Digitální obchod s hrami Epic Store již brzy bude Steamu důstojným konkurentem nejen nabídkou her, ale i kvalitou služeb. Ředitel společnosti Tim Sweeney zároveň kategoricky odmítl obvinění, že by jejich aplikace své zákazníky špehovala.

Epic Games Store | foto: Epic Games

Nástup digitálního obchodu Epic Store byl sice razantní, ale možná trochu uspěchaný. Alespoň tedy co se kvality uživatelského klienta týče. Přes něj si totiž hru můžete poměrně snadno zakoupit, nainstalovat a poté zase odinstalovat, ale to je k uživatelské přívětivosti asi tak vše. 

Metro Exodus (PC)

Válka mezi Epicem a Steamem se na kvalitě Metra díky bohu nijak nepodepsala.

Žádný div, že se hráčům příliš ze Steamu stěhovat nechce a to ani kvůli nabušeným exkluzivitám, jako jsou Metro: Exodus nebo chystaný Phoenix Point. Naštěstí to vypadá, že tento provizorní stav nebude mít dlouhého trvání a nejpozději do konce roku bude Epic Store Steamu důstojným konkurentem, i co se koncového klienta týče. Už nyní se obchod naučil fungovat v off-line režimu, umožnit stáhnout hru ještě před oficiálním datem vydání a dokonce i vyhledávání!

Podle zveřejněného plánu se do budoucna můžeme těšit i na spoustu dalších funkcí. Nutno říct, že Epic znovu nevynalézá kolo a „sprostě“ Steam kopíruje. Do tří měsíců bychom se tak měli dočkat automatického zálohování uložených pozic do cloudu či dramatické snížení velikosti patchů, do půl roku i uživatelských recenzí, měření odehraného času či podporu modů. Ve vzdálenější budoucnosti se pak počítá i s achievementy, automatickými refundacemi a možností obdarovávat své přátele.

Srovnání obchodů Epic Store a Steam

Toto často sdílené srovnání srovnání obchodů Epic Store a Steam již brzy nebude platit.

Že v Epicu zákazníkům naslouchají, pak dokládá i fakt, že se sám ředitel studia miliardář Tim Sweeney vyjádřil k otázkám ohledně údajné nedostatečné zabezpečenosti obchodu. Na sociální síti Reddit totiž uživatel s přezdívkou notte_m_portent přišel se zjištěním, že si klient Epic Sore tajně „sahá“ pro informace do datové struktury Steamu. Okamžitě se tak objevila nařčení, že jde o spyware a Epic (z veliké části vlastněný čínskou firmou Tencent, která má silné vazby na čínskou vládu), tak své zákazníky špehuje a krade jim data. 

Tim Sweeney, spoluzakladatel Epic Games

Tim Sweeney je jedním z nejbohatších lidí v herním průmyslu.

Epic se těmto nařčením samozřejmě kategoricky brání a jako jediný důvod výše zmíněných procesů označil funkcionalitu, která umožňuje do Epic Storu automaticky naimprotovat všechny kontakty ze Steamu. Sweeney nicméně přiznává, že by k tomuto načítání dat mělo dojít až ve chvíli, kdy si tuto funkcionalitu sám uživatel vyžádá, nikoli preventivně dopředu. Slíbil tedy brzkou opravu. Co se týče spojení s čínskou vládou, Sweeney má prý firmu ve svých rukou a rozhodně žádná uživatelská data se svými akcionáři nesdílí.

Trochu paradoxní je ve světle těchto obvinění, že jedním z klíčových zaměstnanců Epicu je Sergej Gljonkin, který se proslavil webovým nástrojem Steam Spy (spy znamená anglicky špion).

Pokud vás zajímá můj osobní názor na kauzu Epic Store, přečtěte si můj komentář z minulého měsíce o vaše názory se pak s námi podělte v diskusi pod článkem.

Autor:
 

Nejčtenější

RECENZE: Postapokalyptický The Division 2 nastavuje nový žánrový standard

The Division 2

Žánr online kooperativních her byl vždy spojený s všemožnými porodními bolestmi. The Division 2 ukazuje, že to jde i...

Odmítl 12 nabídek producentů, aby mohl udělat vysněnou hru bez kompromisů

Darq

Nezávislý vývojář vyměnil finanční jistotu za absolutní tvůrčí svobodu. Jeho krok byl sice riskantní, nicméně se mu...

RECENZE: Jak vůbec mohlo vyjít něco tak hloupého jako Left Alive?

Left Alive

Rádoby špiónská akce Left Alive selhává ve všech oblastech, ve kterých můžeme počítačovou hru vůbec hodnotit. Je...

RECENZE Dead or Alive 6: Šestý díl nejprsatější bojovky cílí na nováčky

Dead or Alive 6

Bojovka Dead or Alive 6 nabízí přístupné herní mechanismy, efektní grafické zpracování, ale také nedoladěnou kampaň a...

RECENZE: Dawn of Man je prehistorická strategie pro fanoušky Lovců mamutů

Dawn of Man

Hlavním tahákem skvělé strategie Dawn of Man je její zasazení do pravěkého světa. Přestože má hra málo obsahu a po...

Další z rubriky

Výroba cheatů pro Apex Legends přináší zisky v hodnotě tisíců dolarů

Apex Legends

Cheatování v populární hře Apex Legends je velký byznys. Zákazníci neváhají utrácet tisíce za to, aby měli nad svými...

Herní únor: nejprodávanější konzolí je Switch, hrou pak Anthem

Herní únor: nejprodávanější konzolí je Switch, hrou pak Anthem

V únoru se ve Spojených státech nejlépe prodávala konzole Switch a co se týče her, vyhrál looter shooter Anthem....

Tři nové karty z Hearthstone odhalil game designer Chadd Nervig

game designer Chadd Nervig

Další nové karty z připravované expanze Hearthstone: Rise of Shadows odhalil game designer Chadd Nervig, který zároveň...

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na iDNES.cz