Enclave - aréna gladiátorů

  12:00aktualizováno  13. září 3:23
Hráči 3D akčních stříleček si již zvykli, že všechny tituly tohoto žánru se odehrávají podle stejného schématu, liší se vlastně jen grafickým zpracováním, enginem a zbraněmi. Švédská společnost Starbreeze Studios se ale pokouší dokázat, že ne všechno musí jet ve starých kolejích.

EnclaveUprostřed nekonečného oceánu leží ostrov Ark Moor, svou polohou dokonale izolovaný od okolního světa. Nepředstavujte si jej ale jako romantický atol s kokosovými palmami a plážemi plných pestrobarevných slunečníků. Ne, je to temné hnízdo zločinců a falešných hráčů, kde jediným zákonem je právo silnějšího a kde vyjít na ulici v kteroukoliv denní či noční dobu může být životu nebezpečné. Již dávno všichni představitelé oficiální moci uprchli do bezpečnějších krajů a nechali obyvatele Ark Mooru napospas svému osudu a zločineckým organizacím. A navzdory všem filmovým klišé se zde nenajde nikdo, kdo by chránil slabé a trestal nepravosti, zkrátka kdo by vzal právo do svých rukou. Přesto zde lidé zůstávají. Spojuje je totiž všechny jedna věc - obliba "zápasů".

Do tohoto světa, ze kterého je cítit slabý nádech fantasy, vás zavede hra Enclave od švédské společnosti Starbreeze Studios. Stanete se v ní gladiátorem, který stejně jako mnoho ostatních vstoupí do Dómu uprostřed nehostinného ostrova. Tato obří budova není ničím jiným, než Enclavekomplexem arén a tréninkových tratí, kde se utkávají bojovníci a žoldnéři z celého světa v soubojích na život a na smrt s nadějí, že si takto vydobudou slávu, respekt a bohatství.

Enclave je představována jako 3D akční střílečka s first person pohledem, ale při pohledu na vlastnosti této hry je hned jasné, že nepůjde jen o bezduchou kopii jiných titulů. Nemáte k dispozici automaticky všechny zbraně, jako u většiny her tohoto žánru, ale musíte si je postupně dokupovat, případně investovat do jejich vývoje. Na výběr máte navíc ze tří různých postav, z nichž každá může používat jiné zbraně, má své vlastní přednosti i slabiny a v singleplayeru také svůj vlastní příběh.

Tím se dostáváme k otázce herních módů. Jak již bylo naznačeno výše, k dispozici budou tři různé sigleplayerovské kampaně s rozdílnými zápletkami - pro každou z postav jedna. Jejich součástí budou kromě klasických misí také tréninkové tratě. Ty budou bodované a v případě dosažení vysokého skóre budete mít možnost zapsat se do listiny nejlepších hráčů, která bude zveřejněna na oficiálním serveru hry.

EnclavePřestože by měl být singleplayer u Enclave poměrně dobře propracovaný, soustředili se tvůrci především na multiplayer. Ten vám nabízí celou řadu možných her, od klasického deathmatche a boje o vlajku až po ne tolik klasický Team-Link, Rocket Arenu či Missile Attack. Online server, na kterém hra poběží, bude navíc obsahovat propracovaný bodovací systém, takže si budete moci v libovolném okamžiku zjistit, jak si stojíte v porovnání s ostatními hráči.

Zdá se, že hra Enclave, jež by měla vyjít v polovině léta příštího roku, by mohla být opravdu kvalitní 3D akční střílečkou, zvlášť když k výše uvedeným faktům připočteme dobrý engine a aktivní prvky okolí (stroje, ventilátory). Jestli se ale švédská Enclave dočká stejné obliby, jako diumvirát Quake-Unreal, to opravdu prokáže až čas.

Autor:
 

Nejčtenější

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

Nintendo Indie Highlights láká na Wargroove či SteamWorld Quest

SteamWorld Quest

Nintendo ve svém pořadu Indie Highlights představilo nezávislé hry, na nějž se mohou brzy těšit majitelé konzole Switch.

Cenega přestala Bonuswebu poskytovat hry, nelíbí se jí recenze Hitmana 2

Ukázka z hraní druhého dílu Hitmana z E3 2018

Český distributor Cenega se ohradil proti naší recenzi Hitmana 2 a žádal jakousi „nápravu“, což jsme ostře odmítli....

První recenze hororu Resident Evil 2: zahraniční kritika nešetří nadšením

Resident Evil 2 (2019)

Zahraniční stránky zveřejnily své recenze na očekávaný remake hororu Resident Evil 2. A hodnocení jsou velmi vysoká.

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ZÁMEČNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz